Kalori yakmak için koşu nasıl yapılır? Püf noktalar neler?

Koşu nasıl yapılmalı? Fazla kalori yakmak isteniyorsa nelere dikkat edilmeli? Haftada kaç gün, nasıl bir antreman uygulanmalı?

Kalori yakmak için koşu nasıl yapılır

Kalori yakmak için koşu nasıl yapılır? Püf noktalar neler?

Performans gelişimi için koşu yapmanın daha hızlı sonuç alınabilen bir antrenman çeşidi. En az haftanın 3 günü koşuya vakit ayırmak gerekiyor. Koşunun temposu; sporcunun seviyesine göre değişiyor. Düzenli koşu yapılması, dinlenik nabzın düşmesini sağlayarak bedensel kaliteyi artırıyor.


Koşuya dönük bir spor yapılacaksa ve bu konu üzerine adapte olunacaksa haftanın 3 günü koşuya vakit ayırmak gerektiğini, konulan hedefler doğrultusunda da bu sürenin 4-5 güne çıkarılabileceğini söyleyen Life Fitness Akademi Türkiye Running Master Coach Mehmet Çetin şu bilgileri paylaştı:

Koşunun farklı teknikleri vardır. Bu tekniklerden hangisinin beden seviyesine ve koşulan mesafeye uygun olacağını belirlemek gerekir. Koşarken vücudun nasıl durduğu çok önemlidir. Gövde ve bakışlar karşıda olmalıdır ancak doğru bir pozisyon için bir antrenörden yardım alınması daha doğrudur.

Seviyeye ve ihtiyaca uygun bir şekilde koşmak verim sağlıyor

Çetin, “Koşu performansını artırmak ve sakatlık riskini minimuma indirmek için koşma öncesi mutlaka dinamik bir ısınma biçimi tercih edilmelidir. Koşma temposu bir sporcunun seviyesine göre ve koşmak istediği mesafeye göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz ki; her zaman için koşuya yavaş tempo ile başlamak ve adım adım tempoyu yükseltmek daha iyidir.


Aynı zamanda koşu yaparken hızlı ve yavaş kavramlarının ne olduğunun da belirlenmesi çok önemlidir.

Fazla kalori yakmak isteniyorsa…

Fazla kalori yakmak isteniyorsa yüzde 70 – yüzde 80 şiddette antrenman yapmak faydalı olacaktır. Gerekenden veya ihtiyaçtan fazla bir hızla koşmak ulaşmak istenilen mesafeyi kısaltır, vücudun oksijen borçlanmasına girmesine neden olur ve belli bir süre sonra oluşan laktik asit koşuyu durdurur. Gereğinden yavaş yapılan koşularda ise gerçekleştirilen antrenmandan herhangi bir verim alınamaz ve zaman boşa harcanmış olur” diye belirtiyor.

Düzenli koşu dinlenik nabzı düşüyor

Son olarak koşunun nabız üzerindeki etkisine de değinen Çetin, “Koşu yapmak fitness performansını geliştirmek için daha hızlı sonuç alınabilen bir antrenman çeşididir. Koşma yürüyüşün hızlı şeklidir ve yürüyüş yaparken belli bir nabız seviyesinin üstüne çıkmak oldukça zordur. Ancak koşarken bu seviyeyi çıkarmak daha kolaydır.


Belli bir süre koşu ile kardiovasküler antrenman yapan bireylerde dinlenik nabız aşağılara düşmeye başlar. Bu iyi bir şeydir ve antrenman içerisindeki toparlanma sürecini hızlandırır. Aynı zamanda bedensel dayanıklılığı artırır ve yaşam kalitesini yükseltir” diye ifade ediyor.

‘Koşu mu yürüyüş mü?’ Hangisi daha faydalı?