Ali İsmail Türemen’in Rağmen Mavi sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde

Ressam, heykeltıraş ve gravür sanatçısı Ali İsmail Türemen, “Rağmen Mavi” sergisi 30 Haziran’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

Ali İsmail Türemen Rağmen Mavi sergisi İş Sanat Kibele

İş Sanat Kibele Galerisi, resim, gravür ve heykel sanatçısı Ali İsmail Türemen’in “Rağmen Mavi” başlıklı retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. 1960’lı yıllardan bugüne uzanan sanat yaşamında her zaman yeni arayışlar içinde olan Ali İsmail Türemen, daha iyiye ulaşabilmek için zamanın şartlarını zorlayan, çok yönlü bir sanatçı. Desen, gravür, akrilik, suluboya ve yağlıboya resimlerin yanı sıra seramik ve cam heykeller de üreten Türemen, farklı tekniklerdeki tüm işlerinde kendi çizgisini yansıtıyor.

Ali İsmail Türemen'nin "Rağmen Mavi" sergisi: İş Sanat Kibele Galerisi'nde

1970’lerde Karacaahmet’teki Osmanlı dönemi mezar taşlarından esinlenerek ürettiği ‘Mezar Taşları’ndan 1980’li yıllardaki ‘Tanımsızlar’ ve son dönemlerdeki ‘Alfabe’ serisine kadar derin anlamlar taşıyan eserler ortaya koyan Türemen’in ‘Mavi Figürleri’ ise sanatçının kendine özgü anlatımını yansıtan en kuvvetli çalışmalarıdır. Sorun ve çelişkileri ile bir yere sığamayan, düşmüş veya düşmek üzere olan, kalakalmış insanları simgeleyen figürleri maviden başka bir renkte düşünememesini Doğu geleneğine bağlayan Türemen, mavinin bilgelik rengi olduğunu, Yunus Emre’yi ya da Evliya Çelebi’yi ancak mavi olarak düşünebildiğini ifade ediyor.

Ali İsmail Türemen'nin "Rağmen Mavi" sergisi: İş Sanat Kibele Galerisi'nde

Resminde, sanatında ve yaşamında adım adım ilerlediğini ve değiştiğini vurgulayan Ali İsmail Türemen, sanat kariyerinin yanı sıra akademi dünyasında da değerli çalışmalara imza attı ve günümüzde başarıları ile övgü toplayan birçok genç sanatçıyı yetiştirdi. Mezunu olduğu Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun eğitim geleneğinin oluşmasında önemli roller üstlenen Türemen, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Okulu bünyesindeki Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin uluslararası özelliklere sahip bir koleksiyona sahip olması için de büyük katkı sağladı.

Çocuklarda halsizlik ve iştahsızlığa dikkat!

Sanat hayatı boyunca 30 un üstünde kişisel sergi açan, eserleriyle birçok karma sergiye ve bienale katılan, ödüller alan Ali İsmail Türemen’in “Rağmen Mavi” başlıklı sergisi, 15 Mayıs – 30 Haziran 2018 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

David Campany’nin Zengin ve Tuhaf sergisi NOK’ta