Görmez’den TRT’nin Kuran’ı güzel okuma yarışmasına tepki

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TRT’de yayınlanan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı sert bir şekilde eleştirdi.

Mehmet Görmez TRT Kuran güzel okuma yarışması tepki

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 12 Haziran’da başlayacak ve iki ay sürecek yaz Kuran kursları eğitim dönemi öncesinde görev yapacak din görevlilerine ve Kuran kursu öğreticilerine seslendi. Görmez, TRT’de yayınlanan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı eleştirerek, “Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir” dedi. Görmez şunları söyledi:

“Son zamanlarda bir yarışma programı çıkarıldı biliyorsunuz. Sadece şunu söylerim. Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir. Kuran bir hayat kitabıdır. Hem de en müstakim yola, en salam yola sizi götürmek için nazil olmuş bir kitaptır.”


TRT yarışmayı Diyanet ile ortaklaşa hazırlamadı mı?

TRT’nin yarışmayı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa hazırladığı biliniyordu. Daha önce yarışmayla ilgili bilgiler veren TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren “Diyanet İşleri Başkanlığı ile beraber organize ettiğimiz bu yarışmada Diyanetin onlarca yıllık Kuranı Kerim tilavet yarışması geleneğinden faydalandık. Osman Şahin hocamızın bu alandaki derin tecrübesi ile programa büyük katkısı oldu. Hem yarışmacılar, hem de juri üyesi hocalarımızın seçiminde Diyanet İşleri bizlere rehberlik etti” demişti.

Birinci nasıl seçilecek?

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in verdiği bilgilere göre; başvurular önce bir ön elemeden geçirildi. Daha sonra yarışmacılar her gün Kur’an-ı Kerim okuyarak elemeye tabi tutuldu. Jüri üyeleri ve seyirciler tarafından en yüksek puanı alan yarışmacı, günün birincisi olarak belirleniyor. Gün birincisi olan yarışmacılar hafta finaline, hafta birincisi olanlar ise ay finaline kalıyor.


21 Haziran Kadir Gecesi’nde yayınlanacak final programında ise yedi yarışmacı; jüri üyeleri ve stüdyodaki seyirciler tarafından değerlendirilecek ve bunun sonucunda Ramazan Ayı’nın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecek.

İhsan Eliaçık: İslam’ın 5 şartı tamamen uydurmadır!