Cilt bakımı ve güzelliği için hangi pH değeri ürünler seçilmeli?

Cilt bakımı ve güzelliği için hangi pH değeri kaç olmalı? Hangi türde ürünler tercih edilmeli? Parfüm neden direkt cilde sıkılmamalı?

ph değeri

Pek çoğumuzun iple çektiği yaz nihayet geldi! Kalın kıyafetlerden kurtulup tiril tiril giysilere bürünmeye başladık, kış aylarında bayılarak yediğimiz yağlı ve karbonhidrat yüklü yiyeceklerin yerine hafif ve serinletici yemeklere yönelir olduk.

Peki ya cilt bakım rutinimizde ne gibi bir değişiklik yaptık? Zira yaz aylarında cildimiz farklı bir bakıma ihtiyaç duyuyor.

Cilt bakımı ve güzelliği için 7 öneri

Uzmanlar, yazın ışıltısına yaraşır pırıl pırıl bir cilt için günlük bakımımızda birkaç küçük değişiklik yapmamızı öneriyor.

1- Tıpkı giysilerde olduğu gibi yaz aylarında yoğun ve yağlı bakım ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız. Nem ve ter ile birlikte gözenekleri tıkamayacak, cildin nefes almasına izin veren ürünler tercih edilmeli.

2- Güneş koruyucu, yaz aylarının olmazsa olması. Hava ister güneşli olsun ister kapalı, sabah evden çıkmadan en az 20 dakika önce sürülmeli. Gün içinde de güneş kreminizi tazelemenizde fayda var.

3- Güneş ışınlarıyla birlikte deniz suyu veya havuzlardaki klorlu su da cildimize zarar verebilir. Bu nedenle cildimizi temizlerken veya nemlendirirken ekstra hassas davranmak gerek. Cildin doğal koruyucu tabakasını sağlıklı tutmak için tıpkı cildiniz gibi pH değeri 5.5 olan ürünleri kullanın.

4- Çoğumuzun kışın sarıldığı C vitamini güneşin zararlı etkilerine karşı korunmak için en etkili silahlardan biri. Yazın da bol bol C vitamini tüketin.

5- Yaz aylarında A vitamini en iyi dostunuz olsun. Lekesiz bir cilt için, havuç, biber, kayısı, marul gibi A vitamini yönünden zengin besinler tüketin.

6- Tabii yaz aylarında terleyerek kaybedilen suyu yerine koymak, cildi içeriden de nemlendirmek gerek. Yani bol bol su içmeyi unutmayın.

7- Kolonya, parfüm gibi ürünler güneşle temas ettiğinde cildinizde leke bırakabilir. Bunun önüne geçmek için yaz aylarında kolonya ve parfümü doğrudan cildinize değil, giysilerinize sıkın.

indigo dergisi google news

Cildinizin bakımı ve güzelliği için çok önemli 12 püf nokta