Belh’ten Konya’ya Mevlana Yolu fotoğraf sergisi FMV Galeri Işık’ta

Özcan Yüksek’in “Belh’ten Konya’ya Mevlana Yolu” isimli fotoğraf sergisi 2-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta fotoğraf severlerle buluşuyor.

Özcan Yüksek Belh ten Konya ya Mevlana Yolu fotoğraf sergisi FMV Galeri Işık

Sergi, fotoğrafçının gerçekleştirdiği Hz. Mevlana Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. Doğum Yılı’na adanmış büyük seferi karelerle anlatıyor.

Fotoğraf sanatçısı ve yazar Özcan Yüksek’in Uluslararası Mevlana Vakfı önerisi ile 2007 senesinde kutlanan Hz. Mevlana’nın 800. Doğum Yılı için Belh’ten Konya’ya göç yolunu takip ederek çektiği fotograflardan oluşan sergisi sanatseverlerle FMV Galeri Işık’ta buluşacak.


Özcan Yüksek, Mevlânâ’nın henüz küçük bir çocukken babası Bâhâeddin Veled, ailesi ve kalabalık bir kafileyle Belh’ten başlattığı, çöller, nehirler, sınırlar aşarak geldiği Anadolu’da çeşitli yerlerde durakladıktan sonra Konya’da sonlandırdığı büyük göçün izinden gitti ve bu büyük seferi fotoğrafladı. Yüksek’in zaman zaman tek başına, kimi zaman da bir arkadaşıyla gerçekleştirdiği bu tarihi yolculuk, yol üzerinde toplam dört ay olmak üzere bir yıldan fazla sürdü.

Araştırmacı, bir mecburiyet olmadığı sürece, tarihi yolculuğun gerçekleştiği antik yolları izledi; bir kervanın her 33 kilometrede bir konakladığı veya durakladığı kervansaraylardan veya kalelerden kalan izler aradı. Savaş nedeniyle giremediği ülkeler dışında Özcan Yüksek, Afganistan, İran, Suriye ve Anadolu’daki göç yolunda ilerledi. Yüksek’in bu yolculuğunu yansıttığı, Sessizce Dön adlı fotoğrafsız, Mevlana Yolu adlı fotoğraflı iki kitabı da bulunmaktadır.

"Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu" Fotoğraf Sergisi FMV Galeri Işık'ta


1963 yılında Kaçkar’ın eteklerinde doğan Özcan Yüksek, İstanbul’da büyüdü ve Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek, yazarlık ve fotoğrafçılık dışında dergilerde yayın yönetmenliği yapmaktadır. Yüksek’in “Belh’ten Konya’ya Mevlana Yolu” isimli kişisel fotoğraf sergisi, 2-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak.

Tayfun Serttaş’ın Flashblack adlı kişisel sergisi açıldı