Enerjinizi zirvede tutacak meyve, sebze ve mikrobesinlerle tanışın

Günlük hayat herkesi yoruyor. Bu koşturmaya direnmenin, bedenimizi dinç tutmanın yolu ise doğru sebze meyvenin yanı sıra mikrobesin ve lif kaynaklarını gereken miktarda tüketmekten geçiyor. Doç. Dr. İsmet Tamer, 9 maddede vücudu daha enerjik kılacak besinleri sıraladı.

Enerjinizi zirvede tutacak meyve, sebze ve mikrobesinlerle tanışın

Enerji seviyenizi yüksekte tutacak sebze, meyve ve mikrobesinler…

Sebze ve meyveler beslenme piramidinde önemli yer tutuyor. Ancak bilmediğimiz bir şey var: sebze ve meyveler büyük oranda sudan oluşur ve günlük enerji ihtiyacımızın küçük bir kısmını karşılarlar. Bu noktada devreye karbonhidrat, lif ve mikrobesinler olarak adlandırdığımız vitamin ve mineraller girer.


Enerjinizi zirvede tutacak meyve, sebze ve mikrobesinlerle tanışın

Folik asit, A vitamini, E-C ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, selenyum, çinko ve diğer antioksidan özellikli bileşiklerden bolca bulunduran meyve ve sebzeler konu enerjiye gelince biraz yetersiz kalsa da, zararlı maddelerin vücuttan atılmasında önemli rol oynar.

Müsli: Yulaf

Neticede meyve ve sebze yönünden zengin bir diyet, enerjik ve dinç bir yaşama giden yolda büyük önem taşır. Kahvaltıda yulaf ezmesi, yulaflı gevrek ya da müsli tercih edebilirsiniz. Bu besinler hem düşük glisemik indeksleri hem de zengin kalsiyum, potasyum, magnezyum ve B kompleks vitaminleri içeriğiyle kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaksızın enerji seviyenizi yükseltir, güne dinç başlanmasını sağlar.

C vitamini yağ yakmaya yardımcı

Karbonhidrat ve lif açısından böylesine zengin bir kahvaltıya eklenecek çilek ve muz dilimlerinin yanında taze sıkılmış bir bardak portakal suyu, yüksek miktarda C vitamini ve potasyum almanızı sağlar. Ayrıca C vitamininin vücutta yağ yakılarak enerji üretilmesinde rol oynayan “karnitin” metabolizmasında da görev aldığını belirtelim. Muz ise enerji sağlayan bir karbonhidrat kaynağıdır. Bir dipnot: Meyve sularını tüketmeden hemen önce sıkıp hazırlayarak, alacağınız faydayı maksimize edebilirsiniz!

Her öğünde yeşil yapraklı bitki tüketmek son derece önemli.

Zira yeşil yapraklı bitkiler, vücuttaki atık maddelerden kurtulmayı hızlandırır. Kahvaltıda salatalık, yeşil biber, marul, maydanoz, dereotu, roka ve tere ile tabağınızı süsleyebilir; diğer öğünlerde lahana, brokoli, pazı, ıspanak ve kuşkonmazı ister ana yemek olarak, isterseniz et ve balığın yanında tüketebilirsiniz.


Böylelikle karaciğerinize büyük bir iyilik yapar, vücuttan toksik maddeleri atmasına yardımcı olursunuz. Malum, karaciğer müthiş bir fabrikadır ve ne kadar yoğun çalışırsa biz de o derece yorgun hissederiz…

Karaciğerin sevdiği bir diğer besin kesinlikle enginardır. Bu mucizevi sebze karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde büyük pay sahibi. Enginarın C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde daha da faydalı olduğunu belirtmek gerekiyor. Sarımsak, antioksidan özelliği ile hücre metabolizmasına önemli derecede katkıda bulunur.

Yaşlanmaya karşı domates, kalp ve damar sağlığı için kereviz!

Yaşlanmaya karşı en büyük destek, domateste saklı: likopen! Öte yandan sabah uyandığınızda ya da günün sonunda vücudunuzda şişlik ve ödeme rastlarsanız ya öğününüze maydanoz ekleyin ya da bir miktar maydanoz suyu hazırlayıp tüketin.

Genç insanların dâhi sıklıkla kalp ve damar problemleriyle karşılaştığı bir dönemdeyiz. 2015’te Meşhed Üniversitesi Bilim Merkezi’nin ortaya koyduğu çalışma, kerevizin kandaki kötü kolesterolü düşürdüğünü, aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.


Meyveler su, vitamin ve mineraller açısından olduğu kadar şeker açısından da zengindirler. Yine de yazın bolca şeftali, kayısı, kavun ve karpuz tüketmek susuzluğu giderip kaybedilen minerallerin yerine konmasına yardımcı olur.Unutulmamalıdır ki meyveler sağlam birer lif kaynağıdır ve hem ana hem de ara öğünlerde meyve tüketerek kan şekerini dengede tutmak, aktif ve enerjik kalmanızı sağlar!

Mutluluk ve enerji veren 5 besine sofralarınızda yer açın


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.