Kuş Dili (ıslık dili) UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne girdi

Doğu Karadeniz yöresinde insanların birbiriyle anlaşmasını sağlayan ‘kuş dili’ UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdi.

Kuş Dili UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne girdi

Giresun’un Çanakçı ilçesi Kuşköy’de halk arasında ‘Kuşdili’ olarak adlandırılan ‘Islık dili’nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması büyük sevince yol açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından, Doğu Karadeniz’in derin vadiler arasında yankılanan ve yöre insanlarının birbirleriyle anlaşmasını sağlayan “ıslık dili”nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmesine ilişkin kararın, oy birliğiyle alındığı bildirildi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin milli unsurlarından birinin daha, somut olmayan kültürel dünya mirası olarak koruma altına alındığı belirtildi.

Güney Kore’de karar alındı

Doğu Karadeniz’in yalçın dağlarından yükselen, halk arasında “kuş dili” olarak da bilinen, yüzlerce yıllık “ıslık sesi”nin artık UNESCO listesinde olduğu bildirilen açıklamada, “Derin vadiler arasında yankılanan ve insanların birbirleriyle anlaştığı ‘ıslık dili’ UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı.” ifadesi yer aldı.

Yaşanılan dönemdeki teknolojide adeta kaybolmaya yüz tutan milli iletişim geleneğinin, Güney Kore’nin Jeju adasında gerçekleştirilen UNESCO toplantısında listeye alındığı kaydedildi.


Hıdırellez de gündemde

Türkiye ve Makedonya’nın ortak bir dosya olarak sunduğu “Hıdırellez”in de UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydettirilmek üzere UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda görüşüleceği belirtildi.

Kuş Dili UNESCO'nun Kültürel Miras Listesi'ne girdi
Kuş dili olarak ifade edilen “ıslık dili”, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi.

Kuş dili veya ıslık dili nasıl ortaya çıktı?

Özellikle Karadeniz Bölgesinde arazinin dağınık ve engebeli oluşu, telefon hatlan çekilmiş olmasına rağmen arazi yapısından kaynaklanan nedenlerden sık sık arızalanmalara maruz kalmakta, tamirleri de uzun zaman almaktadır. Dolayısıyla Karadeniz Bölgesinde haberleşmede “Islık” hala kullanılmaktadır. Genelde ıslık, sadece mesaj verme veya uyarıda bulunma amacıyla kullanılıyor.

Kuşköy köyü ve civarındaki yaygın kullanılan sadece “ıslık” değil, farklı yönüyle “ıslıkla konuşma” olarak biliniyor. Bu ıslık, kuş sesine benzediği için adına “Kuş Dili” denmektedir. Bir başka ifadeyle, ıslıkla haberleşmeye çalışan bir insanı dinlediğimizde, bir kuşun öttüğünü düşünürüz.


Islığın sınırı yoktur. Türkçede bütün kelimeler, ıslıkla hecelenerek söylenebilmektedir. Konuşma, tekerleme, hatta müzik, İnsanlar birbirleriyle haberleşmeleri, sohbet etmeleri, kavga etmeleri ve hatta aşklarını anlatmaları mümkün olmaktadır. Bu bakımdan farklı bir dil olarak algılanabilir. Dünyaya yeni gelen çocuklar, belki ana dillerini öğrenmeden bu dili öğrenmektedir.

Sokak lambaları otomobiller için şarj istasyonu oluyor