Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti!

AK Parti belediyelerindeki istifa furyasında direnen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe görevinden istifa etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti

Bugün Bursa’daki açılış töreninde istifa etmesi beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin canlı yayında yaptığı konuşmada istifa etmesi bekleniyordu. Altepe konuşması bittikten sonra basın mensuplarına yaptığı konuşmada istifa ettiğini açıkladı. Diğer yandan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in nasıl bir karar vereceği merak konusu.

Recep Altepe kimdir?

Recep Altepe, 1959 yılında Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı.


Refah Partisi İl Yöneticiliği, İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı, Fazilet Partisi Genel Merkez Müfettişliği yaptı. 1994 yılı yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyesi Meclis Üyelikleri ile BUSKİ Genel Kurul Üyeliği’ne seçildi.

Altepe, 1999 yılındaki seçimlerde tekrar seçilerek üst üste iki dönem bu görevleri yürütme imkanı buldu.

Bu görevler sırasında yurt içi ve yurt dışı gezilere, çalışmalara katıldı. Ayrıca Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisleri’nin; Bütçe ve Mali İşler, İmar ve Ulaşım Komisyonları’nda görev yaptı.


Altepe, 2004 Türkiye yerel seçimleri’nde Osmangazi Belediye Başkanlığına; 2009 ve 2014 Türkiye yerel seçimleri’nde ise AK Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Türkiye Sağlıklı Kentler Birligi ve Marmara Belediyeler Birliği’nin de başkanı olan Altepe, evli ve üç çocuk babasıdır.

Recep Altepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asker arkadaşı

Recep Altepe’nın aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asker arkadaşı olduğu biliniyor.

Milli Görüş kökenli Recep Altepe 2004 yerel seçimlerinden beri de belediye başkanlığı koltuğunda oturuyor. 2004 yerel seçimlerinde Bursa, Osmangazi Belediye Başkanlığına seçilen Altepe 2009 ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinde ise AK Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.


2009 yılındaki seçimde yüzde 47,30’luk oy oranı ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Altepe 2014 yerel seçimlerinde ise yüzde 49,6 oy oranına ulaşmıştı. Bursa’da 2017 referandumunda ise ‘evet’ oylarının oranı yüzde 53,2 olmuştu.

Erdoğan, hangi belediye başkanlarının istifasını istedi?