Kilo almak için ne yemeli? Çok zayıfım diyenlere etkili öneriler

“Neden bir türlü kilo alamıyorum?” diyorsanız, iştahsızlığınızın kalıtım, hormonal veya hastalık gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Kilo almak için ne yemeli? Çok zayıfım diyenlere etkili öneriler

Kilo alamamanın altında yatan temel neden bulunduktan sonra hastalık kaynaklı bir sorun varsa; önce mutlaka bu problem giderilmeli. Ardından aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak kolay bir kilo alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk aşama olarak öğün sayınızı, altı ile sekiz öğün olacak şekilde genişletin.

Kesinlikle yemek için kendinizi zorlamayın. Bir oturuşta tıka basa yemeye çalışmak hem bünyenize zarar verebilir, hem de yemekten bıkmaya sebep olarak sizi psikolojik olarak olumsuz etkiler. Bu durumda yapılacak ilk şey az ve sık yemeye yönelmek olmalı.


Kilo almak için ne yemeli?

Öğün sayımızı arttırdıktan sonra ara öğünlerde ne yiyeceğimize karar veriyoruz. Ara öğünlerde kalorisi yüksek ve besleyici fakat sonraki öğünlerde iştahı azaltmayacak besinler tüketilmeli. Bunlar; kuruyemiş, domates ve peynirli bir sandviç, sütlü yulaf ezmesi, patlamış mısır veya bir kâse mısır gevreği olabilir. Fakat kesinlikle cips ve patates kızartması gibi içi boş enerji kaynakları tercih edilmemeli: Zira bu yiyecekler hem iştahı keser, hem de bu yiyeceklerin besin değerleri çok düşük içeriğe sahiptir.

Yemeklerden sonra sütlü tatlılar ve taze sıkılmış meyve sularından tüketin

Sütlü tatlılar, süt içeriğinden dolayı besleyicidir. Yemekten hemen sonra tüketilirse daha kolay kilo alınabilir.


Yemek sırasında ve öncesinde su tüketmeyin

Midenizi su gibi kalorisiz bir içecekle doldurursanız, yemek esnasında iştahınız azalır. Bu yüzden suyu yemekten yarım saat veya bir saat sonra içmeniz daha doğru olacaktır.

Çorba yerine ekmek tüketin

Ekmek çeşidi olarak beyaz ekmek tercih edilmelidir. Beyaz ekmek hem daha kolay tüketilir, hem de midede esmer ekmekler kadar fazla durmayacağı için iştahınızı olumsuz yönde etkilemez.

Salata yerine sebze yemeği tüketmeye çalışın

Salata yiyeceğiniz zaman ise yemekten önce değil, yemekle beraber veya yemek sonrasında tüketin. Salatanıza nar ekşisi ya da çeşitli salata sosları kullanarak kalorisini arttırabilirsiniz. Ayrıca içerisine çörek otu da ilave etmek, kilo almak için oldukça sağlıklı bir çözümdür.


Not: Öncelikle hekim muayenesinden geçmek ve kilo alamamanın altında yatan nedenler belirlenmelidir.

Anoreksiya Nervoza: Zayıflama ile gelen yeme bozukluğu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.