Astroloji: Venüs Retrosu burç yorumları (5 Ekim – 11 Kasım)

Astroloji: Venüs Retrosu (5 Ekim – 11 Kasım) burç yorumları: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor?

Astroloji: Venüs Retrosu burç yorumları (5 Ekim - 11 Kasım)
Astroloji: Venüs Retrosu burç yorumları (5 Ekim – 11 Kasım) / Hande Kazanova

Venüs retrosu genel etkileri:

Burç yorumlarınızı aşağıda okuyabilirsiniz.

Venüs gezegeni, aşkın, romantizmin, duyguların, hislerin, estetiğin, tat almanın, modanın, arzu ve isteklerin, para ve varlığın temsilcisidir. Duygusal hayatımız, davranışlarımız, ilişkilerde alma verme dengesiyle bağlantılıdır. Venüs  geri giderken, yukarıda saydığım temsil ettiği konularda bir takım zorlanmaları, içe dönüşü, kendi değerimizi ve ilişkilerimiz içindeki değerimizi sorgulamayı karşımıza getirir.

Akrep burcu, gizemi, derin duyguları, dönüşümleri, ya hep ya hiç olgusunu, güçlü ve bazen kontrol edilemeyen duyguları kendi içinde barındırdığı için Venüs’ün bu burçta gerilemesi en büyük dönüşümleri, dramaları ilişkilerimiz sayesinde yaşayacağımızı, aşkın karanlık tarafını eşelemekten, daha derine gitmekten korkmayacağımızı gösteriyor.


Ölüm, yeniden doğum, tabular, finansal konular, gizli duygular ve derinlikleri, kimsenin konuşmaya cesaret edemediği konular (cinsellik, taciz, zorlama ve uygunsuz evlilikler gibi), başkalarından ve kendimizden sakladıklarımız bu gerilemede su üstüne çıkabilir. Yüzleşmeler karşımıza gelebilir.

Bu gerileme bir anlamda hep sahip olmayı istediğimiz ama olamadığımız ilişkiyi, duyguyu, kişiyi bize hatırlatmak için gereken her tür mizanseni hazırlar. Obsesif davranışlar, manipülasyon, kıskançlık, intikam duygusu görünürde olmasa bile arka planda çalışan bir dekor gibidir.

Venüs gerilerken ilişkilerimizdeki problemleri, farklılıkları ve çözülmemiş konuları rahatlıkla görürüz. Bu dönem içinde oluşacak fikir ayrılıkları ve sürtüşmeler aslında ilişkimizin mükemmel olmadığını hatırlatmak içindir. Hiçbir ilişki mükemmel değildir! İlişkiye başlarken her zaman var olan problemler, venüs geri giderken sadece daha fazla görünür hale gelir veya biz iç dinamiklerimizi gözden geçirmeye başladığımızdan artık olanı biteni görmeye başlarız.

Eğer sağlam temeller üzerine kurulu bir ilişki içindeysek, sahip olmaya çalıştığımız ilişkiler diye bir tanım söz konusu bile olamaz. Ama ilişkimizde bir kimlik, ego yarışı, benim dediğim esas olacak gibi bir tansiyon varsa bu yaraları kaşımak, ortalığı karıştırmak tam da Akrep’te danseden Venüs’ün işidir.

Venüs gerilerken işin içinde Mars da olacak

Karşı cinse karşı kızgınlık, tartışmalar, sabırsızlık ve toleranssızlık ortaya çıkabilir. Yaz döneminden beri içimizde biriktirdiklerimizi, yaşanan durumları kontrol etmekte zorlanabiliriz. Yaz döneminde oluşan Mars gerilemesinde sıkıntı eril enerjiden kaynaklanıyordu, erkeklerin hayatında sıkıntılar, anormallikler, enerjinin doğru akmaması sorunun kaynağını onlara çevirmişti, şimdi dişil enerjide, kadınların hayatında bu etkiyi yaşayacağız. Onların sevgiye bakış açısını, isteklerini ve arzularını, değerlendirmelerini esas tutacağız. Bu anlamda 11 Ekim civarında anlaşmazlıklara, mutsuzluklara ve tartışmalara dikkat etmeliyiz. 15 Ekim civarında problemleri konuşmak, iletişim içinde bulunmak, af dilemek, sıkıntıları halletmek için kolları sıvayabiliriz.

Eğer haritamızda Venüs’ün gerilediği yolda veya tam karşı alanında gezegenlerimiz varsa bu durumdan daha fazla etkileneceğiz. Eğer venüs gerilerken doğduysanız bu dönem, ilişkileriniz ve hayatınızla ilgili konularda size önemli bilgileri taşıyacaktır.

27 Ekim’den sonra ilişkilerimizdeki krizlere ve zorlanmalara daha açık olabiliriz. Ay sonunda Venüs Terazi burcuna geçerek 15 Kasım’a kadar gerilemeye devam edecek. 30-31 Ekim ilişkilerimizde bizi gerçekten zorlayabilir. İlişkilerimizde yaşayacağımız ani ve beklenmedik olaylar, sürprizleri ve ani kopuşları hayatımıza getirebilir.

Venüs Retrosu’nda ne yapmalıyız?

Eğer kişiler arasındaki farklılıkları ve problemleri tolere edebilirsek, ilişkimiz eskisinden daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Yine bu dönemde, ilişkilerde beklenen uzlaşma ve hoşgörü yavaşlayacağından, kendimizi ifade etmekte zorlanacağımızdan ve duygusal olarak boşluk içinde bulunacağımızdan, insanlara karşı duvar örmek yerine, sevdiğimiz insanlara olabildiğince sevgimizi göstermeli ve her konuda dürüst ve samimi olmalıyız.

Yüzleşmelerden korkmamalı, yüzleşmeye cesaretimiz yoksa gereksiz çıkışlardan, ortalığı bulandıracak hareketlerden kaçınmalıyız. Her şeyden önce kendimizi sevmeli, kendimizle yüzleşmeliyiz!

1- Dikkat! İlişkilerin, duyguların, estetiğin, barışın, uyumun, paranın temsilcisi Venüs 5 Ekim itibarıyla 40 gün süren gerilemesine başlıyor!

2- Venüs’ün geriliyor olması sadece ilişkilerimizin kontrolünü değil, para ve  yatırım alanlarımızın da zorlanmasını karşımıza getirebilir. Bu süreçte masraflara dikkat etmeli, giderlerimizi iyi planlamalıyız. İkinci el alımlar bütçemizi desteklerken, büyük alışverişler ve borcun altına girmek bizi zorlayabilir. Bu dönem elden çıkarmak, satmak için uygundur. Faize dayalı borçlanmalar bizi zorlayabilir. Sigortacılık, ortak yatırım alanları, başkalarının kaynaklarından yararlanma sorun yaşanacak alanlar. Aracı kurumlar, banka, faiz, vergi, stopaj alanlarında problemler oluşabilir.

3- Ruhsal olarak değişiklikler yapma arzumuzun önüne geçmeli, fiziksel değişikliklerden (saç rengini, şeklini vs.) kaçınmalıyız. Estetik olmamalı, anlık değişim isteğimizi iyi kontrol etmeliyiz.

4- Aşk hayatımızda, ortak parasal ilişkilerimizde sorunlara açığız. Bu dönemde istenmeyen hamilelikler ya da çocuk yapma, üreme isteğinin yüksek olması gibi durumlar görülebilir. İlişkilerimizdeki sorunları cinsellikle halletmeye çalışabiliriz ya da tam tersi cinsel isteğimizde azalmalar görülebilir.

5- İlişkilerimizde affedemediğimiz derin duygularla hareket edebiliriz. Bir ilişkiyi başlamak veya bitirmek için uygun bir dönemde olmayacağız. Evlilik, nişan, söz tarihimizi yine bugünlere denk getirmeyelim!

6- Eski ilişkilerimiz karşımıza geldiğinde ah ne güzel bana döndü diye kendimizi kaptırmayalım. Karar vermek ve adım atmak için Venüs’ün düzelmesini bekleyelim.

7- Daha önceden sıkıntı yaşadığımız ve bitmiş ama bir şekilde yarım kalmış ilişkilerimizde özür dileme, konunun kapanması, helallik alma gibi durumlar ilişkilerimizin ilerlemesi için faydalı olacaktır.

Astroloji: Venüs retrosu burç yorumları:

Koç Burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Koç burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayında en fazla ortak parasal konulara, banka işlerinize, yatırımlarınıza ve parasal konulara dikkat etmelisiniz sevgili Koç ve yükselen Koçlar.

05 Ekim itibarıyla başlayan  Venüs gerilemesi ortak para işlerinizde sıkıntı ve sorunları karşınıza getirebilir. Ortağınızın veya partnerinizin parasal konularda bazı sıkıntılarına kasım başına kadar açık olabilirsiniz. Bu dönemde bir borcun altına girmeyin, kredi almayın, yatırım yapmamaya özen gösterin. Kendi finansınızı korumaya çalışın.

09 Ekim’de oluşan Yeniay özel hayatınızda ve ilişkilerinizde yeni kararlar almaya açık olacaksınız. Bu vereceğiniz kararlarda parasal konular sizi etkileyebilir. Sosyal ilişkilerinizde de karşı cinsle anlaşmak kolay olmayabilir. 11-12-24 Ekim tarihlerine dikkat edin lütfen.

10 Ekim’de bu alanlarınıza merkür’ün girmesiyle beraber kafanız parasal konularda çözüme yönelik çalışabilir. Özellikle bu tarihte ortak parasal konularda karşılaşacağınız sıkıntılara ters ve agresif tepkiler verebilirsiniz. Bazı konuların sizi bağlamadığını düşünebilirsiniz.

12-15-19 Ekim günleri ise size fırsat ve şans sunabilir. Problemlerin çözümü için kolları sıvayabilir, parasal güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

24 Ekimde gerçekleşen Dolunay, para işlerinizde, kişisel yatırımlarınızda beklenmedik hızlı ve ani gelişmeleri karşınıza getirebilir. Kolay tepkiler vermeye açık olabilirsiniz. Sevdiğiniz insanla, ortağınızla parasal konularda ters düşmemeye çalışın.

24-26-28 Ekim iş hayatınızda sorumluluklarınızı göreceğiniz ve keyifle üstlenerek işlerinizde istediğiniz sonuçları sağlayacağınız tarihler.

31 Ekim’den sonraki dönemde 15 Kasım’a kadar Venüs özel hayatınızda ve ilişkilerinizde gerilemeye devam edecek. Eski ilişkiler çözüme kavuşmak üzere karşınıza gelebilir. Bu dönemde eski eşiniz veya sevgilinizle temasınız artabilir. Böyle bir durumu yeniden ilişkiye dönmek fikriyle değil, yapılan yanlışları çözmek niyetiyle kullanın.

31 Ekim’den sonra seyahat, eğitim, yabancılarla yapılacak olan işlerinizde görüşmeleriniz ortaya çıkabilir. Konuşmalarınız hızlanıyor. İş hayatınızda farklı ve değişik ortamlardan faydalanabilirsiniz.

Boğa Burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Boğa burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayında iş hayatınız, günlük rutin işleriniz ve özel hayatınız bir koldan ilerleyecek sevgili Boğa ve yükselen Boğalar. İş hayatınızdaki zorlanmaları, özel hayatınıza yansıtmamanız gereken bir ay içindesiniz.

05 Ekim gece itibarıyla Venüs gerilemeye başlıyor. Venüs gerilemesi özel hayatınızda bir takım sıkıntı ve sorunları ortaya çıkartabilir. İlişkinizde tansiyonlu durumlar varsa bu durumların arttığını görebilirsiniz. Ortaklaşa işlerinizde de sorunlara açık olmalısınız. Eski ilişki sorunları nüksedebilir veya eski ilişkileriniz bu dönemde yeniden karşınıza çıkabilir. Taşınmayı düşünüyorsanız bu alanda da bazı aksilik ve sorunlara açık olmalısınız.

09 Ekim’de oluşan yeniayda iş ve hizmet alanlarınızda başlatmak ve adım atmak istediğiniz konuları harekete geçireceksiniz. Bir işe başvurduysanız, başlayacaksanız bu tarihten sonraki dönemde yapmaya çalışın. Daha önceden işbirliği içinde olduğunuz insanlar devrede olabilir.

10 Ekim’de Merkür’ün özel ilişki alanlarınıza girmesiyle beraber bu alanlarda konuşmalarınızı hızlandırabilirsiniz. 10 Ekim’de anlayışlı davranmak, konuşmak ve çözüm üretmek kolay olmayabilir ama diğer zamanlarda orta yolu bulabilirsiniz.

11-19 Ekim de özel ilişkilerinizde göz önünde olacağınız ortamlarda dikkatli olmalısınız.

23 Ekimden sonra tamamen kendinizi ikili ilişkilerinize vereceksiniz. Her türlü ilişki önem kazanıyor. Başkalarının görüşlerine önem verecek, attığınız adımlarda onay almak isteyeceksiniz. Sıkıntı yaşadığınız konularda artık kendinizi tam anlamıyla bu alanlara yöneltebileceksiniz.

24 Ekim’de gerçekleşen Dolunay hayatınızın ilgilendirecek önemli konuları karşınıza getirebilir. İlişkinizde olup bitenlere göre tam da bu dolunay karar verebilir, kendinizi hassas oluşumlar içinde bulabilirsiniz.

31 Ekim’den sonra Venüs iş, sağlık alanlarınıza geçerek 15 Kasım a kadar gerilemeye devam edecek. iş ve hizmet alanlarınızda bazı ilişkilerinizde sorunlara açıksınız. Yine bu dönemde sağlığınızda eski hastalıklar yeniden karşınıza gelebilir. İş hayatınızda ilişkilerinizdeki sıkıntılar ruhsal olarak sizi etkileyebilir. İş yeriniz varsa yeni bir eleman alımı, çıkarımını bu döneme denk getirmeyin.

31 Ekim ve sonrasında ortak parasal konular üzerine kafanızı çalıştırabilir ve bu alanlarınızda konuşma ve görüşmelerinizi arttırabilirsiniz.

ikizler burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

İkizler burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayının başında düşüncelerinizde rahat olmayabilirsiniz, derinden çıkan güçlü duygularla özel hayatınızda derine gitme, araştırma ve şüphe duyduğunuz konuları ortaya çıkarma isteğinize ket vurmaya çalışın sevgili İkizler ve yükselen İkizler.

06 Ekim’de Venüs geriliyor. Venüs iş, hizmet alanlarınızda geriliyecek. Bu alanlarda iyi ilişkiler içinde olduğunuz kişilerle, kadınlarla aranızdaki ilişkiler bu süreçte gerilebilir. Yanınızda çalıştırdığınız kişilere, elemanlarınıza ya da beraber çalıştığınız insanlara karşı dikkatli olun, onların hayatındaki değişimler bir şekilde sizin de hayatınızı etkileyecek. Yine bu süreçte sağlığınızda bazı sıkıntıların ortaya çıkması muhtemel. Hormonal dengesizliklere, cinsel hastalıklara, daha önceden tekrar etmiş sağlık sorunlarına karşı dikkat edin. Şimdiye kadar Jüpiter size kilo aldırdıysa yaşayacağınız bazı sıkıntılarla bu dönemde kilo vermeniz söz konusu olabilir.

09 Ekim’de oluşan yeniay’ı, aşk hayatınızda, çocuğunuzla ilgili konularda adımlar atmak ve başlangıçlar yapmak için kullanabilirsiniz. Sanatsal veya kreatif işleriniz için de atılımlarınızı başlatabilirsiniz. Bazı sorunların üzerinden geçerek, daha önceden tanıdığınız insanlarla bağlantıda bulunarak adımlar atmaya çalışmalısınız.

10 Ekim’de merkür iş ve hizmet alanlarınıza geçerek yaşadığınız aksilik ve sorunlara çözüm üretmenizi sağlayabilir. 12-15 Ekim’de bu konularda destekleneceksiniz. Yalnız 11-19 Ekim tarihlerinde sakn davranmak kolay olmayabilir.

24 Ekim’de oluşan Dolunayda, gerginlikleriniz yüksek olacak. Kadersel etkilerle, kontrolünüz dışında gelişen olaylara karşı kontrolü sağlamakta zorlanabilirsiniz. Bir olayın iç yüzü ortaya çıkabilir. Bu noktada sakin olmak size çok şey kazandırabilir bana güvenin. Yine Bu Dolunay zamanı sağlığınıza ekstra dikkat etmelisiniz. Etrafınızda olup biten olaylar ruhen sizi yorabilir ve hastalıklara açık kılabilir sevgili İkizler.

31 Ekim’den sonra venüs aşk ve çocuk alanlarınıza geçerek gerilemeye devam edecek. 15 Kasım’a kadar aşk hayatınızda sevgisizliğe veya sevgi konularında sıkıntılara dikkat edin. Çocuğunuza olan sevgi ve bağınızda da sıkıntılar oluşabilir. Eski aşklar bu dönemde karşınıza gelebilir. Spor faaliyetleri, sanatsal işlerinizde de sıkıntılara dikkat edin.

31 Ekimden sonra ikili ilişkilerinizde konuşmalarınızı arttıracak çözüm bulmaya çalışacaksınız.

yengeç burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Yengeç burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayı aşk hayatınıza vurgu yapıyor sevgili Yengeç ve yükselen Yengeçler. Aile hayatınızdaki bazı konuşmalar sevdiğiniz insandan şüphe etmenize ve bazı konuların kafanıza takılmasına neden olabilir.

06 Ekim’de Venüs gerilemeye başlıyor. Venüs aşk evinizde gerileyecek. Bu alanda 8 yıl önce yaşadığınız olayların bir benzeri karşınıza gelebilir. O dönemde yaşadığınız çözüme ulaşmamış, yarım kalmış helalleşilmemiş bir aşk varsa bu döngüde karşınıza gelebilir. Birkaç ay önce bir ayrılma yaşadıysanız bu dönemde geri gönüşlerde olabilir. Çocuğunuz varsa onunla olan sevgi bağınızda bazı sıkıntılara açık olacaksınız. Bu dönemde evlenme, ilişkiye dönme, başlama kararı almamalısınız. Var olan ilişkinizde sıkıntı ve sorunlarınız ortaya çıkarsa bunları çözmeye çalışın.

09 Ekim’de karşılayacağınız yeniay, ailevi konularda, taşınma işlerinizde, emlak alım, satımında kullanacağınız bir yeniay olabilir, bu alanlarınızın yöneticisi Venüs olduğundan daha önceden almış olduğunuz kararları uygulayın, yeni kararlardan kaçının.

10 Ekim’de bu alanlarınızı ziyaret etmeye başlayan Merkür aşk hayatınızda sıkıntı ve problemlerinizi çözmek adına size göz kırpacak. Etkili konuşmalarla, karşı tarafı suçlamadan, iğnelemeden 15-19-22 Ekim’de işleri yoluna koyabilirsiniz.

23 Ekim’den sonra aklınız fikriniz, aşk hayatınızda olabilir. Hayatı riskli yönleriyle görmek isteyebilir, sorunlarınıza daha fazla odaklanabilirsiniz.

24 Ekim’de oluşan Dolunay, sosyal çevrenizde aktiviteleri, olayları hızlandırabilir ve siz arkadaşlarınızla vakit harcamak durumunda kalabilirsiniz. Özel hayatınızdaki stresleri onları ihmal ederek körüklemeyin. Her iki tarafı dengeleyin.

31 Ekim’den sonra venüs aile alanlarınıza kayarak gerilemeye devam edecek. 15 Kasım’a kadar aile ortamlarınızda aradığınız huzuru bulmakta zorlanabilirsiniz. Yine de ailenizle geçmiş sorunlarınızı konuşmak, özür dilemek, durumları düzeltmek için uygun bir dönem. Boya, badana, tadilat, evi yenileme işlerinizi bir süreliğine bir kenara bırakın. Tamirat gibi yarım kalmış işlerinizi yapabilirsiniz. Yine evle ilgili konularda satış için desteklenirken, alım yapmak için uygun olmayabilir.

aslan burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Aslan burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim başında iş hayatınızda kafanıza takılan birçok konu olabilir sevgili Aslan ve yükselen Aslanlar. Attığınız adımları, girişimlerinizin bazılarını şüpheyle karşılayabilir, ikna olmakta zorlanabilirsiniz. Yakın çevrenizle olan iletişiminiz Ekim başında yüksek olacak.

06 Ekim’de Venüs ev ve aile alanlarınızda gerileyecek. Aile büyüklerinizden bazılarıyla aranızda anlaşmazlıklar oluşabilir. Aile ortamlarınızda sadece kendinizi düşünebilir ve sevginizi ortaya koymakta zorlanabilirsiniz. Bu dönem evinizde yeni bir iş başlatmak, evinize eşya almak, dekorasyona kalkışmak, yuva kurmak için de uygun  bir dönem olmayabilir.

Diğer yandan aile büyüklerinizle aranızı düzeltmek, eski konuların üstünden geçmek, özürlerinizi sunmak  için bu dönemi kullanabilirsiniz. Ay sonuna kadar emlak işlerinizde satış için desteklenecek, alım konularında desteklenmeyeceksiniz sevgili Aslanlar.

09 Ekim’de oluşan yeniay’da satış, reklam, pazarlama, tanıtım, bilgisayar, radyo, televizyon alanlarında güzel adımlar ve yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Yine bu tarihte Yakın çevrenizdeki insanlarla aranızdaki olayları çözmek, ilişkilerinize yeni bir boyut kazandırmak içinde önemli olacak.

10 Ekim’de bu alanlarınıza iletişim gezegeni Merkür’ün gelmesiyle beraber sorunlarınızı konuşabilir, olayları çözmek için adım atabilirsiniz. İğneliyici sözlerden uzak durursanız şans sizden yana.

10-11 Ekim gerginlikleriniz yüksek olabilir. Anne, babanız arasında, eşinizin ailesi, sizin ailenizin arasında da gerilimler yüksek olabilir. Neyse ki olayları toparlayacak gücünüz var 12-15-19 Ekim’de tünelin sonunda ışık görülebilir. Eski yaraları sarabilir, doğru iletişimle hareket edebilirsiniz.

23 Ekim’de ailenize öncelik vereceksiniz. Bu tarih ve sonrasında daha fazla ailenizle olmak isteyebilirsiniz. Ailevi konularda alınacak kararlarda öncülüğü üstlenebilir, kendinizi yuvanızda daha rahat görebilirsiniz.

24 Ekim’deki Dolunay, kariyer ve iş alanlarınızda ani ve beklenmedik sürpriz olayları karşınıza getirecek.  Bu dolunayda iş ve kariyer alanlarınızda duygusal tepkileriniz, sıkılganlıklarınız, şoklarınız yüksek olabilir. Dediğim gibi yine de çözümler yok değil, 28-29 Ekim’de hayat size gülümseyecek.

31 Ekim’de Venüs  yakın çevre alanlarınıza geçerek Kasım ortasına kadar yakın çevrenizdeki insanlarla bağlarınızı ve sevginizi zorlayabilir. 15 Kasım a kadar büyük girişimlerde bulunmayın, yakın çevrenizle olan ilişkilerinizde, onların hayatındaki sorunların öne çıkmaya başladığını görebilirsiniz.

Komşularınıza, akraba veya kardeşlerinize (abla, abi) karşı anlayışla yaklaşın. Yine 15 Kasım’a kadar öğrenim hayatınızda bazı sıkıntılar yaşamaya meyilli olacaksınız. Bu dönemde sevdiğiniz konularda bir gerileme oluşabilir. Okul hayatınızda dikkatli olun.

başak burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Başak burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayı parasal konuşmaların ve girişimlerinizin ayı sevgili Başak ve yükselen Başaklar. Parasal konularda kafanıza takılan konular Ekim başında kafanızı kurcalayacak. Riskli adımlardan Ekim’in ilk haftası kaçınmalısınızş.

06 Ekim’de Venüs Geriliyor. İletişim, satış, reklam, pazarlama, network, bilgisayar, ulaşım işlerinizde ilişkilerinizde bazı sıkıntı ve sorunlara Kasım artasına kadar açıksınız. Yakın çevrenizdeki insanlarla ( kardeş, abi, abla, akraba, komşu, yakın dostlar) ilişki sorunlarına dikkat edin. Parasal işlerinizi bu 40 günlük süreçte yapabiliyorsanız başlatmayın.


Yine 06 Ekim’den sonra kısa vadeli eğitim, öğrenim hayatınızda bazı sorunlara açık olabilirsiniz. Okulunuzda, derslere, gereçlere yapacağınız harcamalarınız artabilir. Eğitmenlerinizle ilişkilerinize dikkat edin.

Maddi konularda ne zaman hareket etmeliyim, doğru zaman ne zaman diye soracak olursanız 09 Ekim’de oluşan Yeniay ve sonrası 15 gün size yeşil ışık yakıyor sevgili Başaklar. Yine de para gezegeni Venüs gerilediği için dikkatli ve temkinle ilerlemelisiniz.

10 Ekim’den sonra yakın çevrenizle iletişiminizi hızlandıracaksınız. Sıkıntı ve sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz ama lafınızı da çok sakınmayacaksınız sevgili Başaklar. Sıkılganlıklarınız, tepkileriniz 10-11-19-31 Ekim’de yüksek olacağından bazı ilişkilerinizi tavırlarınızla bozduğunuzu görebilirsiniz.

Yakın çevrenizle yaşadığınız, iletişim hayatında yaşadığınız sıkıntıları çözmek için 15 Ekim uygun bir gün. Doğru ve içten gelen duygularla sorunlarınızı farketmeniz  söz konusu. 12-15-22  Ekim düşüncelerinizi yaratıcı kanala, kreatif işlerinize yönlendirebilirsiniz. 28-29 Ekim’deki şansınızı bu anlamda iyi kullanın.

31 Ekim’den 15 Kasım’a kadar Venüs parasal alanınızda gerileyecek. Bu alanlarda harcamalardan, yatırımlardan kaçınmalı, kimseye borç vermemelisiniz. Ticari girişimlerinizi biraz bekletmelisiniz. İlişkilere, insanlaa olan harcamalarınız hızlanabilir, etrafınızdaki kişilerle parasal sorunlar yaşayabilirsiniz.

31 Ekim’den sonra ev ve aile  hayatınızda konuşmalarınız artmaya başlıyor. Bir ev meseleniz varsa bu dönemde gayrimenkul alım, satım işleriniz için görüşmeler yapabilirsiniz. Görüşmelerinizi yapın, satış işleriniz için hayat sizi destekleyecek ama alım işiniz varsa biraz beklemekte fayda var.

terazi burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Terazi burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayı sizi hem fiziki ve hayatınızı ilgilendiren atılımlarınızda hem de parasal konularda desteklerken, maddi alanda işlerinizi 06 Ekim’e kadar tamamlamaya çalışın.

06 Ekim’de Venüs para alanlarınızda gerileyecek, Ekim sonuna kadar parasal konularda sıkıntı ve sorunlarla uğraşabilirsiniz. Büyük bir borcun altına girmeyin, yatırım yapmayın, çok para harcamayın sevgili Teraziler.

09 Ekim’de oluşan  Yeniay kişisel adımlarınız ve başlangıçlarınız için ideal olsa bile, sizin yöneticiniz olan Venüs geriliyor. Kişisel bazda çok para harcamadan yapacağınız işlerin üzerine eğilebilirsiniz. Bu dönemde büyük adımlar atmak size çok pahalıya mal olabilir.

Hemen 1 gün sonra 10 Ekim’de Merkür’ün para alanlarınıza girmesi, sıkıntı ve sorunlarınıza çözüm üretmenizi kolaylaştırabilir. Para işlerinizde anlık kararlardan, sıkılgan tavırlardan 10-24-31 Ekim günlerinde uzak durun. Riskli harcamalardan, yatırımlardan 11-19 Ekim’de kaçınmalısınız.

24 Ekim’de oluşan Dolunay ortak parasal konularda beklenmedik ani olay ve kararları hızlandırabilir. Eşinizin veya partnerinizin hayatında ani duygusal olaylar, büyük değişimler sizi gergin kılabilir.

26 Ekim’de bir para işinizle uğraşacaksınız. Eski bir bağlantı yeniden ortaya çıkabilir. Emlak satış işiniz varsa 26-28 Ekim uygun görünüyor.

31 Ekim’den sonra eğitim ve öğrenim hayatınızda ilgi alanlarınızın peşinden gidebilirsiniz. Derslerinize olan ilginiz artabilir. Kısa vadeli planlarınızla okul hayatınızı renklendirebilirsiniz. Sorun yaşadığınız derslere daha fazla özen göstereceksiniz.

31 Ekim’de Venüs Terazi burcuna geçerek gerilemesine devam edecek. 15 Kasım’ a kadar fiziki görünüşünüzde değişiklik yapmamalısınız. Estetik uygulamalarından, saç, kıyafet değişimlerinden 2 hafta boyunca uzak durmaya çalışın. Yine sağlığınıza ekstra özen göstermeyi ihmal etmeyin. 2010 yılının sonbahar aylarında yaşadığınız olaylara benzer durumlar ortaya çıkabilir veya o dönemdeki insan ilişkilerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

akrep burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Akrep burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim ayının başında yakın çevre ilişkilerinizdeki sorumluluklar sizi zorlayabilir sevgili Akrep ve yükselen Akrepler. Kendinize ve yapacaklarınıza daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

3 Ekim’de şüphe mekanizmanız fazla çalışabilir, olayların derinine gitmek isteyen yapınızla bazı konuları deşmekten, tek bir noktaya takılmaktan kendinizi alıkoyamayabilirsiniz.

06 Ekim’de Venüs sizin burcunuzda gerileyecek. 31 Ekim’e kadar özel hayatınızda, ikili ilişkilerinizde önemli kararlar almayın. Görüntünüzü değiştirmeyin. Çok lüks harcamalardan kaçının. Bu dönemde lütfen evlenmeyin, eski ilişkilerin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin.

09 Ekim’de oluşan Yeniay kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız size göz kırpabilir. Bilinçaltı çalışmaları, spiritüel konularla ilgilenmek, eğitim almak ve yurtdışına gitmek istiyorsanız bu yeniay sonrasında kararlarınızı uygulayabilirsiniz yalnız venüs’ün gerilediğini unutmadan yolunuzda ilerlemelisiniz.

10 Ekim’de merkür sizin burcunuza geçecek. İfadenizde rahatlayacaksınız. Yalnız özel hayatınızda yaşadıklarınız ve karşınıza gelenlere tepki verebilirsiniz. Bugüne denk gelen konuşmalarınızda dikkatli olun.10-11 Ekim ilişkilerinizdeki gerginlikler sizi yorabilir. Olayları anlamakta zorlanabilirsiniz.

12-15-22 Ekim girişimleriniz, işleriniz anlamında sizi destekleyecek. Özel hayatınızdaki zorlanmaları bu dönemde işinize kanalize olarak aşabilirsiniz.

23 Ekim’den sonra kendinize olan güveniniz yerine gelmeye başlıyor. Artık daha dinamik olacak, kendi hayatınızda yapacaklarınızla ilgileneceksiniz. Yaşam canlılığınız artabilir.

24 Ekim’de gerçekleşen Dolunayda özel hayatınızda anlık duygusal kararlara açıksınız. Aniden bir ilişkiye başlama, bitirme, taşınma, ortaklı işe adım atma veya bitirme gibi etkiler devrede. Sakin olmaya çalışın.

26-28 Ekim’de yaralarınız sarılıyor. Eski konuları şifalandırmak, konuşmak için uygun, yakın çevrenizden gelecek yardımlar sizi rahatlatabilir.

31 Ekim ve sonrasında maddi konularda becerileriniz artabilir. Para işlerinizi yatırıma dönüştürmek, ticari bağlantılar yapmak için harekete geçebilirsiniz.

Yine 31 Ekim’de Venüs Terazi burcuna geçerek gerilemesine devam edecek. 15 Kasım’a kadar eski ilişkiler, daha önceden yaşadığınız sorunlar öne çıkabilir. Kaderinizle yüzleşmeli, düzeltmeniz gereken ilişkilerinizin üzerine eğilmelisiniz. 2010 yılının sonbaharında yaşadığınız bazı olaylar yeniden karşınıza gelebilir.

yay burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Yay burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim başında sosyal çevrenizden duyacağınız bazı konuşmalar canınızı sıkabilir ve kafanıza takılabilir sevgili Yay ve yükselen Yaylar. Çevrenize karşı şüphe duyabilirsiniz. Bu ay kendinizi, ilişkilerinizi gözden geçirmeli, değişmesi gerekenler üzerine planlar yapmalısınız.

06 Ekim’de venüs gerileyecek. İş ve hizmet alanlarınızda sıkıntı ve sorunlar, arkadaşlarınızla ilişki problemleri karşınıza gelebilir. Daha önceden ertelediğiniz, çözmediğiniz konularla ay sonuna kadar yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Kendinizle olan bağlantınız, sağlığınız, güzelliğiniz bu dönemde zayıflayabilir. Kesinlikle önemli bir ameliyat, estetik operasyondan uzak durun, sağlığınıza gereken özeni gösterin. Daha önceden sorun yaşadığınız, tanıdığınız bir kadınla karşı karşıya gelebilirsiniz. Yurtdışı işlerinizde de sorunlara açık olacaksınız.

09 Ekim’de oluşan Yeniay bazı arkadaşlarınızla yaşadıklarınızdan sonra yeni kararlar almanızı sağlayabilir. Onlarla olan iş konuşmalarınızı harekete geçirebileceğiniz gibi, bazılarıyla olan bağlantınızı koparma ve bir daha görüşmeme kararı alabilirsiniz.

10 Ekim’den sonra özel hayatınızda ve kariyerinizde bazı geri çekilmeler oluşabilir. Arkanızdan konuşan insanlara bu döngüde dikkat edin, önemli sırlarınızı herkesle paylaşmayın. Planlarınızı oluşturmalı, geleceğinizi düşünmeli ve sakin olmaya özen göstermelisiniz. 10-11 Ekim iş alanlarınızdaki değişimler yakın çevrenizdeki insanlarla bağlarınızı da zorlayabilir. Anlık kararlardan, ani hareketlerden uzak durun.

23 Ekim’den sonra enerjinizi dikkatli kullanmalısınız. Enerjinizde düşüşler görülebilir. Bağışıklık sisteminiz düşük çalışacağından vitamin takviyelerinizi almayı ihmal etmeyin. Üreme, idrar yolları, boğaz bölgesi enfeksiyonlarına, balgamlı hastalıklara daha yatkın olabilirsiniz.

24 Ekim’de oluşan Dolunayda iş, hizmet alanlarınızda ani kararlar alabilirsiniz. Sağlığınızda ve günlük hayatınızın ritminde beklenmedik sürpriz olaylar karşısında ipleri koparabilirsiniz. Unutmayın karşınıza gelecek olaylar aslında sizin onları çözmeniz ve değiştirmeniz için geliyor. Bu dönemde vereceğiniz tepkileri iyi idare etmelisiniz.

26-28-29 Ekim kendinizi toparlayacağınız, ruhsal olarak iyiye doğru gideceğiniz ve kendinizi şifalandırarak hayatınızda düzeni sağlayacağınız günler.

31 Ekim’den sonra iletişiminiz hızlanıyor. Planlarınızı dillendirmek, yaşadıklarınızı etrafınızdakilerle paylaşmak isteyeceksiniz. Kendinizi düşüneceğiniz bu dönemde sadece fikirlerde kalmayın, aksiyona geçmeyi de ihmal etmeyin.

31 Ekim’de Venüs arkadaş ve sosyal çevre alanlarınıza geçerek gerilemeye devam edecek. 15 Kasım’a kadar arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize dikkat edin. Organizasyon işindeyseniz bu dönemde aksilikler oluşabilir. İşten elde edeceğiniz gelirlerinizde sorunlar oluşabilir. Daha önceden bağınız olan eski arkadaşlarınızla daha sık görüşebilirsiniz.

oğlak burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Oğlak burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim başında iş ve kariyer hayatınızda, toplum önünde kafanıza takılı olan bir sürü konu olabilir sevgili Oğlak ve yükselen Oğlaklar. Şüphelerinizi kendinize saklamayı unutmamalı, olayların altındaki sebepleri ararken daha az kontrolcü olmalısınız.

06 Ekim’de ilişki ve para gezegeni Venüs geriliyor. Arkadaşlarınızla aranızdaki ilişkileri, sosyal çevre bağınızı sorgulamanıza neden olacak olan venüs gerilemesinde eski dostluklar, eski çevre ve arkadaşlarınızla daha fazla görüşeceksiniz. Bazı arkadaşlarınızla aranızda mesafeler oluşabilir. Önemli bir davet veya organizasyon işiniz varsa ay sonuna kadar bu alanlarda sıkıntılar oluşabilir. Birden fazla işle uğraşıyorsanız işlerinizin gelirlerinde de sıkıntılar karşınıza gelebilir.

09 Ekim’de etkili bir yeniayınız var. Kariyer ve iş koşturmalarınız bu yeniayda ailenizle olan ilişkilerinizi sınarken, önemli girişimleriniz için desteklenmeyeceksiniz çünkü Kariyer evinizin yöneticisi Venüs geriliyor. Sosyal çevrenizde alacağınız bir karar iş ilişkilerinizi etkileyebilir.

11-19 Ekim tarihlerinde harcamalarınıza dikkat edin, bazı işlerinizde dengeyi tutturmak kolay olmayabilir. Neyse ki hızlı ve derin düşünce yapınızla sorunlarınızı halletmenin de yollarını kolay bulacaksınız. Bu anlamda 15-22 Ekim’i iyi kullanmalısınız.

24 Ekim’de oluşan Dolunay, aşk hayatınızı, özel ilişkilerinizi etkileyecek. Vereceğiniz ani kararlar bu Dolunay’ı unutulmaz kılabilir. Ani ve beklenmedik duygusal kararlarla aşkta ilerleyeceksiniz, koparıcı etkilere ve gerginliklere dikkat edin.

Çevrenizle olan bağlantılarınızı 26-28 Ekim tarihinde güçlendireceksiniz. 29 Ekim’de güzel şanslar ve fırsatlar sosyal ortamlarınızda karşınıza gelebilir. Bazı konuşmalarınız sonucunda önemli bir iş birliği içine girebilirsiniz.

31 Ekim’den sonra iletişiminizde geri çekilmeler görülebilir. İşlerinizi yavaşlatabilir, biraz kafa dinlemek isteyebilirsiniz. Çok ortalarda olmamanız bazı söylentilere yol açsa bile, bu dönemde önemli fikirlerinizi ve sırlarınızı etrafınızdakilerle paylaşmayın.

31Ekim’den sonra 15 Kasım’a kadar kariyer ve iş ilişkilerinize özen göstermelisiniz. Venüs bu alanlarınıza geçerek gerilemeye devam edecek. Göz önü ilişkilerinizde sıkıntı ve sorunlar oluşabilir. Daha önceden iş yaptığınız, bağlantınız olan kadınlarla görüşmeleriniz hızlanabilir. Anne tarafına, eşinizin ailesindeki kadınlara bu dönemde dikkat edin. İlişkileriniz sınanabilir veya onların hayatında zorlanmalar oluşabilir.

kova burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Kova burcu Venüs Retrosu burç yorumları 

Ekim ayı seyahat, eğitim, yabancılarla yapılacak olan işlerinizi hızlandırırken, bu ay başı eğitim konularınız önem kazanıyor sevgili Kova ve yükselen Kovalar. Kendi yapabileceklerinize inanmalı, şüpheci yapınızla karşınıza gelen işleri elinizle itmemelisiniz.

06 Ekim’de Venüs geriliyor. Kariyer evinizde gerileyecek olan Venüs toplum önü işlerinizde, kariyerinizde patronlarınız ve üstlerinizle olan ilişkileri zorlayabilir. Bu dönemde popülerliğinizde sıkıntılar oluşabilir. Eşinizin ailesiyle olan ilişkilerinize dikkat edin. Bu dönemde  evliliğe adım atmayın, yeni bir işe başlamayın. Ay sonuna kadar dikkatli olun. Daha önceden iş yaptığınız, bağlantınız olan kadınlarla görüşmeleriniz hızlanabilir. Anne tarafına, eşinizin ailesindeki kadınlara bu dönemde dikkat edin. İlişkileriniz sınanabilir veya onların hayatında zorlanmalar oluşabilir.

09 Ekim’deki yeniay seyahat, eğitim, yabancılarla yapılacak olan işler, yurtdışı alanlarınızda önemli kararlarınızı uygulayabilirsiniz. Gelecek planlarınız hızlanıyor. Yaşadığınız veya yaşayacağınız önemli bir olayla beraber hızlı kararlar almak isteyeceksiniz.

10 Ekim’de Merkür iş ve kariyer alanlarınızı etkileyeme başlayacak. İşinizle ilgili konuşmalarınız hızlanırken karşınıza gelen sorunlara, kolaylıkla çözüm üreteceksiniz.

12-15 Ekim stratejik adımlarla bozulan işlerinizi, ilişkilerinizi tamir edebilir, kendinize yeni alanlar yaratabilirsiniz. 11-19 Ekim’de havlu atmaya yatkın olsanız bile, sinirinizi doğru kullanırsanız işler istediğiniz gibi ilerleyecek.

24 Ekim’de aile ve yuvanıza odaklanacaksınız. Bu dolunay sizi gergin ve agresif yapabilir. Vereceğiniz tepkileri iyi kontrol edin, ailenizi, sevdiklerinizi üzmeyin. Aile hayatınızda meydana gelen önemli bir olay bu dolunayın konusu.

26-28-29 Ekim kariyer ve toplum önü işlerinizde güzel şanslar yakalayacaksınız. Daha önceden iş birliği yaptığınız insanlarla iş içine girmeye çalışın.

31 Ekim’den sonra sosyal çevrenizle, arkadaşlarınızla olan iletişiminiz hızlanabilir. Organziasyona, davetlere, etkinliklere yönelik işlerinizde iletişiminizi ortaya koyacak, işten elde edilen gelirlerinizi arttırmak için kolları sıvayacaksınız.

31 Ekim’de Venüs terazi burcuna geçerek gerilemeye devam edecek. 15 Kasım’a kadar seyahat, yabancılarla yapılacak olan işler, yurtdışı bağlantılı konular, eğitim, medya, ticaret, hukuk alanlarınızda bazı ilişkilerinizin bozulduğunu ve bu alanlarda bazı zorlukların karşınıza geldiğini görebilirsiniz. Bu alanlarda eskiden tanıdığınız ve ilişki içinde olduğunuz insanlarla yeniden iş yapma olasılığınız devreye girebilir.

balık burcu günlük haftalık aylık burç yorumları astroloji

Balık burcu Venüs Retrosu burç yorumları

Ekim başı ortak parasal meseleler hayatınızda önem kazanırken, maddi konularda kafanıza takılanlar olayların ardındaki gerçekleri görmenize neden olabilir sevgili Balık ve yükselen Balıklar.

06 Ekim’de venüs gerilemeye başlayacak. Seyahat, yabancılarla yapılacak olan işler, yurtdışı bağlantılı konular, eğitim, medya, ticaret, hukuk alanlarınızda bazı ilişkilerinizin bozulduğunu ve bu alanlarda bazı zorlukların karşınıza geldiğini görebilirsiniz görebilirsiniz. Bu alanlarda eskiden tanıdığınız ve ilişki içinde olduğunuz insanlarla yeniden iş yapma olasılığınız oluşabilir. Uzakta bulunan akrabalarınızın hayatında, eşinizin kardeşleriyle olan ilişkilerinizde de sıkıntılar oluşabilir.

Yine ay sonuna kadar Venüs eğitim alanlarınızdaki ilişkileri sınayabilir. Öğrenme heyecanınızı ve isteğinizi kaydebebilir ve başka konulara öncelik verebilirsiniz. 10 Ekim’de Merkür’ün eğitim alanınıza girmesiyle beraber durumları toparlayacak, sorunlarınızı halletmenin bir yolunu bulacaksınız.

09 Ekim’de oluşan Yeniay, ortak parasal işlerinizdeki çözümleri uygulamanız için sizi teşvik edebilir. Birilerinden borç almak isteyebilirsiniz, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz ama Venüs’ün gerilediğini unutmadan hareket edin.

11-19 Ekim’de dış ortamlarda önemli işlerinizde anlık öfke nöbetlerine karşı dikkatli olun. Kendinizi tutamayabilirsiniz.19-22 Ekim’de sosyal çevrenizden gelecek desteklerle rahatlayacak ve sorunlarınıza kolay çözümler üreteceksiniz.

23 Ekim’den sonra eğitim, seyahat, yabancılarla yapılacak işler, hukuk, ticaret konularına eğileceksiniz.  Daha fazla seyahat edecek, değişik yerler görecek, tatile gitmek isteyeceksiniz. İşle ilgili seyahatler de bu dönemde hızlanabilir.Yüksek eğitiminize ve okul hayatınıza 23 Ekim’den sonra  daha fazla önem vereceksiniz genç Balıklar. Çevrenizden ve özellikle hocalarınızdan göreceğiniz destekler sizi mutlu edecek. Derslerinize asılabilir, kendinizi ön plana çıkartmak isteyebilirsiniz. 26-28 Ekim tarihlerinde şansınız çok yüksek.

24 Ekim’de oluşan Dolunay, kısa vadeli planlarınız, iletişimsel işleriniz ve yakın çevrenizdeki olayları mercek altına alabilir. Etrafınızda olup bitenlerle uğraşabilir, düşüncelerinizdeki gitgeller yüzünden sinirli ve agresif olabilirsiniz.

31 Ekim’den sonra kariyer ve iş alanlarınızda konuşma ve görüşmeleriniz hızlanıyor. Önemli iş bağlantıları devrede olurken aynı anda birden fazla işle uğraşacaksınız sevgili Balıklar.

Yine 31 Ekim’de Venüs ortak parasal alanınıza geçerek gerilemeye devam edecek. 15 kasım’a kadar kredi çekmemeye, büyük harcamalarda bulunmamaya özen gösterin. Kimseye borç vermeyin ve almayın lütfen.


Yazar: Astrolog Hande Kazanova

Aylık ve haftalık burç yorumlarınız


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.