Erdoğan: İş Bankası Hazine’nin malı olacak

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş Bankası masada. Bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal’in CHP’ye değil Hazine’ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Hazine’nin malı olacaktır, bu parlamento bu kararı alacaktır” dedi.

Erdoğan: İş Bankası Hazine'nin malı olacak
Erdoğan: İş Bankası Hazine’nin malı olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

İş Bankası Hazine’nin malı olacak

Gazi Mustafa Kemal’in İş Bankası’nı CHP’ye değil Hazine’ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Hazine’nin malı olacaktır Allah’ın izniyle. Bu parlamento bu tarihi kararı da Allah’ın izniyle alacaktır. Milletin hazinesine İş Bankası oradaki hissesi ile yüzde 28 yine devredilecektir. Milletin malı.


31 Mart seçimleri

“Mahalli seçimler için yeniden ara verilene kadar gündemimizdeki meselelerden öncelikli olanları süratla görüşmeli ve hayata geçirmeliyiz. AK Parti’de parti içi yarış bir demokrasi şölenidir. Bu isim resmen açıklandığı andan itibaren artık her şey geride kalır.

AK Parti’nin bir başka önemli özelliği de seçimden seçime millete giden değil her gün milletle beraber olan bir parti olmasıdır. Bizim için asıl olan milletimizin gönlünü kazanmaktır. Bunu başardığımızda seçimini nasıl olsa kazanırız.

Bizim için asıl olan milletimizin gönlünü kazanmaktır. Bu yılın sonunda satın alma paritesine göre ülkemizi 13. sıradan 12. sıraya yükseltmiş olacağız. AK Parti olarak 31 Mart seçimleriyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık ve tüm gücümüzle sahaya indik.

Altyapı ve ulaşım sorunları tüm şehirlerimizde kökten çözülecek

AK Parti’nin geleceği ile ülkemizin geleceğini asla farklı görmediğimizi anlatacağız. Milletimiz varsa bizim de var olacağımızı ifade edeceğiz. Türkiye büyükse güçlenirse bizim de daha büyük hayaller kurmaya cesaret bulacağımızı tüm kalplere nakşedeceğiz.

Türkiye’yi ve şehirlerimizi nereden alıp nereye getirdiğimizi her fırsatta ifade edeceğiz. Bizim dünyamızda kibrin büyüklenmenin hizipçiliğin arsızlığın hırsızlığın yolsuzluğun yeri olmadığını bizzat kendi yaşantımızla milletimize göstereceğiz.

Altyapı ve ulaşım sorunları tüm şehirlerimizde kökten çözülecek. Kentsel dönüşüm çalışmaları gönüllülük esasına göre yapılacak. Şu anda büyükşehirlerimizin bu noktada devasa ihtiyaçlarının olduğunu çok açık net gördük biliyoruz.

İzmir’de bir Karabağlar için burası çok güzel bir yer diyebilir miyiz? Burada kentsel dönüşüme ihtiyaç yok mu? Bugüne kadar gelenler buna çanak tuttular ve şu hale göz yumdular. İstanbul’umuzda Küçük Armutlu rezalet berbat. Bu tür yerlerde terör yaygınlaşıyor.


50-60 katta yaşayanların birbirinden haberi var mı? Yan dairedeki ölüyor, haberleri yok

Yatay şehirleşme ile tabiatla bütünleşen aile mahalle ve komşukuk kültürünü ihya eden örnek yerleşim yerleri kurulacak. 50 kat 60 kat bu tür binalarda yaşayanların birbirinden haberi var mı?

Komşuluk hukuku diye bir şey var mı? Yan dairedeki ölüyor haberleri yok. Bizim tarihimiz böyle mi? Biz sokağımızda karşımızdaki komşularımzı Müşerref teyze Suat teyze ben kirlendiğim zaman alıyor beni yıkıyor giydiriyor anneme teslim ediyordu.

Hepsi birer kibir abidesi

Aynı şekilde rahmetli annem onların çocuklarını alıyor yıkıyor teslim ediyordu. Bu kulelerde çocukların birbiriyle hukuku diye bir şey var mı? Hepsi birer kibir abidesi. Yatay şehirleşme anlayışıyla bütün o oluşan binalarda hem yaşayanların birbiriyle hukukunu zengileştireceğiz bu kültür bize tarihimizi medeniyetimizi de anlatacak.

94 ruhunu anlatacağız

Artık süreç kısalıyor. Şurada 55 günümüz var. Tüm belediye başkan adaylarımız belediye meclis üyesi olarak belirlenecek arkadaşlarımız milletvekillerimiz tüm teşkilatlarımız sokakta halkımıza bunları enine boyuna anlatmalı. Belediyecilik denince akla AK Parti gelir bunu anlatacağız. 94 ruhunu anlatacağız.

Ankara’da Kayseri’de Erzurum’da Konya’da neler yaptık bunları anlatacağız. Eserlerimizle konuşacağız. Karşımızdakiler ne anlatacak? Yaptıkları bir şey yok ki anlatsınlar. İlk defa oy kullanacak genç evlatlarımız bir çoğu nerede neler yapıldı bunlardan haberleri yok. Bunların anlatmamız lazım ki bilsinler.


Bu saldırı dalgasını ülkemiz kısa sürede etkisiz hale getirmiştir

Ekonomide her dönemde AK Parti iktidarlarının nasıl başarı grafiği çizdikleri ortada. Göreve geldiğimizde kişi başı milli gelir 3500 dolardan alın biz 11 bin dolara kadar tırmandık. Şu anda biraz düşüşümüz var. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız kur faiz enflasyon dalgalanması milletimizin hayatında ciddi sıkıntılara yol açmıştır.


Bu dalgalanma Türkiye ekonomik araçların kullanıldığı bir büyük saldırıya maruz kalmıştır. Bu saldırı dalgasını da ülkemiz kısa sürede etkisiz hale getirmiştir. Ekonomideki kayıplarımız can kaybı değil para kaybıdır. Asgari ücreti 1603 liradan 2020 liraya yükselterek yüzde 26 düzeyinde çok önemli bir artış gerçekleştirdik.

Bay Kemal sen bunları bilir misin?

Kısa bir süre önce TOBB’da tüm oda borsa temsilcileriyle bir araya geldik. Orada yaptığım konuşmayla birlikte tüm illerdeki sanayi ticaret odası borsa onlardan taahhütler aldık. Aldığımız taahhüt yaklaşık 2,5 milyon işsize iş imkanıydı. Bu yıl içinde işsizlere iş imkanın sağlamış olduk bunun adımlarını attık. Bay Kemal sen bunları bilir misin? Nereden nereye geldik haberin var mı?

Bunlar kıyamet alametleri

Bunu anlatmak bizim görevimiz bunu Bay Kemal anlatmaz. Kandil’le iş tutmuş olanlar hiç anlatmaz. Kandil’deki terör örgütü ile iş tutanlarla CHP İYİ Parti Saadet iş tutuyor. Bunlar kıyamet alametleri. Nereden nereye geldik?


Türkiye IMF defterini kapatmıştır ve bir daha da açmayacaktır

CHP ülkemizin yeniden IMF’ye gideceği yalanını söyleyecek kadar alçak bir fırsatçılık peşine düştü. IMF’ye gidenlerin kim olduğu belli bunlar CHP zihniyeti diğerleri bunlar IMF’ye gittiler. Türkiye 2013 yılı mayıs ayında IMF defterini kapatmıştır ve bir daha da Allah’ın izniyle açmayacaktır.

Cumhur İttifakı pazara kadar olmasın mezara kadar olsun

Cumhur İttifakı’nı daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Cumhur İttifakı pazara kadar olmasın mezara kadar olsun. İYİ Partililer 12 Eylül’ün zalim başsavcısına yapılan güzellemeleri mutlaka görüyorlardır.

Aradaki komisyoncular var ya vurgunu bunlar vuruyor

Bu marketlerin fiyatları birbirini tutmuyor bunlara biraz daha bağırın diyorlar. Dün kabine toplantısında bunları konuştuk. Bazı çalışmalar geliştireceğiz. Ağustos ayındaki sıkıntıların ardından ellerini ovuşturarak ülkemizin yere kapaklanmasını bekleyenler bir kez daha hüsrana uğramıştır uğrayacaktır. Aradaki komisyoncular var ya vurgunu bunlar vuruyor.

Bu işte çok farklı adımlar atmak suretiyle üreticiden çıktığında oradaki üretici halinde alıp tüketici haline kadar gelen bu süreçte aracı koymadan tüketici haline gelip buradan halka ukşamasını sağlamak en uygun fiyatla vatandaşımıza ulaştırma gayreti içerisinde olacağız.

Biber, patlıcan, fiyatlara gerekirse ayar çekme kararı aldık

Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde, biz bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz vasıtasıyla biz bu adımları atacağız. Atacağız çünkü vatandaşımıza ucuz sağlıklı ürünler vermeye mecburuz. Belediyelerde ekmek uygulamasına benzer çalışmayı sebze-meyvede de yapabiliriz.


Bunlardan birinin Türkiye olduğu şüphesiz bir gerçektir

Dünyada ve bölgemizde tarihi bir dönüşümün işaretleri ile her gün yüzleşiyoruz. Suriye sahasındaki planlar hayata geçirilebilirse bu büyük dönüşümün yeni hedeflerine sıra gelecektir. Bunlardan birinin Türkiye olduğu şüphesiz bir gerçektir.

Venezuela senin eyaletin mi?

Venezuela senin eyaletin mi? Seçimle işbaşına gelmiş bir insanı nasıl olur da burayı terk et git diyebilirsin? Seçime dahi girmemiş olana nasıl olur da sen o devletin başkanlığını teslim edersin? Hani demokrasi? Hani demokrattınız bu ne iştir? Böyle bir anlayış olabilir mi? İşte AB. AB’nin de ne olduğu ortaya çıktı. Nedir bu zillet?

Güvenli bölge modeli

Türkiye’nin kontrolünde diğer ülkelerin ise sadece lojistik destek verdiği güvenli bölge modeli dışındaki hiçbir teklifi kabul edemeyiz. Münbiç meselesi ortada bırakıldıkça rejimin bu bölgeye yönelik hevesleri de kabarıyor. Amerika bize verdiği sözleri tutup bölgeyi teröristlerden temizlemezse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Sözümüz sözdür ama sabrımız da sınırsız değildir.


Münbiç’teki teröristler birkaç hafta içinde buradan çıkartılmazsa bekleme süremiz sona erer

Münbiç’teki teröristler birkaç hafta içinde buradan çıkartılmazsa bizim bekleme süremiz sona erer. Aynı şekilde Fırat’ın doğusunda Türkiye’nin desteğiyle bölge halkının kendi yönetimini tesisi birkaç ay içinde sağlanmazsa bekleme süremiz yine sona erer.

Bu durumda Türkiye muhataplarına verdiği sözleri tutmuş ancak karşılığını bulamamış olacaktır. Meselenin uluslararası işbirliği ile çözümü herkes için ideal olan yoldur. Ancak bıçak kemiğe dayandığında yapacağımız işler için ne kimseden izin almak ne de kimseye hesap vermek mecburiyetinde değiliz bu böyle biline. Yaptırım listesi dahil hiçbir tehdit bizi bu yoldan geri çeviremez.”

İYİ Parti’den istifa eden vekil AK Parti’ye geçti

İYİ Parti’den istifa eden Manisa Milletvekili Tamer Akkal, AK Parti’ye geçti. Akkal’a rozetini AK Parti grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı.


24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti’den Manisa Milletvekili seçilen Tamer Akkal, partisinin Millet İttifakı’nda yer alması, HDP’nin üç büyük ilde aday çıkarmama kararını gerekçe göstererek partisinden istifa etmişti. Bu katılımla birlikte AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 290’dan 291’e yükseldi.

Ocak 2019 gıda enflasyonu yüzde 31 arttı