Muharrem İnce: Kimsenin lütfuna ihtiyacım yok, algı operasyonu yapılıyor

CHP Genel Başkanlığına aday olan Muharrem İnce’nin topladığı 49 imzanın mükerrer olduğunun saptanması üzerine yeni bir tartışma başladı. Muharrem İnce yaptığı açıklamada, “Ortayı bulandırıp, algı operasyonu yapıyorlar. Bana imza verenler gönüllü imza verenlerdir. Eğer baskıyla mükerrer imza varsa, onlar benim değil, Genel Merkez’e aittir. Benim baskı yapacak bir gücüm yok. Henüz güç bende değil” dedi.

muharrem ince chp kurultayı mükerrer imza 700 delege genel başkan

Muharrem İnce’nin adaylık dilekçesinde imzası bulunan delegelerden 49’unun mükerrer imza olduğu iddia edildi. Kurultay Divanı iddialarla ilgili inceleme başlattı. Bu esnada devreye giren CHP lideri Kılıçdaroğlu, imza hakkından feragat etti. Böylece İnce’nin adaylığını tehlikeye sokacak durum ortadan kalkmış oldu. Ancak Muharrem İnce bu hamleye ilişkin “Bunlar Ali Cengiz oyunları. Ben kimsenin lütfunu istemiyorum. Örgütümün imzasını istiyorum” dedi.

“Kimsenin lütfuna ihtiyacım yok”

Muharrem İnce şöyle konuştu:

“Ortayı bulandırıp, algı operasyonu yapıyorlar. Bana imza verenler gönüllü imza verenlerdir. Eğer baskıyla mükerrer imza varsa, onlar benim değil, Genel Merkez’e aittir. Benim baskı yapacak bir gücüm yok. Henüz güç bende değil. “Benim imzalarımı Muharrem İnce’ye sayın” falan denmiş. Benim kimsenin lüftuna ihtiyacım yok. Yürekleri varsa, salondaki delegelere sorsunlar. Yeterli imza var mı yok mu. Bunların hepsi algı operasyonudur. Türkiye’de 16 yıldır kirlenen siyasetten ne yazık ki CHP de payını alıyor.


“700 üstünde imzayla genel başkan olacağım”

Bu arkadaşların kraldan çok kralcı olmaları, telaş içinde olmalarını anlıyorum. Yarın seçilemeyecekler. Bugün de eteklerine tutundukları varlık sebeplerini genel başkan olarak görüyorlar. Çünkü kendi yeteneklerine güvenmiyorlar. Kuşkuları varsa salondaki delegelere sorsunlar. Bu akşam 700 oyla genel başkan olacağım. ”


 

127 delegenin imzası gerekiyor

CHP parti tüzüğüne göre en az 127 delegenin imzasıyla CHP genel başkanlığına aday olunabiliyor. CHP Divanı, Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun topladığı imzalardan 49’unun mükerrer olduğunu, yani her iki adaya da verildiğini tespit eti. İmzalar iptal edilirse Muharrem İnce’nin adaylığı tehlikeye düşebilir.

Özgür Özel yaptığı açıklamada “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, ‘Her ikimize de verilen imzaları bana saymayın Muharrem İnce’ye sayın. Divana verilen kağıdın üzerinde bana verilen mükerrer oyları çekin’ dediğini belirtti. Böylece Muharrem İnce’nin adaylığının önü açılacak” dedi.

 

Sağlama nasıl yapıldı?


Mükerrer oy olduğunda sistem şöyle işliyor; Divan Başkanı, mükerrer imza veren kişiyi çağırıp, hangi imzasının geçerli olduğunu soruyor. İmzacı kişinin beyanı doğrultusunda, imza vermediğini söylediği kişiye olan imzasını siliyor, diğer imza geçerli kalıyor. Ancak çağırılan imzacı Divan’a gidip de, hangi imzasının geçerli olduğunu söylemezse, imza her iki listeden de siliniyor.

CHP Kurultayı: Muharrem İnce’nin adaylık konuşması