Enis Berberoğlu tutuklandı; CHP’de olağanüstü toplantı

MİT TIR’ları davasında yargılanan CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verilen tutuklama kararının ardından CHP grubu olağanüstü toplanma kararı aldı.

Enis Berberoğlu tutuklandı; CHP'de olağanüstü toplantı

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT TIR’ları davasında 25 yıl hapis cezası kararı verilmesinin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP Grubu olağanüstü toplanma kararı aldı.

Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP’den açıklama:

CHP’li vekil Engin Altay 25 yıl hapis cezasına çarptırılan CHP’li vekil Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. Çok sert ifadeler kullanan Altay “Gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklayan bu evraklar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır” dedi.


“MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında CHP İstanbul milletvekili Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Berberoğlu’nun tutuklanmasına karar verdi.

 CHP'li Engin Altay, Enis Berberoğlu'nun tutuklanma karar sonrası adliye önünde konuştu
Fotoğraf: Duruşma başlamadan önce Berberoğlu’nun yanında CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve CHP’li vekiller

CHP’li Engin Altay, Enis Berberoğlu’nun tutuklanma karar sonrası adliye önünde konuştu:

Altay “Böyle adalete böyle yargıya lanet olsun Bu karar muhalefete gözdağı kararıdır. Bu karar AKP’den hoşnut olmayan müşteki olan herkese karşı bir gözdağı kararıdır. Bütün topluma gözdağıdır. CHP’ye yönelik bir devlet zorbalığıdır. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu dava dosyası sonrası gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklayan bu evraklar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır” dedi. Altay “Boyun eğmeyeceğimizi beyan ediyorum” diye konuştu.


Enis Berberoğlu kimdir?

Uzun yıllar Hürriyet gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği dahil çeşitli görevlerde bulunan Enis Berberoğlu, 2014 yılında aktif gazeteciliği bırakarak CHP’ye katılmış ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girmişti.

Enis Berberoğlu tutuklandı: 25 yıl hapis cezası verildi

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “MİT TIR’ları Suriye’ye silah taşıdı” haberinden dolayı açılan davanın 5. duruşmasında bugün karar çıktı. 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’na tutuklama kararı çıktı. Mahkeme Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verdi.

Önce müebbet, sonra indirimle 25 yıl


Mahkeme, CHP milletvekili Enis Beberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak” suçundan mahkumiyetine karar verdi. Önce “Mübbet hapis” cezasına hükmeden mahkeme indirim uygulayarak cezayı 25 yıla indirdi.  Mahkeme aynı dava kapsamında Can Dündar ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün dosyasını ise ayırdı. Berberoğlu’nun birazdan cezaevine götürüleceği öğrenildi.

‘Enis Berberoğlu neden tutuklandı?’