Koah ve zatürre: Tehlikeli bir neden sonuç ilişkisi!

Başlıca nedeni sigara dumanına maruz kalmak olan KOAH ve Zatürre ilişkisi akciğerlerde geriye dönüşsüz hasarlara sebep olabiliyor. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunmasız kalan akciğerlerde oluşabilecek bakteriyel pnömoni, KOAH şikâyetlerinin hızlı ve yoğun bir şekilde ilerlemesine neden olabilir.

Koah ve zatürre: Tehlikeli bir neden sonuç ilişkisi!

Tıbbi ismiyle pnömoni olarak bilinen zatürrenin akciğerlerin iltihaplanması ile oluşan mikrobik bir hastalık olduğunu dile getiren Emsey Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner; bakteriyel pnömoni hastalığının bulaşıcı bakterilerin üst solunum yolları üzerinden akciğerler dokusuna ulaşmasıyla ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

KOAH hastalarının bağışıklık sistemleri, akciğerlerin sürekli tekrarlayan iltihaplanmasıyla birlikte sistematik olarak zayıfladığından, pnömoniye karşı hassastır. Üstelik, KOAH’ta yaygın olarak bulunan birikmiş mukus da, enfeksiyon oluşturmak için çok uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle oluşan bakteriler kişinin sağlık durumuna göre, lokalize bir enfeksiyondan her iki akciğerde yaygın pnömoniye kadar değişen klinik tablolara neden olabilir.


Zatürre belirtileri neler?

Ani titreme, hızla yükselen ateş, solunum ve öksürme ile şiddetlenen göğüs ağrıları, yeşilimsi sarı veya kanlı mukus, hızlı, yüzeyel solunum bakteriyel bir pnömonin yaygın belirtileridir. Bu belirtilerin bir veya birden fazlasını taşıyorsanız erken teşhis ve tedavi için zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Pnömoni (zatürre) nasıl teşhis edilir?

Bakteriyel zatüttre tanısı öncelikle hastanın şikayetlerini dinleyerek iyi bir hikaye alma ve ardından fizik muayene ile başlar. Diğer testler; akciğer infiltrasyonunun derecesini değerlendirmek için göğüs röntgenleri, bakteriyel türü tanımlamak için balgam kültürü, bazı özel bakterilerin varlığını tespit etmek için idrar antijen testleri, oksijen satürasyon seviyelerini kontrol etmek için nabız oksimetresi veya arteriyel kan gazlarının alınması, bakterilerin akciğerlerden kan dolaşımına yayılıp yayılmadığını belirlemek için kan kültürleridir.


Zatürre tedavi süreci nasıl?

Bakteriyel pnömoni antibiyotikler ile tedavi edilir. Enfeksiyonun şiddetine veya tekrarlamasına bağlı oral yolla verilen antibiyotik reçete edilebilir. Tedavi başladıktan sonra hastalar birkaç gün içinde kendilerini daha iyi hissederler. Ancak tamamen iyileşmek için ilacın doktor kontrolünde, uygun dozda ve uygun süreyle kullanılması gerekir.

İlacın yarıda bırakılması ve düzensiz olarak kullanılması, antibiyotik direncine yol açarak gelecekte bu ilaçların işe yaramamasına neden olur. Şiddetli zatürre vakaları ise hastaneye yatış gerektirebilir. Böyle durumlarda damar yolu ile antibiyotik ve sıvı kaybını önlemek için serum verilir.


Korunma yolları neler?


Bakteriyel pnömoniyi önlemenin en iyi yolu, pnömokok aşısı olarak da bilinen zatürre aşısıdır. Bunun dışında;

 • Sigara içmeyin.
 • Çevrenizde sigara içilmesine izin vermeyin.
 • Alkolden uzak durun.
 • Sıcak soğuk geçişinde kıyafetlerinize dikkat edin. Hava alacağım diyerek üzerinize bir şey almadan aşırı soğuğa çıkmayın.
 • C vitamini yönünden zengin meyveleri özellikle portakal, nar ve greyfurt suyu tüketin.
 • Hafta içi ve hafta sonu aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkın. Çünkü yapılan son araştırmalara göre uyku düzensiz olduğu zaman bağışıklık sistemi zayıflar.
 • Başta antibiyotikler olmak üzere lüzumsuz ilaç kullanmayın.
 • Her yılın Eylül-Kasım ayları arasında mutlaka grip aşısı olun.
 • Risk faktörlerini taşıyorsanız 8 yıl koruyuculuğu olan zatürre aşısı yaptırın.

Kimler kesinlikle zatürre aşısı yaptırmalıdır?

 • 65 yaşın üstündeki kişiler,
 • 10 yaşın altında astım, akciğerlerinde veya bağışıklık sisteminde problem olan çocuklar,
 • KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olanlar,
 • Kalp-damar, karaciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlar,
 • Dalağı ameliyatla alınmış olanlar,
 • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanlar.

Kış aylarında ilaç niyetine besinler listesi