Gizli gizli şeker içtiğinizi biliyor muydunuz?

Gizli gizli şeker içtiğinizi biliyor muydunuz? Çayı, kahveyi şekersiz içmekle şeker tüketmediğimizi sanmak doğru olmaz. Gizli tükettiğimiz şekere dikkat etmeliyiz. Farkında olmadan tükettiğimiz şeker…

Gizli gizli şeker içtiğinizi biliyor muydunuz?
Gizli gizli şeker içtiğinizi biliyor muydunuz?

Gizli gizli şeker içtiğinizi biliyor muydunuz?

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yetişkin bir insanın günde en fazla 12 adet, 4-6 yaş arasındaki bir çocuğun ise 8,5 adet küp şekere denk şeker alabilme hakkı olduğunu ifade ediyor. Bu miktardan daha fazla şeker tüketimi; kalp krizi, diyabet, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Ayrıca fazla kilo alımına ve ileride obeziteye sebep olabiliyor. Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu farkında olmadan tükettiğimiz şekere karşı uyarıda bulundu. Sağlık uzmanlarının şeker tüketimi konusunun altını çizmelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Bayburtluoğlu; “Çayı, kahveyi şekersiz içmekle şeker tüketmediğimizi sanmak doğru olmaz. Gizli tükettiğimiz şekere dikkat etmeliyiz” diye konuştu.


Farkında olmadan tükettiğimiz şeker

Gıda Mühendisi Bayburtluoğlu; farkında olmadan tükettiğimiz şekere yönelik bir liste hazırladı:

Gazoz, kola, meyveli vb karbonatlı içecekler: En yüksek şeker bu ürünlerde. Bir büyük bardaklarında (330 ml) 8,5 adet küp şeker ihtiva ediyorlar. Meyveli olmaları bir şeyi değiştirmiyor çünkü meyve hissiyatı konsantre ilavesinden çok gıda boya ve aromaları ile elde ediliyor.

Soğuk Çaylar (ice tea): Bir bardak yani 330 ml’sinde 5,5 adet küp şeker var. Bu ürünler genellikle demlenmiş çayın filtre edilmesinden sonra aroma, renk maddesi, şeker vb diğer bileşenlerle birleştirilmesi ile elde ediliyor. Çaydan gelen kafein de cabası. Antioksidan değeri söz konusu olsaydı firmalar bangır bangır bunu da paylaşıyor olurlardı.

Meyve nektarları: Bu ürünler %100 meyve sularından farklı. Genellikle direkt suyu içilmeyecek kadar yoğun meyveler eskiden bu şekilde satılırdı. Yine de bir alışkanlık olarak kaldı ve meyve suyuna şeker, su ve aroma maddeleri eklenerek elde ediliyorlar. Bir büyük bardaklarında (330 ml) ne yazık ki 9,5 adet kadar küp şekere denk şeker bulunabiliyor.


Meyveli ve enerji içecekleri: Bunlar meyve nektarlarından daha fazla şeker ve çok daha az meyve suyu içeriyorlar. Enerji içeceklerinde meyve de yok. Bir bardaklarında 9,5 adet küp şeker tüketiliyor WHO verilerine göre.

Meyveli yoğurt, kefir ve peynirler: Bunlar da yeni moda olan ürünler, özellikle bebek ve çocuklar düşünülerek pazarlanıyorlar. WHO, 300 ml’nin 7 adet küp şeker ihtiva etttiğini söylüyor. Bu ürünler genelde daha küçük porsiyonlarda satılıyorlar fakat birini açınca birkaç tanesini daha bitirmeden duramayabiliyor çocuklar.

Peki ne yapacağız?

Sadece bilinçli bir şekilde tüketeceğiz. Evde sadece meyvenin kendisinden yapılan hoşaflar, meşrubatlar iyi birer alternatif.

Özel bir gecede yemeğe v gidildiğinde gazoz yerine meyve suyu daha masum kalacaktır ama tercihiniz özellikle soğuk çay ya da gazoz olmazsa daha iyi.


Unutmayın eve almazsanız içilmez. Özellikle bu konuya dikkat ederek, şeker alımını azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Masa başı çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.