Yaşlanma karşıtı mucize besinler listesi

Yaşlanma; vücudun fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçlerinden kaynaklanan iç ve dış strese tepki verme yetisindeki azalmadır. Deri yaşlanması ise yapısal bozulmalarla deri görüntüsünü etkileyen karmaşık bir süreçtir. Bazı besinler yaşlanmayı erteleyebiliyor. İşte o mucize besinler…

yaşlanma karşıtı yaşlanmayı geciktiren besinler yiyecekler
Yaşlanma karşıtı mucize besinler listesi

Yaşlanma karşıtı mucize besinler listesi:

Su

Su, yaşlanmayı geciktirmede en etkili unsurdur. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kilo başına 30 mililitredir. (60 kg bir birey günlük 60×30=1800 ml su tüketmelidir.)

Sarımsak

Sarımsak, kalp sağlığını koruyup, kolesterolü dengede tutarak, tansiyonu düzenler. En güçlü antioksindanlardan olup serbest radikalleri azaltarak yaşlanmayı önler. Çiğ ve dövülerek tüketildiğinde maksimum etki sağlar. Sarımsak 24 saat içinde vücudumuza neler yapıyor?

Bezelye

Lif ve antioksidan içeriğiyle yaşlanmayı geciktiren etkili bir besindir.

Havuç

Havucun içinde bulunan A vitamini, antioksidan özellikte olup cildinizin canlı görünmesini sağlar.

Yumurta

Kollajen ve elastin içeriğiyle, ciltteki kırışıklıkları önemli ölçüde önleyen bir besindir. Her gün kahvaltıda bir adet yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

C vitamini içeren besinler

C vitamini cildi diri tutmakla beraber deri dokusunun gelişmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerin bolca C vitamini tüketmesi gerekmektedir. Yüksek miktarda C vitamini içeren besinler; kırmızıbiber, yeşilbiber, brokoli, kivi, çilek, turunçgillerdir. Kilo vermek isteyenler mutlaka C vitamini desteği almalı!

Balık

Omega 3 içeriğiyle kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardım ederek yaşlanmayı geciktirir. Balık takvimi: Hangi ay hangi balık yenmeli?

Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar içerdiği potasyum, E vitamini ve kalsiyum sayesinde yaşlanmayı geciktirici etki gösterir.

Yeşil çay

En etkili antioksidanlardan olan yeşil çay yüksek kateşin içeriğiyle cilt korunmasını sağlamaktadır.

Karpuz & Domates

Cildin likopen ihtiyacı, güçlü bir antioksidan olan karpuz ve domates karşılanabilir.

Kereviz de yaşlanmayı geciktiriyor!

Kerevizin potasyum, sodyum ve su içeriğiyle kırışıklık engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Dengeli beslenme, besin çeşitliliği ve porsiyon kontrolü sağlık açısından önemlidir. Yaşlanmayı geciktirmek için alınan bu besinler porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmelidir.

Yaşlanmayı geciktiren ve hastalıklardan koruyan anti-aging besinler hangileri?

Uzman Klinik Psikolog, Uzman Diyetisyen | Kastamonu’nun küçük bir ilçesi Küre’de doğdum. İlk ve ortaokulu Küre’de okuduktan sonra Kastamonu’da Göl Anadolu Öğretmen Lisesini kazandım. Liseyi tamamladıktan sonra tek okumayacağım üniversite olarak söz ettiğim Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kazandım. Beslenme ve Diyetetik Bölümünde bir yıl okuduktan sonra üniversite sınavlarına hazırlandığım sene ders çalışma süremi azaltmak için yemek yeme miktarımı artırarak aldığım ve sınavdan sonra tekrar verdiğim kiloların da etkisiyle Yeditepe Üniversitesi Çift Anadal Programına başvurdum. Beslenme ve Diyetetik 1.sınıf not ortalamama bakılarak Psikoloji Bölümünde Çift Anadal Programına kabul edildim. 2016 Haziran itibariyle Beslenme ve Diyetetik ve Psikoloji Bölümlerini (%100 İngilizce) yüksek onur derecesi ile bitirdim. ÖSYM’nin yeni çıkardığı yönetmeliğe göre 2 tezli yüksek lisans aynı anda yapılamıyordu. Ve Psikolojiye doyamamıştım. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisansına başvurdum. Bu sırada tesadüf eseri Türkiye’de ilk kez Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Tezsiz Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisansı açıldığını gördüm. Mülakatlara katıldım. Böylece iki üniversiteye de kabul edilerek, Üsküdar Üniversite’sinde Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisansı ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Tezsiz Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisansı yapmaya hak kazandım. 2018 yılında aynı anda okuduğum iki yüksek lisansımı da birinci olarak tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz olmaya hak kazandım. İki bölümü aynı anda okuyup üzerine iki bölümün yüksek lisansını yaparak Türkiye’de ve Dünyada bir ilk oldum. İki bölümün uzmanlığını aldıktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ile Zayıflama üzerine yoğunlaştım. BDT ile zayıflama Türkiye'de çok yaygın olmayan hatta çok nadir uygulanan fakat Dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem olma özelliği taşımaktadır. BDT ile zayıflama uygulanan hastalar yaklaşık 12 seans diyetisyen ve psikolog ya da psikiyatrist ile ayrı ayrı görüşmektedirler. Ben hem diyetisyen hem de psikolog olduğum için aynı seansta iki görüşmeyi yapıyorum. Bariatrik cerrahi geçirmiş bireylere BDT terapi uygulayarak yaptığım çalışmada BDT'nin etkisini kanıtladım. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesinde danışanlarımı BDT ile kalıcı olarak zayıflatıyorum.