Diyanet’i eleştiren CHP Tekirdağ milletvekili Aygün’den Trabzon gafı

Diyanet İşleri Başkanı’nın Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretini eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’den büyük gaf:  “Kurtuluş döneminde Trabzon kimlerin elindeydi? Rum Pontus’un elinde olan Trabzonlu bir tane fesliyi ziyaret ediyor…”

CHP Tekirdağ milletvekili Aygün diyanet kadir mısıroğlu Trabzonlulara büyük gaf pontus

Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Atatürk heykeline yapılan saldırıyı kınayan ve Diyanet İşleri Başkanı’nın Kadir Mısıroğlu’na ziyaretini eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün şaşırtıcı ifadeler kullandı.

“Kurtuluş döneminde Rum Pontus’un elinde olan Trabzonlu bir tane fesliyi ziyaret ediyor”

Kurtuluş Savaşı’yla ilgili “Keşke Yunanlar galip gelseydi” yorumu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakarete varan ifadeleriyle bilinen Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında eleştirilerde bulunan Aygün, “Kurtuluş döneminde Trabzon kimlerin elindeydi. Rum Pontus Cumhuriyeti’nin elinde olan bir kent. Trabzonlu fesli” ifadelerini kullandı.


“Tarih bilgisinden yoksun CHP Tekirdağ Milletvekili”

Aygün’ün yaptığı açıklamaların sonrasında AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel tepki gösterdi. Yüksel yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Tarih bilgisinden yoksun CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Gazi Mustafa Kemal’in anıtına dün Çorlu’da yapılan çirkin saldırı sonrasında bir basın açıklaması yapmış. Sayın Aygün’ün milli birliğimizi ve beraberliğimizi hedef alan skandallarla dolu açıklamalarından dolayı şiddetle kınıyorum.


AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel

“Karadeniz insanını aşağılaması kabul edilemez, utanç verici”

Atamızın heykeline yapıla saldırı sonrasında olayın failine öfkeyi dile getirirken, toplumumuzun bir bölümünü alenen aşağılayan, bölücü bir dil kullanan bu milletvekilini basın huzurunda derhal halkımızdan özür dilemeye davet ediyorum. Milletinvekili unvanına sahip bu kişinin tarihimizin kadim destanlarına adını yazdırmış Karadeniz insanını aşağılaması ve kabul edilemez intiba uyandırmaya çalışması utanç vericidir.

Biz kendisine tarih dersi verelim. Trabzon, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında Pontus Rum İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla Osmanlı topraklarına katılmış ve Türk yurdunun bir parçası olmuştur.


Daha sonrasında 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilen Trabzon, daha sonra Trabzon’un kahraman halkı tarafından Ruslar’dan temizlenmiştir. Sayın Aygün mümkünse çok konuşmayın. Bu millete gerçekten faydalı olmak istiyorsanız, CHP’li belediyelerinizin beceremediği hizmete sunamadığı yarım yamalak işlerin takibini yapın.”

AK Parti’den Diyanet ve Kadir Mısıroğlu açıklaması