CHP’den sesler yükseliyor: Yenilenlerle yarışa girilmemeli!

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi için ismi öne çıkan Cengiz Topel Yıldırım, “yenilgiyle sınanmamış isimlerle yarışa girmek lazım” çağrısında bulundu.

CHP den sesler yükseliyor: Yenilenlerle yarışa girilmemeli!

Cengiz Topel Yıldırım’ın Cumhuriyet Gazetesi’nden İklim Öngel’e verdiği röportajdan öne çıkanlar şöyle:

Medya algı yaratmak istiyor!

Benim açımdan aday belirleme sürecine ilişkin bir belirsizlik söz konusu değil. Belirsizlik daha çok gazete sütunlarında, televizyon programlarında yaşanıyor. Ortada belirsiz bir süreç varmış gibi yansıtılıyor. Bu da, gördüğüm kadarıyla, medyanın bir bölümünün adaylaştırma sürecinde bir algı yaratmak istemesinden kaynaklanıyor. Evet, karar süreci uzadıkça uzadı. Neden? Çünkü parti ince eleyip sık dokuyor. Manipülasyon, yönlendirme, algı yönetimi…


Seçmende kırgınlık var

Son iki seçimde kırgınlık yaşayan, sandığa gitmeyeceğini söyleyen bir CHP seçmeni var. Bunun dışında kendi partilerinin desteklediği adayı henüz bilmeyen İYİ Partililer ve ortada kalmış HDP seçmeni. Öyle bir aday göstereceksiniz ki, önce CHP’nin küskünlerini sandığa getirecek.

İttifak ortağı İYİ Parti seçmenini yaralamamış, incitmemiş olacak. Ve diğer sol partilerin ve HDP seçmeninin alerji duymayacağı bir isim olacak. Bunlarla beraber Cumhur İttifakı’nın tabanından da oy alabilecek. Ben diyorum ki benimle seçime katılım oranı yüzde 93 olur.

cengiz topel yıldırım
Cengiz Topel Yıldırım

Kimse kerameti kendinde görmesin

Kimse kerameti kendinde görmesin. Hep birlikte umudumuzu yeniden kazanacağız. Bu seçimlerde en çok da buna ihtiyaç var. İnsanlar sandıkta yenilgiyle karşılaşmaktan yoruldular. Yeni bir heyecan lazım bize.

Bunun için de yeni ve doğru isimlerle, yenilgiyle sınanmamış isimlerle yarışa girmek lazım. Güçlü bir başkenti, ancak bu umudu sandıkta hep birlikte yeniden yeşerterek kurarız. Sadece Ankara teşkilatı değil, CHP’li seçmenin tamamı CHP’nin içinden çıkan bir aday istiyor.

Kimse CHP’ye aday dikte edemez, edemeyecek. Partinin verdiği mesaj bu.

“Rızasız bahçenin gülü derilmez” der ya rahmetli Neşet Ertaş. CHP’lilerin kendilerine aday dayatılmasına rızası yok. Bu ortada. Hani bir söz vardır: “Tarlada izi olmayanın, hasatta yüzü olmaz” derler. Bizim tarlada izimiz de var, söyleyecek sözümüz de.

Benim olduğum yerde kimse oy çalamaz

Benim olduğum yerde kimse oy çalamaz. Bu kadar net… Kazanırsam kazanmışımdır, o zaman gider başkanlık koltuğunda otururum. Sokaklarda “Kazandım ama kaybettim” diye gezmem. Bizim adaylığımızda seçim sonucu YSK’ya kalmaz, hesap sandık başında kesilir, orada biter. Bizim kuracağımız sistem hazır. Her sandığın başında duracak ekibimiz hazır. Bizi ajansın geçtiği sonuç, televizyonun verdiği sonuç ilgilendirmez. En kısa sürede kendi sistemimizden sonucu alır ve açıklarız.


cengiz topel yıldırım
Cengiz Topel Yıldırım

Kimse ilçe başkan adayımızı tekmeleyemez!

“Ama”larla, “fakat”larla, mazeretlerle işimiz yok. Seçimin güvenliği hepimizin sorumluluğu. Sandığa atılan her oy, seçmenin bize emaneti. Oy mu çalınacak? Çaldırmayız. Edilgen bir adaylık anlayışına sahip değilim. Eğer ortada haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik varsa kavga ederim.

Ortada bir adaletsizlik varsa her safhada o adaletsizlikle savaşırım. Bizim adaylığımızda ilçe belediye başkan adaylarını kimse tekmeleyemez. Parti yöneticileri otobüsten indirilmez. Benim olduğum yerde paralel seçim koordinasyon kurulları oluşturulmaz. Sonra mesela “Büyükşehirde bana, ilçelerde kime oy verirseniz verin” denmez.

Kazanılırsa hep beraber kazanılır, kaybedilirse hep beraber kaybedilir. Partimizin ilçe adaylarıyla kol kola gezmekten imtina etmem. Beni aday gösteren partinin logosunu, rozetini taşımaktan utanmam. Buralarda net olmazsanız seçim kazanamazsınız.

Orta Anadolu’nun oylarını alacağım

Seçimi nasıl kazanabileceğime dair somut bir örnek vereyim: İç Anadolulu olup da Ankara’da yaşayan 1 milyon 500 bin seçmen var. CHP ve İYİ Parti bunun ancak yüzde 28’inin oyunu alabiliyor. Yani yaklaşık 400 bin kişi. 1 milyon 100 bin oy ise ‘Cumhur İttifakı’na gidiyor. Bu 1 milyon 100 bin kişinin yüzde 42’sinin adaya göre oy verdiğini biliyoruz. Bu da 500 bin kişi demek. İşte ben Orta Anadolu’yu kapsayan projelerle bu 500 bin kişinin gönlüne gireceğim ve seçimi bu insanların oyunu alarak kazanacağım.

Sanayi de var, tarım ve hayvancılık da. Ama doğru, tarım ve hayvancılığı çok önemsiyoruz. Ankara’nın kendi tükettiğini, kendisinin üretmesini istiyoruz. Bunun için kooperatifleşmeye ve dayanışmaya dayalı projelerimiz hazır. Tarımda büyümek için dereleri özgürleştireceğiz. Şehri suyla buluşturacağız. Ankaralıların içilebilir su ihtiyacını acilen gidermemiz lazım.

Bunların dışında Ankara 25 yıl önce çok daha fazla fikir üretilen, sanat üretilen bir şehirdi. Bunu geri getirmemiz şart. Başkent olarak burası Türkiye’nin düşünce merkezi, fikir merkezi olmalı. Sanat, edebiyat merkezi olmalı. Sonra spor var. Benim de özel ilgi alanım. Sporcu fabrikası bir şehir istiyoruz. Sadece futbolla sınırlı da değil bu hayalimiz.

Bir tane işsiz genç kalmayacak


Sorunları herkes biliyor. Mesele, sorunların kiminle ve nasıl çözüleceğinde. Ben beton belediyeciliğinin ötesine geçeceğim. Ankara’da bir tane işsiz genç kalmayacak. Ancak o zaman belediye işini doğru yapıyor demektir. Ne yaparız da katma değeri yüksek üretim sağlarız, Türkiye’nin cari açığını kapatmaya katkıda bulunuruz, bunun projelerini oluşturuyoruz. Kaldırım, asfalt, beton rantiyesinden uzak belediyecilik nedir, bunun üzerine kafa yoruyoruz. (Cengiz Topel Yıldırım’ın röportajın tamamını Cumhuriyet‘ten okuyabilirsiniz.)

CHP ‘İstanbul ve Ankara adayları belli oldu’ iddiası


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.