İmplant yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

İmplant tedavisinde; protezin ağız içindeki hareketliliğinin azalması dokularda oluşturduğu travmayı engeller ve hasta daha konforlu bir şekilde protezini kullanır. İmplant yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

İmplant yaptırırken nelere dikkat edilmeli?
İmplant yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

İmplantın canlı olmayan biyomateryallerin canlı dokuya transferi ve içine gömülmesi anlamına geldiğini belirten Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Çene ve Diş Cerrahisi Uzmanı Dr. Levent Uslucan, “İmplant genel tıp literatüründe, eksik bir organ veya dokunun yerini alan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Diş hekimliğinde ise implantlar, kaybedilen dişlerin yerine yapılacak olan sabit veya hareketli protezlere destek sağlamak amacı ile kemik içine yerleştirilen biyolojik olarak uyumlu materyaller olarak tanımlanmaktadır.” bilgisini verdi.

İmplantların avantajları hakkında bilgi veren Dr. Levent Uslucan “Fazla sayıda dişin kaybedilmesi sonucu sabit protez yaptırma şansı kalmayan bireyler, yeterli sayıda implant uygulaması ile sabit dişlere sahip olabilirler. Hareketli protezlerin altına proteze destek olmak amacıyla yerleştirildikleri durumlarda protezin daha stabil olmasını sağlarlar.


Protezin ağız içindeki hareketliliğinin azalması da dokularda oluşturduğu travmayı engeller ve hasta daha konforlu bir şekilde protezini kullanır. Aynı zamanda implant ile desteklenen hareketli protezler ile damağı tamamen örtmeyen ve dolayısı ile bulantıya yol açmayan ve tat kaybına neden olmayan daha kullanışlı protezler yapılabilir.

Diş çekimi sonrası ilgili bölgeye implant uygulaması ile bölgede bulunan kemik dokusunun erimesi ve zaman içerisinde yüz profilinin değişmesi engellenir. Eksik dişlerin yerine konulması ile çiğneme fonksiyonu sağlıklı hale getirilerek daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece oluşabilecek mide problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Hastalar, daha estetik ve daha iyi fonksiyon görebilen protezleri ile, istedikleri her şeyi yiyebilir ve rahatça gülerek sosyal hayatlarını çok daha rahat yaşayabilirler.” diye konuştu.


İmplant Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin!

İmplant çalışmalarının başarısının ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı, protez uzmanı, periodontolog ve hasta arasındaki uyuma bağlı olduğunu belirten Dr. Uslucan “Bütün uzman doktorları bünyesinde barındıran ve sterilizasyon şartlarının çok iyi olduğu bir kurumun tercih edilmesi başarının ilk kriteridir. Ayrıca sağlıklı, sigara içmeyen ve ağız bakımı iyi olan bireylerde dental implantlar ömür boyu ağızda kalırlar. Bu sebeple güvenilir kurumlar tedavi sonrası ömür boyu garanti sertifikası vermekten çekinmezler.

Bugün dünya üzerinde binlerce implant markası bulunmaktadır. Kaliteli implant markalarının fiyatları genel olarak belirli bir seviyede bulunurlar. Piyasa ortalamasının altında ucuza yaptırılan implantların bir süre sonra çene kemiğinizi eriterek sağlığınıza zarar verebileceğini unutmamalısınız.


İmplant markası olarak uzun vadede başarısı kanıtlanmış, teknik destek konusunda sıkıntısı olmayan, protez üst yapısı için parçaları yıllar sonra bile bulunabilinen implant sistemlerinin seçilmesinde fayda vardır.” diye konuştu.

Dental implant uygulaması ile eksik diş sorunundan kurtulun!