Melih Gökçek istifa kararı aldı: Erdoğan ile ne görüştü?

Melih Gökçek’in istifa kararı aldığı ve kısa sürede açıklayacağına ilişkin AK Parti’li kaynaklardan çok sayıda bilgi gelirken, bu isimlerden biri olan Abdulkadir Selvi, ilginç bir bilgi paylaştı.

Melih Gökçek istifa kararı: Erdoğan ile ne görüştü?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifa kararını kısa sürede açıklaması beklenirken, ilginç bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Gökçek’in Erdoğan’ın istifa talebine karşı süre istediği, Erdoğan’ın ise “Bu işi uzatma” dediği daha önce ortaya çıkmıştı.


Buna rağmen Melih Gökçek’ten istifa haberi gelmeyince, parti yönetiminin AK Parti’li Ankara Belediye Meclis üyelerine ilginç bir talimat verdiği ileri sürüldü.

Hürriyet’in AK Parti’ye yakın köşe yazarı Abdulkadir Selvi, “AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından belediye meclis üyeleri ve ilçe belediye başkanları ile yapılan toplantıda, ‘Hiçbir karara imza atmayacaksınız, satın alma işlemleri ve kiralamaları, alım-satımı onaylamayacaksınız’ talimatı verilmişti. ‘Kararları onaylayan ve imza atanlar partiden ihraç edilir’ uyarısı yapılmıştı” bilgisini aktarırken, bu adımlar sonrası Melih Gökçek’in istifa kararı aldığını söyledi.

Melih Gökçek, Erdoğan ile ne görüştü?

Melih Gökçek‘in havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayak üstü konuştuğunu belirten Selvi, aralarında geçen diyaloğu ise şöyle aktardı:

– Sayın Cumhurbaşkanım, siz ne isterseniz ben onu yaparım. Ankara’yı kaybetmeyelim.

– Tabi, her zaman görüşürüz.

Gökçek, direnme kararını sürdürseydi bu görüşme ve arkasından gelen diyalog yaşanmazdı. Ancak istifa kararını almasıyla birlikte iklim yumuşadı.

Gökçek veda etti’ diye haber olabilirsiniz. Geçen hafta müthiş iniş çıkışlar yaşandı. Ama sanki iklim normalleşti gibi. Çünkü Gökçek istifa kararını aldı. İş, zamanlama meselesi. Şimdi sıra bu sürecin Gökçek ve AK Parti açısından yıpratıcı olmadan çözülmesine geldi.


Melih Gökçek’in istifa etmemesi üzerine geçen hafta AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından belediye meclis üyeleri ve ilçe belediye başkanları ile yapılan toplantıda, “Hiçbir karara imza atmayacaksınız, satın alma işlemleri ve kiralamaları, alım-satımı onaylamayacaksınız” talimatı verilmişti. “Kararları onaylayan ve imza atanlar partiden ihraç edilir” uyarısı yapılmıştı. (Yazının tamamı)

Erdoğan, Gökçek dahil 10 belediye başkanının istifasını istedi