Muharrem İnce: Soma’da o tekmeyi atandan hesap soracağım

Soma’da konuşan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “O tekme atma olayı vardı ya o tekme. O benim ciğerime oturmuştu. O tekme atandan hesap sormazsam namerdim” dedi.

Muharrem İnce: Soma'da o tekmeyi atandan hesap soracağım

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçim çalışmaları için Manisa’nın Soma ve İzmir’in Karşıyaka ilçelerini ziyaret etti. Anneler günü kapsamında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın anıt mezarını ziyaret eden İnce, daha sonra Soma’ya giderek burada maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla buluştu.

CHP Cumhurbaşkanı adayı Anneler Günü’nde İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki büyük önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın anıt mezarını ziyaret etti. İnce Zübeyde Ana için dua etti, kabrine çiçek bıraktı. Ziyarete CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP’li çok sayıda milletvekili ile belediye başkanı ve yüzlerce vatandaş da katıldı.


Soma şehitlerini unutmadı

Buradan sonra Manisa programına Kırkağaç’ı ziyaret ederek başlayan İnce’nin anlamlı ziyaret noktalarından biri de Soma oldu. 301 maden işçisinin katledildiği facianın dördüncü yıldönümünde maden şehitliğini ziyaret eden İnce burada okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi, şehit madencilere Fatiha duası okudu.

muharrem ince soma

İnce Soma’nın merkezindeki Madenci Anıtı’na giderek saygı duruşunda bulundu, karanfil bıraktı. Anma toplantısına katılan maden şehitlerinin yakınları gözyaşı döktü. Binlerce vatandaş “Soma’yı unutma, unutturma”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları attı.


Sizleri ezdirmeyeceğim

İnce, beraberindeki binlerce partili ve vatandaşla birlikte yaklaşık iki kilometre mesafedeki miting alanına yürüyerek gitti. Yürüyüş esnasına Somalılar İnce’ye sevgi ve ilgi gösterdi. Yürüyüş esnasında maden şehidi yakını olduğu öğrenilen kız çocuğu Muharrem İnce’nin yanına gelerek sohbet etti. Kız çocuğunun, “Seçim için mi buradasınız seçimden sonra bizi unutacak mısınız” sorusu üzerine, İnce, “İktidar olunca her sene geleceğim. Tüm sorunlarınızı çözeceğim, sizleri ezdirmeyeceğim, tazminat ve her türlü hakkınızı temin edeceğim” cevabını verdi.

soma muharrem ince madenci eşleri kadınlar

O tekme ciğerime oturmuştu

Miting alanına ulaştığında kürsüye çıkan İnce şöyle konuştu :

“Bugün Soma’nın acı günü, yas günü. Türkiye’nin acı, yas günü. Maden şehitlerimizin bazılarının oğlu oradaydı bazılarının eşi oradaydı. Oğlu orada olanların ellerinden eşi orada olanların ellerinden öpüyorum. Onlara sabır diliyorum. Şunu söyleyeyim; farkındaysanız 4 Mayıs’tan bu yana hep Türkiye’yi barıştırmak için, hep Türkiye’yi bir arada tutmak için, uzlaştırmak için çaba sarf ediyorum. Asla intikam ve rövanş peşinde değilim ama bir şey hariç… O tekme atma olayı vardı ya o tekme. O benim ciğerime oturmuştu. O tekme yiyen çocuğa burada iş vermediler gitti Bergama’ya. Hepsini biliyorum. O tekme atandan hesap sormazsam namerdim.

soma muharrem ince


Sorunları biliyoruz. Madenler devlette iken sadece bir kişi ölmüş. Son 15 yılda AKP döneminde 1672 işçi madende canını kaybetmiş. Bu böyle yürümez. Böyle bir günde, Anneler Günü’nde çok hoşuma giden bir söz oldu, onu sizinle paylaşayım. Bir evde anne varsa önce bayat ekmek yenir, bir evde anne yoksa taze ekmek bayat gelir. Annelerimizin gözyaşlarını durdurmak için var gücümüzle çalışacağız. Hala buradaki esnafın parası ödenmemiş. Size söz bu ülkede barışık olacağız. Hukukun üstünlüğü egemen olacak. İtibarımız artacak bunu görüyorum aslında sokakta meydanda görüyorum. Bu iş tamam, aslında bu iş tamam.” (Sözcü)

13 Mayıs 2014 ‘Soma Faciası’ Kapitalizmin getirdikleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.