GPRP yüz gençleştirme uygulaması nedir?

Yılların geçmesine bağlı olarak cildimizde de yapısal değişiklikler meydana gelir. Cilt özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gevşek, kırışık, solgun, lekeli ve cansız bir görünüm almaya başlar. Bu durum genel olarak genetik yapıya göre daha hızlı ya da yavaş olabilir. PRP yüz gençleştirme uygulaması nedir?

PRP yüz gençleştirme uygulaması nedir? Genç ve ışıltılı bir cilt
GPRP yüz gençleştirme uygulaması nedir?

PRP uygulamasının yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olduğunu belirten Özel Esentepe Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nden Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, tedavi ile genç ve ışıltılı bir cilt oluştuğunu söyledi.

Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, genetik ve çevresel faktörlerin cilt yapısına etki ettiğini söyledi. Bunun yanında, beslenmenin de ciltteki değişikliklerde oldukça önemli olduğunu belirten Sezgin, “Deri, saç ve tırnağın da yapısal olarak sağlıklı ve güzel görünebilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.


İyi ve dengeli beslenen kişilerde, cilt canlı ve parlak bir görünüme sahip olur. Öğünlerde dengeli bir şekilde protein, sebze tüketerek ve çeşitli beslenme sayesinde cilt, saç ve tırnaklarımızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabiliriz. Ayrıca bol su içerek hem toksinler daha kolay atılır hem de cildimizin nem dengesi korunur. Hastanın vitamin eksikliği varsa, yapılacak kan tetkikleri ile bu eksiklik takviyelerle giderilir” dedi.

Beslenme neden önemli?

Yanlış beslenme nedeniyle cildin soluk, cansız, kuru bir hal aldığını ve tırnakların kırılmaya, kat kat ayrılmaya başladığını dile getiren Sezgin, saçların da seyreldiğini ve dökülmeye başladığını kaydetti. Sezgin, tüm önlemlere rağmen kişinin kendi gayreti ile yaşlanmanın önüne geçilemeyeceğine dikkat çekerek, “Son yıllarda gelişen bilimsel çalışmalar ve teknoloji sayesinde, cilt ile ilgili teknikler geliştirildi. Oldukça güvenli ve sağlıklı sistemler söz konusu” dedi.


Özellikle ilerleyen yaşla birlikte, insanların çeşitli uygulamalara yöneldiğini belirten Sezgin, daha çok 30’lu yaşlardan itibaren PRP uygulamasının tercih edildiğine dikkat çekti.

Leke tedavisinde de etkili

PRP uygulamasının yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, tedavide kişiden kan alınarak santrifüj edildiğini ve elde edilen serumun derinin içine enjekte edildiğini söyledi.

Sezgin, bu uygulama ile kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma ile cildin kaybettiği özelliklerini geri kazandığını, canlandığını ve tazelendiğini belirterek, “Bu sayede genç ve ışıltılı bir cilt oluşur. PRP tedavisinde, hastadan tamamı kendine ait bir serum elde edildiği için yan etkisi yok denilebilir. Bu uygulama ile elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri, cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayılır.


PRP yüz, boyun, deri gibi cilt yenilenmesini gerektiren tüm alanlarda kullanılabilir. Örneğin sivilce izleri, yanık izleri, cilt gençleştirme, sigara kullanımına bağlı yüzde renk değişikliği gibi problemlerin giderilmesinde uygulanabilir. Bunların yanında, uygulama ile göz altı morluklarında ve leke tedavisinde de iyi sonuçlar elde edilebilmektedir” diye konuştu.

İğnesiz mezoterapi ile ciltte kolajen yenileme


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.