CHP’li Zeki Kılıçaslan: Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci tutuksuz yargılanmalı

CHP Parti Meclisi üyesi Zeki Kılıçaslan, Atatürk’e hakaret gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci’nin tutuksuz yargılanması gerektiğini savundu.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara‘nın konuğu olan CHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, Anıtkabir’de Atatürk’e hakaret eden; sonra tutuklanan Safiye İnci’nin tutuksuz yargılanması gerektiğini savundu. “Evet Atatürk’e hakaret edilmesi suç ama tutuksuz yargılansın, cezası neyse verilsin” açıklamasında bulundu.


“Mehmet Bekaroğlu, partinin en sol kanadında, hatta komünizme yakın”

‘Cumhuriyet mitingleri havası oluştuğu için CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce‘nin 24 Haziran seçimlerini kaybettiğini’ belirttiği için tartışılan CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu için de “Bekaroğlu partinin en sol kanadında. Bekaroğlu ekonomik olarak komünizme yakın bir şeyi savunuyor” yorumunu yaptı.

Ne olmuştu?

Sosyal medyada Safiye İnci isimli kişinin, Anıtkabir’de Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk hakkında hakarete varan sözler sarf ettiği bir video yayıldı. Videonun yayılmasının ardından, Atatürk için “Erdoğan’ın b*ku olamaz” gibi ifadeler kullanan Safiye İnci’nin tutuklanması için sosyal medyada kampanya başlatıldı.


Ankara Başsavcılığı’nca hakkında soruşturma başlatılan İnci, tutuklandı. Aralarında milletvekilleri ve eski yerel yöneticilerin de yer aldığı AK Parti’li isimler, yaşananların ardından CHP ya da ‘FETÖ’nün bulunduğunu iddia etse de; İnci daha sonra yayınladığı özür videosunda görüntüleri kendisini kızdıran bir arkadaşına özel olarak attığı savunmasını yapmıştı.

Anıtkabir’de Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci tutuklandı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.