Meral Akşener yeni parti için kesin tarih verdi

Meral Akşener, yeni kurulacak partide, cemaat ve tarikatlarla ilişkili olan isimlere yasak getirdi. Yeni partinin açıklanacağı kesin tarih belli oldu.

Meral Akşener yeni parti için kesin tarih verdi

MHP’de Devlet Bahçeli’ye bayrak açarak Genel Başkanlığa aday olan ancak daha sonra ihraç edilen Meral Akşener’in kuracağı yeni partide, cemaat ve tarikatlarla iltisaklı olan isimlere yasak getirildiği öğrenildi. Söz konusu karara gerekçe olarak, Akşener ve ekibinin son dönem karşı karşıya kaldıkları “FETÖ” suçlamaları gösterildi.

Ayrıştırıcı dil kullanılmayacak

Parti programında “Türk” – “Kürt” gibi ayrıştırıcı bir dil kullanılmadığı ve herkesi kucaklayıcı olmasına özen gösterildiği vurgulanıyor. Programda seçim barajının düşürülmesi önerisi de bulunuyor.


Büyükelçilerin ilgisi artıyor

Meral Akşener’e büyükelçilerin ilgisinin giderek arttığı ve randevu talebinde bulundukları söyleniyor. Partinin resmen kurulmasının ardından Akşener’in tüm bunları değerlendireceği  belirtiliyor.

AK Parti tabanından ve bölgeden büyük ilgi

Edinilen bilgiye göre, Meral Akşener‘in kuracağı partiye AK Parti tabanı ve Kürt vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ileri sürülüyor. Akşener ve sözcülerinin yaptıkları “MHP’nin benzeri olmayacağız” açıklamaları, HDP seçmeni tarafından da olumlu karşılanıyor.

“Anketlerde özellikle oylar düşük gösteriliyor”

Meral Akşener’in partisine ilişkin yapılan kamuoyu araştırmalarında oyların, “bilerek” düşük gösterildiği ileri sürülüyor. Parti yönetimince yaptırılan anketlerde, oy oranlarının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.


meral akşener merkez demokrat parti cumhurbaşkanı 2019

Yeni parti için kesin tarih verdi!

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener uzun süredir yeni bir parti oluşumu içindeydi. Ümit Özdağ ve Koray Avcı ile birlikte yola çıktığını açıklayan Meral Akşener, partisini 25 Ekim’de kuracağını söyledi.

“Yüreği bizimle olan herkesi bekliyoruz!”

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “25 Ekim günü partimizi kuruyoruz. İster Ankara’da bize katılın, ister canlı yayında izleyerek desteğinizi gösterin. Yüreği bizimle olan herkesi bekliyoruz” dedi. Meral Akşener yeni partisini Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ilan edecek. Akşener’in yeni partisini ilan edeceği yer ise dikkat çekici.

Yeni partide yer alacak isimler

Yeni partinin kurucuları arasında eski bakan Suat Çağlayan ile eski milletvekilleri Kazım Ataoğlu ve Cevher Cevheri gibi isimler bulunuyor. Akşener, Kurucular Kurulu arasında yer alan bir isme dikkat çekti; “Çok net bir şey söyleyeyim; yurt dışında özellikle Avrupa Türklerinden kurucular kurulu üyemiz. İsmi Fulya Yasemin. Almancı denilen bir ailenin kızı” dedi.

Meral Akşener’in partisinde Kurucular Kurulu’nda yer alacak isimler:

 • Cevher Cevheri, Eski milletvekili
 • Çiğdem Özer, Aşık Veysel’in torunu
 • Elif Gökdemir
 • Fatih Eryılmaz, 15 Temmuz gazisi
 • Erdoğan Bozdemir, Eğitimci
 • Fulya Yasemin, İş kadını
 • Hatice Bilici, İş kadın
 • Hüseyin Özlük, Gazi
 • Kazım Ataoğlu, eski Bingöl milletvekili
 • Orkun Ertürkmen
 • Suat Çağlayan, Eski bakan
 • Aydan Yılmaz
 • Tugay Uluçevik
 • Nafi Özyurt Sipahioğlu

Meral Akşener: 3 kişi görevlendirilmiş beni vuracaklarmış, gelsinler görsünler

Meral Akşener’den farklı kesimleri kucaklan açıklama:

“Ben 21 aydır sokaklarda esnaf eli sıkarak meydanlarda, izbe salonlarda bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Önce bir adaylık süreci, arkasından referandum süreci geldi. Hiç değiştirmediğim bir şey oldu o da Türkiye’ye ait bir bayram sofrası. Ben Ahlat’ta kirasını kendim ödediğim bir ev kiraladım. Orada hepberaber bir sofra kuracağız, oradaki herkesle beraber yemek yiyeceğiz.


Ahlat’ın özelliği benim açımdan şöyle; Ahlat’ta çok farklı etnik grup vardır. Partiyi kurduktan sonra 15 gün gideceğim ve Güneydoğu’yu tek tek, şehir şehir dolaşacağım. Ama toplantı yapmayacağım. Her ile gideceğim, rastgele el sıkacağım. Muş ve Bitlis’te bunu yapmıştım. Bir kahveye gideceğim ve ‘arkadaş ne anlatırsın bana, ne sorarsın bana’ diyeceğim. Buna ihtiyaç olduğunu görüyorum.”

2019 seçim anketi: Akşener’in partisi seçime girerse