Dijital diş tasarımı: Yaprak porselen yöntemi ile ağrısız diş beyazlatma

Kişinin hayalindeki dişler, dijital diş tasarımı ve gelişen teknolojiler sayesinde bir günde rahatlıkla hazırlanıyor. Sabah gelen hasta akşam 18.00’da pırıl pırıl bir ağza, bembeyaz dişlerine acısız, ağrısız şekilde kavuşmuş oluyor. Yaprak porselen nedir?

ağrısız diş beyazlatma

Yaprak porselen (lamine veneer); hem ön dişleri düzeltmek, hem de dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanan ağrısız, acısız bir yöntem. Tanfer Klinik’ten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, diş estetiğinde uygulanan yaprak porselen (lamine veneer) ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı…

Diş estetiği nedir?

İnsan vücudunda burun, dudaklar ve diş; en fazla göze çarpan ve herkesin en çok dikkat ettiği bölgelerdir. Sosyal hayatta insanlar özellikle ağızlarında temiz, beyaz ama çok abartılı olmayan bir görüntü hayal ediyorlar. Bazen hayal ile gerçek örtüşmüyor. Bu sebeple diş estetiği diğer estetikler kadar önem kazandı. Tıbbın verdiği imkanlar ile bilimin getirdiği uygulamalar birleştirilerek hastalara en iyi şeyler yapılmaya çalışılıyor.


Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı sırasında, alt yapıdaki dişlerin olabileceği en iyi noktaya çıkarılmasının hazırlığı yapılır. Burada dudakların çok önemli rolü vardır. Gülüş tasarımı yapılırken alt dudak ve komissür bölgesindeki çöküntüler ve kırışıklıklar birlikte değerlendirilir. Kişilerin dişlerinin renkleri ve hangi açıyla ne kadar güldüğü önemlidir. Bazı kişilerde gülüş açısı daha dar, bazılarında daha geniş; bazı kişilerde diş etleri daha önde, bazılarında ise diş etleri çok daha yukarıda olur.

Gülüş tasarımı çalışması yapılırken bütün bunlar göz önüne alınır. Hastanın önce fotoğrafları ve videoları çekilip ölçüleri alınır. Dijital diş tasarımı denilen bu süreçte ağız içi kamerasıyla ölçüleri alınır ve bu 3D kamerayla bilgisayara yüklenir. Alınan ölçüler üzerinde hastaya ne istediği sorulur ve hastaya 20 dakika bir süre içerisinde geçici diş hazırlanır.


Eğer hastanın hayal ettiğine uygun olursa, alınan ölçüler doğrultusunda bir günde porselen bazlı 10- 12 dişi rahatlıkla hazırlanır. Sabah gelen hasta akşam 18.00’da bütün işleri bitmiş olarak pırıl pırıl bir ağza kavuşur. Şayet arzu ederse bu arada dudaklarıyla ilgili sıkıntısı veya yanak çukurlarında, elmacık kemiklerinde problemleri varsa onlar da düzeltilir.

Yaprak porselen (lamine veneer), nasıl bir uygulamadır?

Lamine veneerler, kısa sürede yapılabilen yöntemlerdir. Ön dişlerin üzerinden mutlaka yarım milim, bazen bir milim kalınlığında aşındırma yapılarak lamine veneerler tutturulur. Eğer bu aşındırma işlemi yapılmazsa aşırı derecede abartılı ve dudakların kapanmadığı bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca lamine veneerler, belirli bir zaman süreci içerisinde hastanın çiğneme basıncının ters gelmesi pozisyonunda atabilir, kırılıp kopabilir. Hastalara bunların anlatılması gerekir.

Dişlerin daha uzun ömürlü olabilmesi için nelere dikkat edilmeli?

Lamine veneerlerde; sert elmayı koparıp çiğnememek, ekmeği veya simidi dişle kesip kopartmamak gerekir. Çünkü bunlar gelen yan basınçlardır ve o yaprak şeklinde yapışmış olan porseleni rahatlıkla oradan oynatıp çıkarabilir.

Yaprak porselen diş beyazlatma uygulamasının sağladığı avantajlar nelerdir?


Çok kısa sürede yapılması ve hastanın damak tarafında kalan dişlerine herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi, en büyük avantajlarıdır. Kısa sürede yapılıp takıldıkları için hastaları memnun edici bir yönü vardır. Ayrıca estetik olarak istediğiniz gibi oynama şansınız da bulunur. Hasta mutlu olmadığı takdirde o dişleri; porselen, zirkonyum gibi malzemelerle kaplama şansına her zaman sahibizdir.

Estetik gülüş tasarımı: Şeffaf aparey ile dişler muntazam hale geliyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.