Karın kaslarının daha belirgin görülmesi için ne yapılmalı?

Kas içeride büyür ve gelişir ancak görünüşteki yağ tabakası bunu engeller. Peki karın kaslarının daha belirgin görülmesi için ne yapılmalı? Tuğrul Çağrı Yılmazer açıklıyor…

Karın kaslarının daha belirgin görülmesi için ne yapılmalı?
Karın kaslarının daha belirgin görülmesi için ne yapılmalı?

Life Fitness Academy Master Trainer’ı Tuğrul Çağrı Yılmazer, vücuttaki karın kası görünümünün 2 yolu olduğunu; sağlıklı bir beslenme sırasında vücut yağlarının belli bir oranın altına çekilmesi gerektiğini; direnç egzersizlerinin dominant olduğu bir antrenman belirlenmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Fitness’ı hayatının bir parçası olarak görenler için karın kası yapmaya yönelik kolay, uygulanabilir ve etkili fitness hareketlerinden bahseden Life Fitness Academy Master Trainer’ı Tuğrul Çağrı Yılmazer, Vücuttaki karın kası görünümünün 2 yolu vardır. Bunlardan biri beslenme diğeri ise doğru bir antrenmandır. Beslenmede vücut yağları belli bir oranın altına çekilmediği sürece her ne kadar mekik ve benzeri egzersizler yapılsa da karın kası görülmez.


Tuğrul Çağrı Yılmazer: Kas içeride büyür ve gelişir ancak görünüşteki yağ tabakası bunu engeller.

Tuğrul Çağrı Yılmazer
Tuğrul Çağrı Yılmazer

Özelikle basit şeker, glüten (buğday ve buğday unu), laktoz uzun vadeli olarak tüketim sepetinden çıkartılmalıdır. Geriye kalan gıdalar sağlıklı yağlar, sağlıklı proteinler ve sebzelerdir. Bu beslenme şekli ile alınan kalori belli bir seviyenin üstüne geçmez, hücresel anlamda da besler ve tokluk hissiyatını verir” diye belirtiyor.

Tuğrul Çağrı Yılmazer, Antrenman kısmında ise vücut yağ oranını düşürecek şekilde hareket etmek gerekir. Daha fazla kalori harcatan, örneğin sadece koşmak ve uzun süreli, tempolu koşmak, yüksek verimli antrenmanlar sürdürülebilir modeller değildir.

Vücudun yorulmasına bağlı olarak zamanla sakatlıklara ve kas kayıplarına sebep olur.

“Burada direnç egzersizlerinin dominant olduğu bir antrenman belirlenmelidir. Karın kasları karın bölgesinde gelişen, yan yana ve alt alta 6 kutu şeklinde görülen kas grubudur. İyi ve kalıcı bir görünüm kazanması için üstten bükülerek, bacakları alttan yukarı doğru bükerek ve sağa sola dönüşler ile 3 farklı şekilde çalıştırılmalıdır. Ayrıca egzersizler sırasında kalça ve belin stabilizasyonu oldukça önemlidir. Bu şekilde ilerlemek uzun vadede karın kası görünümünü kaçınılmaz yapar” diyor.

Tuğrul Çağrı Yılmazer
Tuğrul Çağrı Yılmazer

Tuğrul Çağrı Yılmazer etkili bir vücut için şu felsefeyi sunuyor:

“Daha fazla antrenman = daha fazla kas + daha fazla kilo kaybı + daha fazla sağlık + daha fazla yemek yiyebilme imkanı…’ Bu EŞİTLİĞE inananlar için geliyor; külliyen yanlış yoldasınız! Modelinizin uzun vadede sürdürülebilirlik arz etmesi için en önemli unsur: DENGE…


Sadece analitik yaklaşımla: eşitliğin bi tarafındaki artış yada azalışa PARALEL, diğer tarafındaki artış yada azalışın; modelinizde denge sağlamaya yeterli olacağına inanıyorsanız; denklemin ana öznesi olan İNSANI ve onun sahip olduğu fizyolojik & psikolojik sınırları göz ardı ediyorsunuzdur…

Örneğin: Her gün aynı anda birden fazla kas ve eklem grubunu maksimum seviyede TERÖRİZE edebileceğiniz; squat, lunge, barfiks, şınav, plank gibi egzersizleri uygulayamazsınız. MİLLETİN gazına gelip durmadan uygulasanız dahi; antrenman sonrası kaslarınız üzerinde oluşan TAHRİBATIN faturası ağır olur, altından kalkamazsınız.

TOPARLANMA fırsatı bulamayan kas ve eklem grubu zamanla sakatlıklara daha müsait hale gelir; yaşayabileceğiniz fizyolojik rahatsızlığın psikolojik yansımaları da olur: uzun süre aklınızdan çıkmayacak rahatsızlığın oluştuğu ANA ilişkin ACI içeren karelerle, geceyi gündüz edersiniz, UNUTAMAZSINIZ…

Antrenman, beslenme ve sağlık parametreleri arasında ADİL dağılım arz edecek, kısa-uzun vade farketmeksizin, antrenman yapabilme ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜN kısıtlanmayacağı modeller; DEMOKRASİLERDE mevcut…


Efendim fiziksel değişim ve gelişimle, mental değişim ve gelişimi destekleyeceğimiz; SAĞLAM KAFANIN, SAĞLAM VÜCUTTA OLDUĞU, bir hafta olması dileğiyle.”

Sporcu yaralanmalarında tedavi yöntemleri neler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.