11 Kasım Yalnızlar Günü indirimleri hakkında ilginç gerçekler

Çin’de başlayıp dünyaya yayılan 11 Kasım Yalnızlar Günü, 90’lı yıllarda Sevgililer Günü’ne alternatif olarak ortaya çıktı. Yalnızların da kendilerine hediye alabilecekleri bir gün olması gerektiği fikri ortaya çıktı. 11 Kasım tarihinde 11.11 ismiyle de anılan gün, 24 saatlik bir alışveriş festivaline dönüştü. Her yıl özel indirim ve promosyonlar yapılıyor!

11 Kasım Yalnızlar Günü indirimleri hakkında ilginç gerçekler
11 Kasım Yalnızlar Günü indirimleri hakkında ilginç gerçekler

Kara Cuma (Black Friday) veya Siber Pazartesi (Cyber Monday), dünyanın geri kalanı tarafından kopyalanan Amerikan icatları olabilir, ancak en büyük parayı kazandıran Çin’deki benzeri.

11 Kasım Dünya Yalnızlar Günü, dünyanın açık ara en büyük tek günlük alışveriş çılgınlığı. Geçen yıl 24 saat içinde 25 milyar dolardan fazla satış yapıldı ve bir önceki rekor kırıldı.


Yalnızlar Günü 1990’lı yıllarda Sevgililer Günü karşıtı olarak başlamış ve bekarların da kendi günlerini kutlayabilmesi için ortaya atılmıştı. Tarih de dört “yalnız 1’den oluşan 11.11 olarak belirlendi.

Ancak sanal satış devi Alibaba, bu tarihi 2009’da indirim günü olarak belirleyince, yavaş yavaş dev bir alışveriş çılgınlığına dönüştü.

11 Kasım Yalnızlar Günü indirimleri hakkında ilginç gerçekler:

1- Kara Cuma ve Siber Pazartesi’yi gölgede bırakıyor

Alibaba’ya göre Çinli tüketiciler 11 Kasım 2017’de internet alışverişine 25,3 milyar dolar harcadı. Ve bu rakam da sadece Alibaba’nın sahip olduğu Tmall ve Taobao adlı sitelerin cirosu.

ABD’li tüketiciler ise Kara Cuma’da 5 milyar, Siber Pazartesi’nde ise 6,6 milyar dolar harcadılar.

Amerikalılar, geçen yıl Şükran Günü ve Siber Pazartesi’ne kadar olan beş günlük sürede internet üzerinden ve normal alışverişlerde 19,6 milyar dolar harcadı. Bu rakam Çin’in Bekarlar Günü’nde harcadığından yüzde 23 daha azı.

2- 10. yılında rekorlar kırması bekleniyor

Alibaba “bu yılın mega etkinliğinin boyut ve ulaştığı kişi bakımından en büyüğü olacağı” sözünü verdi. Alibaba’nın perakende satış sitesi Tmall, Bekarlar Günü öncesinde 500 binden fazla ürünü önceden siparişte indirime soktu.

Tmall, Çin ve dünyanın diğer yerlerinden 180 bin markayı bir araya toplamayı vaat ediyor.

Alibaba, bu yıl Pazar gününe denk gelen Bekarlar Günü’nün daha da popüler olmasını umuyor.


3- Ülke dışına yayılıyor

Geçen yıl Çinli tüketicilere satılan 25 milyar dolarlık ürünün yaklaşık yüzde 40’ı yabancı markalara aitti. Bu yıl Alibaba Yalnızlar Günü’nde özellikle Çin dışındaki tüketicileri hedefliyor.

Singapur merkezli Lazada şirketi, altı güneydoğu Asya ülkesine, Singapur, Malezya, Tayland, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’a Bekarlar Günü satışı yapacak.

Hollanda, İngiltere, Almanya ve Belçika’daki bazı dükkanların da indirimler yapması bekleniyor.

4- Lojistik bir kabus

Geçen yıl Bekarlar Günü’nde 812 milyon sipariş verilmişti ve indirimin ilk 30 dakikasında 7 milyar dolarlık ürün satılmıştı. Bu yıl Alibaba’nın günler içinde 1 milyar siparişle başa çıkması gerekecek.

Bu zorlukla hazırlık kapsamında, çoğunluğuna Alibaba’nın sahip olduğu Cainiao adlı lojistik şirketi, Çin’deki en büyük otomatik işleme deposunu açtı.

Depoda diğer teknolojilerin dışında kullanılan 700 robot, sipariş işleme süresini yarı yarıya indiriyor.

5- Çevreye olumsuz etkisi

Bu alışveriş çılgınlığının geldiği boyut nedeniyle Greenpeace daha önceki Bekalar Günü’nü “çevre için bir felaket” diye tanımlamıştı.

Greenpeace’e göre 2016’daki bekarlar gününün teslimatları 52,400 ton karbon dioksit salımına neden oldu. Bu, 524 bin ağacın hayatları boyunca emdiği karbondioksit miktarına eşit. O yıl, Bekarlar Günü’ndeki satış ise 18 milyar doları bulmuştu.


Greenpeace’in açıklamasında “Büyük miktarlarda atık yaratmasının yanı sıra, imalat, paketleme ve dağıtımda salınan karbondioksit miktarı dev boyutlarda.” denilmişti.

11 Kasım (11.11) Türkiye’nin indirim çılgınlığı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.