Yumurta yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yüksek besleyici değerine sahip olan yumurta, kolay ulaşılabilen, ekonomik, kolay hazırlanan ve lezzetli bir besin. Yumurta, yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yumurta yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan hemen hemen tüm besin öğelerini içeren bir gıda.

Yumurtanın içinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol alırken, B2 vitamini deri ve göz sağlığı için oldukça faydalı. Yumurta ayrıca yaraların iyileşmelerinde de oldukça önemli.


Yumurta biyolojik değeri yüksek bir besin. Tamamına yakını vücut tarafından kullanıldığı için örnek protein kaynağı olarak gösteriliyor.

Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein, 6 gram yağ ve az miktarda karbonhidrat bulunur. İçerdiği demir, A vitamini ve bazı B vitaminleri ile besleyici bir gıdadır. Her yaş grubunda özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde yer almalı.

Kolesterol yükseltici etkisi et ve süt ürünlerine göre düşük

Tüm hayvansal besinler gibi yumurta da yağ ve kolesterol içeriyor. Yumurtanın sarısında yoğunlaşan bu yağların yüzde 33’ü doymuş, yüzde 16’sı çoklu doymamış ve kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Kolesterol içermesine rağmen doymamış yağ asitleri yüksek ve lesitin içerdiği için yumurtanın sarısının kolesterol yükseltici etkisi yağlı et ve süt ürünlerine nazaran düşüktür.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yumurtayı kullanarak yapılan çoğu yiyecek kısa sürede hazırlanabilir ve zahmetsizdir.

Kahvaltıda haşlanmış, rafadan, omlet gibi tariflerle; akşam yemeklerinde ise soslarda, köftelerde ve bazı çorbalarda kullanılarak tüketilebilir.

Sıklıkla tüketilmesi önerilen yumurtada bolca bulunan folat ve B12 vitaminleri; kan yapımında, bilişsel fonksiyonlarda etkili oluyor. Eksikliğinde ise kalp-damar hastalıkları riskini arttırıyor.


Yumurtada bulunan çinko çocuklar üzerine etkisi büyük. Zira özellikle büyümeve gelişme, bağışıklık sitemi ve yara iyileşmelerinde de oldukça önemli.

Yumurtanın kabuğu ve zarındaki faydaları biliyor muydunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.