İyi Parti 24 Haziran Erken Seçimi’ne girebilecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıklamasının ardından İyi Parti’nin seçime girip giremeyeceği merak konusu oldu. İyi Parti’den flaş açıklama…

iyi Parti 24 Haziran Erken Seçimi'ne girebilecek mi?

İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray, düzenlediği basın toplantısında erken seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İyi Parti seçime katılma şartlarını eksiksiz yerine getirmiştir. Bu da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcışlığı’nın kayıtlarına geçmiştir yani tescillidir” diyen Çıray, “Sonuç olarak 10 Haziran 2018 tarihinden itibaren İYİ Parti’nin yapılacak her seçime katılabileceği hukuken kesindir” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçimin 24 Haziran’da gerçekleşeceğini açıklamasının ardından gözler İyi Parti’ye çevrildi. İyi Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, dün yaptığı açıklamada, 28 Haziran’dan sonraki her seçime girebileceklerini söylemişti.

Erken seçim tarihinin duyurulmasının ardından İyi Partili yöneticilerin telefonlarına ulaşılamadığı, TBMM’deki İyi Partili isimlerin de ‘koşarcasına’ Meclis’ten ayrıldığı kaydedildi. Meclis kulislerinde erken seçim kararının ‘İyi Parti’yi seçimlere sokmamaya yönelik olduğu’ konuşulurken; İyi Parti’nin olağanüstü toplantı yapması bekleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının sonrasında,  İYİ Parti’nin seçime giremeyebileceğini iddia etmişti. Özel’in ardından konuşan İyi Partili Çıray ise Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’ya yaptığı açıklamada, “İyi Parti’nin Siyasi Partiler Kanunu uyarınca seçimlere katılabilmek için tüm yasal gerekliliği 28 Aralık 2017 tarihinde tamamladığını” söylemişti.

Siyasi Partiler Kanunu’nun konuya ilişkin 36. maddesi ne diyor?

(Değişik: 3420 – 31.3.1988) Siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması şarttır.


Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir.

Erdoğan erken seçim tarihini açıkladı!