CHP’de Canan Kaftancıoğlu’nun istifası isteniyor!

İstanbul İl Başkanlığı’na seçilen Canan Kaftancıoğlu hakkında Twitter’daki paylaşımları sebebiyle soruşturma açılması CHP içinde tartışma yarattı.

canan kaftancıoğlu chp istifa

CHP kulislerinde parti içindeki ulusalcı kanadın; Canan Kaftancıoğlu’nun görevden alınması veya istifa ettirilmesi için CHP Genel Merkezi üstünde baskı kurmaya çalışacakları belirtiliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu sıcak bakmıyor

Ulusalcı kanat her ne kadar Kaftancıoğlu konusunun üzerine gitse de, İstanbul’daki İl Kongresi öncesinde net bir açıklamada bulunmasa da Kaftancıoğlu’nu işaret ettiği belirtilen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise bu talebe sıcak bakmadığı kaydediliyor. CHP’de ulusalcıların Kaftancıoğlu için imza toplayıp toplamayacağı ise merak konusu.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın, TBMM’de bugün düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tweetlerine ilişkin soruya, ‘konunun partinin ilgili organlarında enine boyuna konuşulacağı’ yönünde cevap vermesi de, konu hakkındaki tartışmaların bir başka boyutu oldu.

canan kaftancıoğlu twitter ermeni paylaşımı

CHP’de İstanbul İl Kongresi seçimleri, 27 milletvekilini de ortadan ikiye bölmüştü. Kaftancıoğlu’nu destekleyen vekillerle, eski İl Başkanı Cemal Canpolat‘ın kazanmasını isteyenler karşı karşıya gelmişti. Hatta kulislere göre, Genel Başkan’ın açıkça destek çalışması yürüten bazı kurmaylarını uyardığı ve müdahale ettiği de belirtiliyor. Kaftancıoğlu’nu destekleyenler, İstanbul’un kazanılması ihtimalinin artacağını söyleyerek oy kullandılar.

CHP’de Canan Kaftancıoğlu’nun gitmesini isteyenlerin ise ‘abi’ formülü hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyor. 2019’daki seçimlerin Türkiye için önemli bir dönemeç olduğunu savunan kanat, bu süreçte CHP’nin tartışılmasına izin vermemek için İstanbul İl Başkanlığı’nın bir ‘abi’ yönetiminde seçime götürülmesi gerektiği görüşünde birleşiyor.

CHP’de 36. Olağan Kurultay öncesinde saflar belirleniyor. CHP içinde bir grup tarafından desteklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce‘nin alınan kulislere göre, delegelerin nabzını yokladığı belirtiliyor. İnce’nin delege ağırlığını görmesi durumunda adaylığını koyabileceği söyleniyor.

Canan Kaftancıoğlu sosyal medyada dolaşan fotoğrafa ilişkin konuştu

Kaftancıoğlu, taş atan bir eylemcinin bulunduğu fotoğrafa ilişkin, “Kim olduğunu bilmediğim bir insan sosyal medyada teşhir ediliyor. Bu kişi için büyük bir hak ihlali.Eşimin sırf şaka yapmak için ‘buldum seni’ yazdığı bir fotoğraf. Asla değilim. Benim olmadığım o kadar belli ki. O kişi ben değilim ama o kişinin hakları gasp ediliyor. Kim olduğunu bilmiyorum” dedi.

Canan Kaftancıoğlu Fox TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına bağlanarak "taş atan kadın fotoğrafının" kendisi olmadığını belirtti.
Canan Kaftancıoğlu Fox TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına bağlanarak “taş atan kadın fotoğrafının” kendisi olmadığını belirtti.

Hedef haline getirilmesine neden olan bir diğer konu olan ‘Ermeni Soykırımı’ hakkındaki tweetleri de sorulan Kaftancıoğlu “O yıllarda Ermeni Soykırımına ilişkin yürüyüş yapıldığına dair bir tweet atmıştım. Ancak diğer tweetlerin bana ait olup olmadığını arkadaşlarımız araştırıyor” dedi.


Kaftancıoğlu, “Saray’ın korktuğu bir koltuğu kazandım. Benim partimin tüzüğü beni bağlar. Ben bu bağlamda Diğer yazı için arkadaşlarımız hesabımı inceliyor” dedi.

“HDP’ye yakın olsam HDP’de siyaset yapıyor olurdum”

Kaftancıoğlu hakkındaki, HDP’ye ilişkin karalamalara dair şunları söyledi.

“HDP çizgisine yakın olsam şu anda HDP’de siyaset yapıyor olurdum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapıyorum ama memleketim için kim doğruları yapıyorsa ben ‘bu doğrudur’ derim. Savaş tezkeresi oylandığında ‘aslan CHP aslan BDP savaşa hayır’ demişim. Bugün olsa yine aynı paylaşımı yaparım.”

Kaftancıoğlu Erdoğan’a hakaret ettiğine ilişkin iddialara ise şöyle yanıt verdi:

“Benim cumhurbaşkanına hakaretim olamaz. Bir durum tespitim olabilir. Bu memlekette herkesi terörist ilan ettikleri için hakaretin olup olmaması değil mesele. Memleketini seven bir siyasetçi ve doktor olarak benim cumhurbaşkanına hakaretim olamaz.”

Kaftancıoğlu hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin ise, “Benim adıma hiçbir şey olmayacak. Ben 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni almak için arkadaşlarımla oturup çalışacağım” diye konuştu.


“Ben siyasete ilk defa girmedim” diyen Kaftancıoğlu son olarak, ” Benim yaşamım mücadele ile geçiyor. Dün konuşmamın sonunda şunu söylemiştim: “Saldıracaklar daha çok saldıracaklar. Korkmuyoruz yılmıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş: Çaykovski dinletirsek adam oluruz zannedildi