Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden Meral Akşener’e tepki

Nazım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM), Meral Akşener’in 25 Ekim’de yapılması planlanan yeni parti kuruluş açıklamasının Nazım Hikmet’in adını taşıyan bir salonda yapılacak olmasına tepki gösterdi.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Meral Akşener

Açıklama şöyle:

“Nazım Hikmet’in adını taşımak


Meral Akşener’in yeni partisinin kuruluş açıklamasını Nazım Hikmet’in adını taşıyan bir salonda yapacağı açıklandı.

Nazım Hikmet üstüne yapılan tartışmalar geçmişte hafife alındı.

Kimilerine göre komüniste ikide bir komünist demenin manası da yoktu.

Bir sözcüğün sansürlenmesini sineye çekmenin karşılığında milyonlarca aşığın sahiplenişini elde edecektik. Bırakmalıydık, isteyen onu aşk şiirlerinin şairi olarak tanısındı.

Anti-komünistler tarafından benimsenmesinin önünde Sovyetler Birliği’ne ikinci vatanım demesi mi vardı? Ne olurdu ki, Sovyet rejiminin sıkı bir muhalifi sanılsaydı…

Düzeni kıyasıya eleştiren dizelerini fazla hatırlatmamanın karşılığında Türkeş’e kadar herkes seçtiği bir şiirini kürsüden okuyabilir ve böylece Nazım’ın sevenleri çoğalırdı.

Hem memleketin en büyük yayınevlerinden biri tarafından kitaplarının basılmasına itiraz etmek çok yanlıştı. Böylece daha fazla raf dolduracak, daha fazla basım olanağıyla buluşacaktı Nazım…

Bütün bunların sonunda komünist şairin adını taşıyan bir salonda faşist eskilerinin parti kuruluşuna hazırlanmasına kadar geldik.

Şiirlerimizi kirli kürsülerine taşıyanlar faşist, yobaz, işçi düşmanı olmaya devam ediyorlar.

O banka türevi yayınevi, kuşaklar dolusu devrimci yetiştiren dizeleri sansürlemeye devam ediyor.


Nazım Hikmet’in dünya görüşü ve mücadelesiyle taban tabana zıt sosyal-demokrat belediyelerin aynı adlı salonlarında her tür gericilik sahne almaya devam ediyor.

Bunlar Nazım’ı çok mu seviyorlar, yoksa Nazım’ı ve mücadelesini itibarsızlaştırmak mı amaçladıkları? Hedefledikleri hiç kuşkusuz itibarsızlaştırmadır. Bu topluluk Türkiye halkına ve insanlığa mal olmuş bir aydının şahsında, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden intikam almaya çalışmaktadırlar.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi olarak buna izin vermeyeceğimizi ilan ediyoruz.

Türkiye aydınlarını, ilericilerini, sanatçılarını Nazım’ın adını ve eserini taşıma ehliyeti olmayanlara karşı bizimle birlikte tutum almaya çağırıyoruz.

Nazım’ın adını taşıyamayanların onun tek bir dizesinin altında ezileceklerine ise eminiz:

Sevdalınız komünisttir…” (Kaynak: Solhaber)


Meral Akşener’in gözü 2. turda

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimi stratejisini belirleyen Akşener ve ekibi, ilk turda tüm partilerin kendi adaylarıyla mücadele etmesi fikrini benimsedi.

meral akşener merkez demokrat parti cumhurbaşkanı 2019

Yeni parti kurma çalışmalarına devam eden Meral Akşener’in 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için stratejisi de belli oldu. 16 Nisan’da ‘Hayır bloku’ içinde yer alan Akşener ve ekibi blok içinde yer alan her siyasi partinin 2019’da kendi adayını çıkarmasından yana tavır izleyecek. Akşener ve ekibi, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ancak diğer partilerle tek aday üzerinde birleşmeyi hedefliyor.

Öte yandan, yeni parti yönetimi mevcut Siyasi Partiler Yasası’nda yer alan “Partilerin seçime katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM’de grubu bulunması şarttır” hükmünü de masaya yatırıyor.

2019 seçim anketi: Meral Akşener’in partisi seçime girerse

“Uyum yasaları” kapsamında “6 ay’lık sürenin bir yıla çıkarılması durumunda parti olarak seçimlere katılamamayı” hesaplayan Akşener ve ekibi, böylesi bir durumda Akşener’i 100 bin imza ile aday göstermeyi hedefliyor.


Yerel seçimlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılması ve “parti kuruluşunun Siyasi Partiler Yasası’na takılması” durumunda ise halihazırda var olan bir parti ile yerel seçimlere katılıp, özellikle büyükşehirlerde ortak aday çıkarma alternatifi üzerinde duruluyor.

Akşener’in kurucular kurulu isimleri belli oldu