Yumurta yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yüksek besleyici değerine sahip olan yumurta, kolay ulaşılabilen, ekonomik, kolay hazırlanan ve lezzetli bir besin. Yumurta, yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yumurta yaraların iyileşmesine bile yardımcı oluyor!

Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan hemen hemen tüm besin öğelerini içeren bir gıda.

Yumurtanın içinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol alırken, B2 vitamini deri ve göz sağlığı için oldukça faydalı. Yumurta ayrıca yaraların iyileşmelerinde de oldukça önemli.


Yumurta biyolojik değeri yüksek bir besin. Tamamına yakını vücut tarafından kullanıldığı için örnek protein kaynağı olarak gösteriliyor.

Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein, 6 gram yağ ve az miktarda karbonhidrat bulunur. İçerdiği demir, A vitamini ve bazı B vitaminleri ile besleyici bir gıdadır. Her yaş grubunda özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde yer almalı.

Kolesterol yükseltici etkisi et ve süt ürünlerine göre düşük

Tüm hayvansal besinler gibi yumurta da yağ ve kolesterol içeriyor. Yumurtanın sarısında yoğunlaşan bu yağların yüzde 33’ü doymuş, yüzde 16’sı çoklu doymamış ve kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Kolesterol içermesine rağmen doymamış yağ asitleri yüksek ve lesitin içerdiği için yumurtanın sarısının kolesterol yükseltici etkisi yağlı et ve süt ürünlerine nazaran düşüktür.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yumurtayı kullanarak yapılan çoğu yiyecek kısa sürede hazırlanabilir ve zahmetsizdir.

Kahvaltıda haşlanmış, rafadan, omlet gibi tariflerle; akşam yemeklerinde ise soslarda, köftelerde ve bazı çorbalarda kullanılarak tüketilebilir.

Sıklıkla tüketilmesi önerilen yumurtada bolca bulunan folat ve B12 vitaminleri; kan yapımında, bilişsel fonksiyonlarda etkili oluyor. Eksikliğinde ise kalp-damar hastalıkları riskini arttırıyor.


Yumurtada bulunan çinko çocuklar üzerine etkisi büyük. Zira özellikle büyümeve gelişme, bağışıklık sitemi ve yara iyileşmelerinde de oldukça önemli.

Yumurtanın kabuğu ve zarındaki faydaları biliyor muydunuz?