Kılıçdaroğlu Ankara’dan İstanbul’a kaç günde yürüyecek?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamada Ankara’dan İstanbul’a yürüyeceğini açıkladı. Peki Ankara – İstanbul arası yürüyüş ne kadar sürer?

kemal kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a kaç günde yürüyecek?

CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmasının ardından, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu MYK toplantısı sonrası açıklamada, Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş yapacağını duyurdu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamadan sonra Ankara’dan İstanbul’a yürüyüşün kaç günde tamamlanabileceği merak konusu oldu. Kılıçdaroğlu yürüyüşü yaklaşık olarak 19 günde bitirebileceğini tahmin ediliyor.

Kılıçdaroğlu ne söylemişti?

CHP’li vekil Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından, CHP lideri Kılıçdaroğlu MYK toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunarak, “Yarın saat 11:00’de Güvenpark’ta olacağım. Elimde sadece bir pankart olacak. Üzerinde sadece ‘Adalet’ yazacak… Yarın saat 11:00’de Güvenpark’ta olacağım yürüyüşümüzü başlatacağım” demişti…


Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşü Ankara Güvenpark’tan başlayıp, Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Cezaevi’nde bitirecek. Yaklaşık olarak bu yürüyüş 19 günde tamamlanacak.

Ankara ile İstanbul arası yaklaşık 429 km.

Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 4 saat 52 dakika sürüyor. Uçakla ise 350 km olan yolculuğu yaklaşık olarak 57 dakika sürede tamamlanıyor.

Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a kaç günde yürüyecek?
Ankara – İstanbul arası yürüyüş parkuru (Google Haritalar)

Daha önce 2013 yılının Temmuz ayında seçim barajının düşürülmesi için İstanbul’dan Ankara’ya (eski İstanbul-Ankara yolu) yürüyen Aylin Kotil, yürüyüşünün 18. gününde Ankara’nın merkezine ulaşmıştı. Aylin Kotil, İstanbul’dan Ankara’ya yürüyerek yaklaşık 440 kilometre yol geldiğini söylemiş, yol boyunca 880 bin adım attığını belirtmişti.

Enis Berberoğlu tutuklandı: 25 yıl hapis cezası verildi