FORBES 100 Türkiye’nin en zenginleri listesi

En zengin Türkler’in sıralandığı FORBES 100 listesi bu yıl 13’üncü kez yeni rekorlara imza atarak yayımlandı. Forbes 100’ün toplam serveti ilk kez 120 milyar doları aşarak rekor kırdı. İşte Türkiye’nin en zengin isimleri…

FORBES 100 Türkiyenin en zenginleri 2018

FORBES Türkiye, bu yıl 13’üncü kez hazırladığı “En Zengin Türkler” listesini açıkladı. FORBES 100’ün toplam serveti, geçen yıla göre 18,5 milyar dolar artarak 121,4 milyar dolara yükseldi. Asıl büyük sıçrama ise listede yer alan milyarder sayısında yaşandı. Dolar milyarderlerinin sayısı geçen yıla göre dokuz kişi artarak 40’a yükseldi.

Milyarderlerin toplam serveti ise 72,4 milyar dolara çıktı. Erol Tabanca, Melih Abdulhayoğlu, Fuat-Ayhan-Fatih Tosyalı kardeşler ile Eren ve Fatih Özmen bu yıl ilk kez dolar milyarderleri arasında yer aldı. Mehmet Hattat ve Olgun Zoru ise uzun zamandır ayrı kaldıkları milyarderler ligine bu yıl geri dönen isimler…


forbes 100 türkiye en zengin türkler listesi

Bu yıl FORBES 100’de servetinin tamamını yurtdışındaki girişimlerinden elde eden milyarderlerin sayısındaki ve servetlerindeki artış dikkat çekiyor. ABD’de kurduğu yoğurt markası Chobani ile listede yer alan Hamdi Ulukaya‘nın serveti 1,8 milyar dolara yükseldi. Listeye geçen yıl doğrudan milyarder olarak giren biyoteknoloji şirketi Samumed‘in kurucusu Osman Kibar, servetini 800 milyon dolar artırarak 2,8 milyar dolara çıkardı ve FORBES 100’de dördüncü sıraya yükseldi.

ABD’de kurdukları Sierra Nevada Corporation ile NASA’nın uzay istasyonuna kargo taşıyan Eren ve Fatih Özmen çifti, 1,5’er milyar dolarlık servetle (toplam 3 milyar dolar) ilk kez listenin ‘milyarderler ligi’ne yükselmiş oldular.

İngiltere’de kurup 2004’te ABD’ye taşıdığı şirketi Comodo ile İnternet güvenliğinin tüm alanlarını kapsayan çözümler sunan Melih Abdulhayoğlu da, 1,6 milyar dolarla ilk kez milyarderler arasında bu sene.

Listenin yeni milyarderlerinden Polimeks İnşaat‘ın kurucusu Erol Tabanca ve Tosyalı Holding‘in patronları Fuat-Ayhan-Fatih Tosyalı kardeşler ise bu yıl kazandıkları “milyarder” unvanını daha çok yurtdışındaki işlerine ve yatırımları borçlu isimlerden. Örneğin FORBES 100’de 1,3 milyar dolarla yer alan Erol Tabanca’nın sahibi olduğu Polimeks’in bugüne kadar tamamladığı 11 milyar doları aşkın tutardaki projelerinin yüzde 95’ini Türkmenistan’da hayata geçti. Tosyalı Holding’in Cezayir’de yaptığı demir-çelik yatırımı ise Fuat-Ayhan-Fatih Tosyalı kardeşleri milyarderler ligine taşımış oldu.


Bu yıl FORBES 100 en zengin Türkler listedinde birçok sürpriz var

Toplam servet tüm zamanların rekorunu kırarak 121,4 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl 31 olan dolar milyarderi sayısı 40’a yükseldi. Listenin kapanış rakamı da 500 milyon dolar oldu. Listenin zirvesinde ABD’de kurulu şirketleri Sierra Nevada ile NASA’nın uzay istasyonuna kargo taşıyan Eren ve Fatih Özmen çifti, İngiltere’de merkezli İnternet güvenliği şirketi Comodo’nun kurucusu Melih Abdulhayoğlu gibi servetini tamamen Türkiye dışından edinen yeni milyarderler var. Ayrıca Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve kardeşleri Ayhan ve Fatih Tosyalı ile Polimeks İnşaat’ın kurucusu Erol Tabanca ilk kez dolar milyarderleri arasında yer aldı. Bunu da şirketlerinin Türkiye dışındaki yatırımlarına borçlular. FORBES 100’de ülke dışından gelen ve ülke dışında büyüyen servetlerin payını artırdığını görüyoruz.

Forbes 100 milyaderler listesi

FORBES Türkiye’nin açıkladığı “FORBES 100″ listesinde ‘dolar milyarderi’ olarak yer alan 40 isim, FORBES ABD’nin çok yakında açıklayacağı”Global Milyarderler” listesine girerek dünya sıralamasındaki yerlerini alacak.

FORBES 100 En Zengin Türkler:

2018 Sırası İSİM Şirket 2018 Serveti
(milyon dolar)
1 Murat Ülker Yıldız Holding 4.8
2 Erman Ilıcak Rönesans Holding 4.0
3 Hüsnü Özyeğin Fiba Holding 2.9
4 Osman Kibar Samumed 2.8
5 Mustafa Küçük LC Waikiki 2.7
6 Semahat Arsel Koç Holding 2.6
7 Rahmi Koç Koç Holding 2.5
7 Şarık Tara Enka İnşaat 2.5
9 Ferit Şahenk Doğuş Holding 2.4
10 Filiz Şahenk Doğuş Holding 2.3
11 Suna Kıraç Koç Holding 2.2
12 Suat Günsel Yakın Doğu Üniversitesi 1.9
13 Hamdi Ulukaya Chobani 1.8
14 Mehmet Nazif Günal MNG Holding 1.7
14 Nihat Özdemir Limak Holding 1.7
14 Sezai Bacaksız Limak Holding 1.7
14 Şefik Yılmaz Dizdar LC Waikiki 1.7
18 Ahmet Çalık Çalık Holding 1.6
18 Melih Abdulhayoğlu Comodo Group 1.6
18 Turgay Ciner Park Holding 1.6
21 Bülent Eczacıbaşı Eczacıbaşı Holding 1.5
21 Eren Özmen Sierra Nevada Corporation 1.5
21 Faruk Eczacıbaşı Eczacıbaşı Holding 1.5
21 Fatih Özmen Sierra Nevada Corporation 1.5
25 Ahmet Nazif Zorlu Zorlu Holding 1.4
25 Fuat Tosyalı Tosyalı Holding 1.4
25 Mehmet Hattat Hattat Holding 1.4
28 Ayhan Tosyalı Tosyalı Holding 1.3
28 Deniz Şahenk Doğuş Holding 1.3
28 Erol Tabanca Polimeks Holding 1.3
28 Fatih Tosyalı Tosyalı Holding 1.3
32 Mustafa Latif Topbaş BİM 1.2
32 Sinan Tara Enka İnşaat 1.2
34 Ali Ağaoğlu Ağaoğlu İnşaat 1.1
34 Fatma Tuba Yazıcı Diler Holding 1.1
34 Hamdi Akın Akfen Holding 1.1
34 Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem Sağlık Grubu 1.1
34 Mehmet Rüştü Başaran Habaş 1.1
34 Murat Vargı MV Holding 1.1
40 Olgun Zorlu Zorlu Holding 1.0

 

FORBES 100 listesinde öne çıkanlar

Toplam Servet: 121,4 milyar dolar. Bu rakam geçen yıl 102,9 milyar dolardı.

Milyarderler: Bu yıl FORBES 100’de 40 dolar milyarderi var. Geçen yıl bu sayı 31’di.

Ortalama Servet: FORBES 100’ün ortalama serveti bir milyar dolar barajını aştı. 1 milyar 55 milyon dolar olan ortalama servet geçen yıl 872 milyon dolardı.


Kadın Sayısı: Bu yıl listede 21 kadın var. Geçen yıl beş olan kadın milyarder sayısı ise altıya yükseldi.Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 17,6

Forbes’un dünyanın en zenginler listesinde 4 Türk


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.