Ramazan’da yeterli ve dengeli beslenme önerileri

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceğine yatırım yapan Sabri Ülker Vakfı, Ramazan’ı daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekiyor.

Kurulduğu 2009 yılından bu yana sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, toplumu beslenme ve sağlık alanlarında bilimsel ve güvenilir bilgiyle aydınlatmak üzere birçok projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı, Ramazan ayını sağlıklı ve bedenen güçlü bir şekilde geçirmek isteyenlere önerilerde bulunuyor.

Ramazanda da besin çeşitliliğine önem verin

İftarda, sahurda hem de iftar ve sahur arasında her besin grubundan tüketmeye özen gösterin. Bunun için iftar sofralarınızda salata, yoğurt, ayran, cacık gibi besinlere yer vererek ve haftanın belirli günleri kırmızı et, tavuk, balık veya kurubaklagil tercih ederek besin çeşitliliğini sağlayın.


Posa yani lif alımınızı artırmak için taze sebze ve meyvelere sahur veya iftar sofranızda mutlaka yer verin. Ramazanda zengin sahur ve iftar sofraları bir gelenektir. Ancak siz yine de porsiyon kontrolünü elden bırakmadan her besin grubundan tüketmeye özen gösterin. Sofralardaki çeşitlerden tüketeceğiniz miktarlara dikkat etmeli, hazımsızlık gibi sorunlar yaşamamak için porsiyon kontrolü yapmalısınız.

Sahurda hangi besinleri tercih edelim?

Sahuru atlamayın ve sahur sofranızda sizi tok tutmaya yardımcı olacak yumurta, tuzsuz peynir, yulaf, süt ve yoğurt gibi besinlere mutlaka yer verin. Ayrıca sahurda tüketeceğiniz fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar da acıkmanızı geciktirecektir. Ancak bunların da tuzsuz olanlarını tercih edin.


Oruç süresince gerekli enerjiyi sağlayabilmek ve kan şekerini dengelemek için lifli tam tahıllara da yer vermeli, su tüketimi ihmal edilmemelisiniz. Kızartma, kavurmalar gibi yağ içeriği yüksek besinler sahurda tercih etmemeye özen gösterin. Sahurda hacmi büyük ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi, midede yanma, ekşime yani reflü ve gastrit sorunlarını da beraberinde getirebilir. Sahurda fazla tuzlu ve baharatlı besin alımı gün içinde su içme isteğinizi artıracaktır. Sahur için sindirimi kolay, hazımsızlığa yol açmayacak besin ve içecekler tercih etmelisiniz.

İftarda nelere dikkat edilmeli?

Orucunuzu su ve hurma veya peynir ve zeytinle de açabilirsiniz. Orucunuzu açtıktan sonra varsa çorbayla devam edip ardından yemeğe ara vermek sindirim sisteminizin canlanmasına yardımcı olacaktır. İftar sofralarınızda hem protein kaynağı olması hem de sindirim sistemimizin çalışmasına yardımcı olduğu için kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagilleri tercih edebilirsiniz.


Posa içeriği yüksek olan kabak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bulgur, esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler ile kepekli makarna da tüketebilirsiniz. Ayrıca farklı meyvelerden hazırlanan kompostolar, cacık ve ayran tüketerek sıvı alımını destekleyebilirsiniz. İftarda tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın. Yemekleri yavaş yemeli ve çok çiğnemeye özen göstermelisiniz.

Ramazanda kilo vermek için 9 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.