Ahmet Davutoğlu yeni parti için 40 ilde örgütlenmeyi tamamladı iddiası

Son günlerde sıkça gündeme gelen Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti kuracağı iddialarına bir yenisi eklendi. İddiaya göre Davutoğlu yeni parti için 40 ilde örgütlenmesini tamamladı.

Ahmet Davutoğlu yeni parti için 40 ilde örgütlenmeyi tamamladı iddiası

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yeni parti iddialarıyla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. İddiaya göre, Ahmet Davutoğlu 40 ilde örgütlenmeyi tamamladı ve kısa sürede partiyi kurma dilekçesini verecek.

“Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ile birlikte hareket etmiyor”

Altaylı bir dostunun kendisine  “Ahmet Davutoğlu yeni parti için her an dilekçe verebilir” dediğini söyledi. Altaylı’nın anlattıklarına göre Davutoğlu, Gül ve arkadaşlarından önce davranmak için elinden gelen her şeyi yapıyormuş.


Altaylı muhafazakar siyaseti yakından izleyen bir dostuyla konuştuğunu ve dostunun kendisine uzun zamandır yeni parti için hummalı bir çalışma yürüttüğü söylenen Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  “Eli kulağında. Her an partiyi kurma dilekçesini verebilirler” dediğini aktardı.

“Ahmet Davutoğlu yeni parti için 40 ilde örgütlenmeyi tamamladı”

Fatih Altaylı, bilgileri aldığı ismi vermeden yeni parti iddialarıyla ilgili son durumu paylaştı. Yazıda yer alan iddialara göre, Ahmet Davutoğlu acele ediyor, güç birliği yapacak. Altaylı’nın anlattıklarına göre Ahmet Davutoğlu’nun partisi. 40 küsur ilde örgütlenmeyi tamamlama aşamasına gelmiş ve Davutoğlu’nun eski İstanbul İl Başkanı örgütlenme üzerinde çalışıyor. Eli kulağında. Her an partiyi kurma dilekçesini verebilirler.

Ahmet Davutoğlu neden acele ediyor?

Herkesin Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın partisi gelecek diye beklediğini hatırlatan Altaylı o şahsın kendisine “Onlar da bir hazırlık içinde. Zaten Ahmet Davutoğlu’nun acelesi de bu yüzden. Önce çıkmak istiyor. Babacan’ın önünü kesip, benim partiye katılın deme niyetinde. Güç birliği yapmak istiyor” dediğini aktardı.

“Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’nun partisine katılmaz”

Altaylı dostunun Babacan ve arkadaşlarının Davutoğlu’nun partisine gitmeyeceğini onların AK Parti’nin kuruluş felsefesine yakın bir parti kurmak istediklerini ve seçimi beklediklerini, AK Parti’nin oylarına bakıp, eğer AK Parti’nin oyu 35’lerin altına düşerse partiyi kuracaklarını ve düşmezse biraz daha bekleyeceklerini söylediği yazdı.

Bülent Arınç’tan ilk yorum

AK Parti kurucularından Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün liderliğinde kurulması planlanan yeni parti girişimleriyle ilgili, ‘Affetmeyeceğim bir tek şey var; AK Parti’nin karşısında bir başka parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir şey değildir’ dedi.

“Onlara değer verilmesini arzu ediyorum”

Bülent Arınç, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma hazırlığı içeresinde olduklarına ilişkin iddialarla ilgili de şöyle dedi:

“Bugün bunlar çok yazılıp konuşuluyor. Ben AK Partiliyim ve AK Partili olmaya devam edeceğim. Ben onların içerisinde bulunduğu şartları çok iyi bilen ve onların hukukunu gözetmeye çok gayret eden bir insanım. Onların yaşadıklarını Türkiye’de başkaları yaşasaydı daha farklı tepkiler verirlerdi.


Ben herkesin hem özel hayatına hem kişiliğine saygı duyulmasını istiyorum. Bu partide en küçük hizmeti yapmış olandan en büyük hizmetleri yapmış olanlara kadar, reddedilmeden, üstü kapatılmadan, trollerin ağzında parçalanmaya götürülmeden herkese kucak açılması ve onlara değer verilmesini arzu ediyorum.

Bu yapılmazsa bu dedikoduların arkası kesilmez. Herkes her şeyi söyler. Ben arkadaşlarımı seviyorum. Ben AK Parti’den kim ayrıldıysa arkasından ‘Oh oldu, ne iyi oldu da gittiler’ dememiş bir insanım.”

“Affetmeyeceğim tek şey parti kurulması olur”

AK Parti’den kopan isimlerin yeni bir parti kuracaklarına ihtimal vermediğini ifade eden Arınç şöyle konuştu:

“Affetmeyeceğim bir tek şey var; AK Parti’nin karşısında bir başka parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir şey değildir. Ama ayrılmıştır, AK Parti’ye olan küskünlüğü oluşmuştur. Ama kendi değerini muhafaza etmiştir, buna saygı duymalı. Ve onların AK Parti ile bütünleşmesini temin edecek tedbirler alınmalıdır. Benim, bu yaşımdan sonra artık bana bu şerefleri bahşeden partiye ve Genel Başkana bağlı olmaktan başka bir seçeneğim yok ve bunu da şerefle taşıyacağım.”

Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin’in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı ‘Küçük Erbakan’ kitabı ile ilgili DHA’ya açıklamalarda bulundu.

Kitabın adı neden ‘Küçük Erbakan?’

Bülent Arınç, ilk kitabın adının ‘Küçük Erbakan’ olmasıyla ilgili bilgi verirken, “Kitabın adını ‘Küçük Erbakan’ olarak koydular. Çünkü ben hitabetiyle ünlenmiş bir insanım. Gençliğimden beri, Meclis konuşmalarımda ve diğerlerinde Necmettin Erbakan gibi benim de hitabetim çok beğenilirdi. Gittiğimiz yerlerde bana, ‘Küçük Erbakan’, ‘Mücahit Bülent’ dendiğini çok iyi biliyorum.

Arkadaşlar, ‘Madem o dönem ağırlık olarak Erbakan ve Milli Görüş’e yönelik hatıralar anlatılacak, o zaman kitabın adı Küçük Erbakan olsun’ dediler. Kapağına da benim 12- 13 yaşlarında evimizin kedisi ile birlikte çektirdiğim fotoğrafı koydular. Hem ‘Küçük Erbakan’ hem ‘Küçük Bülent’ gibi bir güzel fotoğraf oldu. Umarım Türk siyaset hayatına güzel bir hatıra kitabı olacak” ifadelerini kullandı.


Aktif siyaseti bırakan Arınç, şimdi ‘arabuluculuk’ ve ‘hukuk danışmanlığı’ yaptığını söyledi.

Celal Şengör: Bu millet depremde ezilmeye müstahaktır!