Görmez’den TRT’nin Kuran’ı güzel okuma yarışmasına tepki

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TRT’de yayınlanan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı sert bir şekilde eleştirdi.

Mehmet Görmez TRT Kuran güzel okuma yarışması tepki

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 12 Haziran’da başlayacak ve iki ay sürecek yaz Kuran kursları eğitim dönemi öncesinde görev yapacak din görevlilerine ve Kuran kursu öğreticilerine seslendi. Görmez, TRT’de yayınlanan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı eleştirerek, “Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir” dedi. Görmez şunları söyledi:

“Son zamanlarda bir yarışma programı çıkarıldı biliyorsunuz. Sadece şunu söylerim. Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir. Kuran bir hayat kitabıdır. Hem de en müstakim yola, en salam yola sizi götürmek için nazil olmuş bir kitaptır.”


TRT yarışmayı Diyanet ile ortaklaşa hazırlamadı mı?

TRT’nin yarışmayı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa hazırladığı biliniyordu. Daha önce yarışmayla ilgili bilgiler veren TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren “Diyanet İşleri Başkanlığı ile beraber organize ettiğimiz bu yarışmada Diyanetin onlarca yıllık Kuranı Kerim tilavet yarışması geleneğinden faydalandık. Osman Şahin hocamızın bu alandaki derin tecrübesi ile programa büyük katkısı oldu. Hem yarışmacılar, hem de juri üyesi hocalarımızın seçiminde Diyanet İşleri bizlere rehberlik etti” demişti.

Birinci nasıl seçilecek?

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in verdiği bilgilere göre; başvurular önce bir ön elemeden geçirildi. Daha sonra yarışmacılar her gün Kur’an-ı Kerim okuyarak elemeye tabi tutuldu. Jüri üyeleri ve seyirciler tarafından en yüksek puanı alan yarışmacı, günün birincisi olarak belirleniyor. Gün birincisi olan yarışmacılar hafta finaline, hafta birincisi olanlar ise ay finaline kalıyor.


21 Haziran Kadir Gecesi’nde yayınlanacak final programında ise yedi yarışmacı; jüri üyeleri ve stüdyodaki seyirciler tarafından değerlendirilecek ve bunun sonucunda Ramazan Ayı’nın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecek.

İhsan Eliaçık: İslam’ın 5 şartı tamamen uydurmadır!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.