Muharrem İnce’den adaylık açıklaması: Eğilim yoklaması olursa adayım

Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi. 40 dakika süren görüşmeden sonra açıklama yapan Muharrem İnce, İstanbul adaylığı için ön seçim çağrısı yaptığını söyledi. İnce “Eğilim yoklaması olursa İstanbul’da 259 bin üyenin önüne sandık konulursa yarışa gireceğim. Sandık konulmadan ‘gel aday ol’ derlerse aday değilim.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İnce ile Kılıçdaroğlu arasında bu hafta içinde bir görüşme olacağını açıklamıştı.  İYİ Parti ile yürütülen ittifak temaslarıyla ilgili de konuşan Salıcı, “Bir işbirliği çerçevesi oluşacak mı bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Saadet Partisi ile de genel başkanlar düzeyinde önümüzdeki günlerde bir temas olacak” demişti.


Muharrem İnce’den adaylık açıklaması

İnce, az önce CHP Genel Merkezine geldi. Kritik görüşme  de saat 11:55 itibariyle başladı. Görüşmenin ardından Muharrem İnce basın mensuplarına açıklama yaptı.
İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar:

Muharrem İnce adaylık açıklaması: Eğilim yoklaması olursa adayım

Nurettin Sözen örneği

“Partinin emrinde olduğumu söyledim. Yerel seçimlerde birlikte çalışacağız. 1989’da hemen hemen tüm belediyeleri nasıl aldıysak, örgütü dikkate almamız gerektiğini anlattım. 89’da hatırlayın, Sayın Nurettin Sözen İstanbul’da tek adaydı. Tek aday olmasına rağmen ön seçime girmişti. Tek başına sandıktan çıkınca İstanbul’u da almıştı. Bunu kendisine ilettim. Sandığı ortaya koyalım, eğilim yoklaması yapalım. Eğilim yoklaması olursa 259 bin üyenin önüne sandık konulursa yarışa gireceğim. Sandık konulmadan ‘gel aday ol’ derlerse aday değilim.”

İnce’nin adı, İstanbul adaylığı için konuşulmuştu. Ancak Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun duruma çok sıcak bakmadığı gelen kulis bilgileri arasında.


Muharrem İnce ise, İstanbul adaylığına kapıyı kapatmadı. İnce, İstanbul adayının parti üyelerinin önüne konulacak sandıkla belirlenmesi gerektiğini birçok kez dile getirdi. CHP ise, sandık önerisinin kabul görmediğini bildirmişti.

31 Mart 2019 yerel seçim anketi oy oranları