CHP’li Özel: Mansur Yavaş hakkındaki iddialar seçimi etkilemeye yönelik

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel: Mansur Yavaş hakkında ortaya atılan iddiaların tamamının; siyaset maksatlı, karalama amaçlı ve önümüzdeki yerel seçim sürecini etkilemeye yönelik bir çaba olduğu, ortalama zeka sahibi her birimizin ortak çıkarımıdır.

CHP Özgür Özel: Mansur Yavaş hakkındaki iddialar seçimi etkilemeye yönelik

“Mansur Yavaş hakkındaki iddiaların tamamı siyaset maksatlı karalama amaçlı”

Millet İttifakı’nca desteklenen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP’li Mansur Yavaş hakkındaki iddialarla ilgili de konuşan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel şöyle konuştu:

“Mansur Yavaş ile ilgili bugün seçim sathı mahalline gelindiğinde, ortaya atılan iddiaların tamamının siyaset maksatlı, karalama amaçlı ve önümüzdeki yerel seçim sürecini etkilemeye yönelik bir çaba olduğu, ortalama zeka sahibi her birimizin ortak çıkarımıdır.


Mansur Yavaş ile ilgili Ömer Çelik’in iddia ettiği ve bir gazetenin manşetleştirdiği her şey yıllardır varsa ve Ömer Çelik, AK Parti yıllardır susuyorsa bugün konuşma günü değildir. Bugün Ömer Çelik istiyor, diye bir gazete haber yapıyor, diye Türkiye’nin, Ankara’nın dönüp, bunu konuşacak hali yok.

Mansur Yavaş, Ankara’da yavaş yavaş iktidara gelecek. Ondan sonra CHP olarak çok net bir yaklaşımımız var. Bugüne kadar dile getirilmeyip, bugün siyasi saiklerle ele alınan her şey adayımızın nezdinde teflon tavaya atılan bir şey gibidir.

Tutmaz, yapışmaz, dökülür. Bu vakitten sonra ahali bunu yemez. Seçimden, adaylıktan hatta adaylık konuşulurken, ‘Yok son 20 gün ankette fark çift rakamlı sayılara çıkmış’, ‘Kırmızı alarm, çamur atmam lazım’. Yemezler.”

Seçilmesine engel değil

Kararı değerlendiren Avukat Zeynel Öztürk, söz konusu iddianame düzenlenmesi ve iddianamenin mahkemece kabul edilmesinin Yavaş’ın adaylığına herhangi bir engel teşkil etmediğini söyledi.


Avukat Öztürk, “Kimlerin aday olamayacağı ya da seçilemeyeceği Seçim Yasası’nın 11. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Yasa, 1 yıl ve üzerinde kesinleşmiş mahkumiyet kararı olanlar hakkında engel getirmiştir. Bir kişi hakkında iddianame hazırlanması o kişinin seçilmesine engel değildir. Engel olması için mahkumiyet ilamı (kesinleşmiş karar) olması gerekmektedir. Bir kişi hakkında iddianame hazırlanması o kişinin suçlu olduğu anlamını taşımaz. Henüz söz konusu olay henüz iddiadan ibarettir. Bu nedenle Ankara adayı Mansur yavaş hakkında iddianame hazırlanması seçilmesine engel değildir” diye konuştu.

Ezana ıslık çalındığı iddiası

CHP Grup Başkan Vekili Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’li Özel, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla İstanbul Taksim’de gösteri yapan bir grubun, ıslık çalarak, ezanı protesto ettiği iddiasıyla ilgili de şöyle konuştu:

“Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde yürümeye çalıştılar. Onlar yürümeye çalıştıkça önlerine TOMA’lar geldi, önlerine kalkanlar geldi. Daha sonra da gaz ve su sıkarak, onları uzaklaştırmaya çalıştılar. Kadınlar ıslık çalarak ve düdük çalarak, bu saldırıyı protesto ettiler. Protesto etmek için böyle bir şey yaptılar ve bu dakikalarca sürdü.

Bu sırada yakındaki camide ezan okunmaya başladı. Videoları izleyen herkes şunu görüyor ki kadınlar, protesto ediyorlardı ve ezan okunmaya başladı ve kadınların o protestoların içinde ezan sesini duymaları da mümkün değildi. Kadınların ezan protesto etmek gibi de bir dertleri yoktu. Onu yapmak isteseler, günde 5 vakit okunan ezan var.


Öyle olsa 8 Mart’ta kendi yürüyüşlerini beklemezlerdi. Kadınların ezanla hiç bir dertleri yok. Aslında ne ezanın ne ezanı okuyanın ne ezanı okutanın ne de ezan okunmasını emredenin kadınla hiçbir sorunu yok.”

Mansur Yavaş hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla hapis istemi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.