İstanbul Finans Merkezi projesi değişiyor

Ataşehir’de yapımı devam eden İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin açılış tarihinin sürekli ertelenmesi üzerine projede değişikliğe gidilecek.

Ataşehir İstanbul Finans Merkezi ifm projesi değişiyor

Açılış tarihi 2020’ye ertelenen ancak Ziraat Bankası ve Merkez Bankası binalarının inşaatındaki gecikme nedeniyle kapılarını 2023’te açması beklenen İstanbul Finans Merkezi projesinde revizyona gidiliyor.

Önceki gün düzenlenen İstanbul Finans Merkezi Konferansı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çalışmaların hızlanması için yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını söyledi.


Projenin inşaat süreciyle ilgili olarak bu ay bitmeden tüm paydaşlarla koordineli şekilde bir eylem planı hazırlanacağını söyleyen Albayrak, “Projenin revizesi de dahil, zamanlaması, bitiş tarihi, hangi kurumların gireceği, hangi kurumlarla birlikte yapı oluşması ile ilgili yol haritasını güncelleyerek, İstanbul Finans Merkezi Projesi’ni 2023 yılından önce hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Finans Merkezi (İFM)’ne ulaşım güçlendirilecek

Fiziki altyapı ile ulaşım ağının kurulmasına yönelik faaliyetler kapsamında İstanbul Finans Merkezi ile Sabiha Gökçen Havalimanı, metro, Marmaray ve diğer raylı sistemlerin bağlantılarının kurulması için gerekli projelerin hazır olduğunu kaydeden Berat Albayrak, “Finans Merkezi konseptini, yeni bir bakış açısıyla yüz adım daha ileri taşımak için hepimize büyük iş düşüyor. Bu projenin lafta değil, icraatta hayata geçmesi için sonuna kadar her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantılarında, İFM’nin arzu edilen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi için atılması gereken adımları ele aldıklarını anlatan Albayrak, “Bir Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek değil. Bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız” dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şöyle konuştu:

“Kamu sermayeli katılım bankası kurulması hedefi kapsamında Ziraat Katılım Bankası AŞ’yi ve Vakıf Katılım Bankası AŞ’yi kurarak bu çerçevede faaliyete geçirdik. Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu’nu 2015 yılında oluşturduk. İstanbul Tahkim Merkezi’ni kurarak işler hale getirdik. İstanbul’da ülkemizin ilk tematik teknoparkı olan Finans Teknopark’ı kurduk. Yatırım fonlarının dağıtım kanallarının genişletilmesi ve yatırımcıların tek bir platformdan birçok yatırım fonuna ulaşabilmesi adına; Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nu yapılandırdık.

Fiziki altyapı ile ulaşım ağının kurulmasına yönelik faaliyetler kapsamında İFM kümelenme bölgeleri ile Sabiha Gökçen Havalimanı, metro, Marmaray ve diğer raylı sistemlerin bağlantılarının kurulması için gerekli projeleri hazırladık.”

Bakan Albayrak, İstanbul’un uluslararası finans merkezleri arasında üst sıralarda yerini alması amacı doğrultusunda, ilerleyen dönemde de bu çalışmaların çok daha hızlanarak devam edeceğini vurgulayarak; bu kapsamda, organize piyasalarda işlem gören türev araçların çeşitliliğini artırarak, sermaye piyasalarını daha da derinleştireceklerini kaydetti.


Üç bina dikerek finans merkezi olunmaz

Berat Albayrak, finansal araçlarla bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamalarında da ciddi revizyonlara gittiklerini dile getirerek, şu bilgileri verdi:


“Tüm vergi mimarisi ile ilgili büyük bir reform çalışması eş anlı başladı. Vergi Konseyimizle yaptığımız toplantıda, Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde çok daha avantajlı konuma geleceği; çok detaylı bir vergi reformu süreci başladı. Bu yıl içinde bununla ilgili çok somut adım atacağız, alt kırılımlarından biri de sermaye piyasaları noktasında çünkü bir Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek değil, üç bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız.”

ifm projesi uydu görüntüsü ataşehir

Projenin revizesi ile yol haritası güncellenecek

“İFM kümelenme bölgelerinde, bu altyapı iyileştirmelerini her geçen gün daha da geliştiriyoruz. Bu çerçevedeki mevcut fiziki lokasyonla ilgili muhtemelen bu ay bitmeden; tüm paydaşlarla koordineli şekilde, projenin revizesi de dahil birçok açıdan, zamanlaması, bitiş tarihi, hangi kurumların gireceği, hangi kurumlarla birlikte yapı oluşması ile ilgili yol haritasını güncelleyerek İstanbul Finans Merkezi Projesi’ni 2023 yılından önce hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Albayrak, her ay düzenlenen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantılarında, İFM’nin arzu edilen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi için atılması gereken adımları ele aldıklarını anlattı.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; “Küresel ekosistemin kodlarının yeniden yazıldığı, pastasının yeniden paylaşıldığı, dengelerinin yeniden oluşturulduğu böyle bir dönemde Türkiye olarak, dünyadaki birçok ülkeden, bir adımdan daha fazla önde olduğumuz birçok avantajlı nokta var. Finans Merkezi konseptini, yeni bir bakış açısıyla yüz adım daha ileri taşımak için hepimize büyük iş düşüyor. Bu projenin lafta değil, icraatta hayata geçmesi için sonuna kadar her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

İstanbul Finans Merkezi 2016 yılında hizmet vermeye başlayacaktı

İstanbul Finans Merkezi ataşehir finance center blueprint

2008’de duyurulan İstanbul Finans Merkezi projesi 2016’da hizmet vermeye başlayacaktı. Kamu binaları gecikince açılış önce 2018’e, ardından 2020’ye sarktı. 5 milyar dolar değerindeki projenin, Ziraat Bankası ve Merkez Bankası binalarının inşaatındaki gecikme nedeniyle 2023’te açılacağı belirtiliyor.


AK Parti hükümeti, 2007 yılında genel merkezleri Ankara’da bulunan kamu bankaları ve finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıklamıştı. Ataşehir ve Ümraniye’deki 300 bin metrekarelik dev araziyi adres olarak gösteren hükümet Ocak 2008’de İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesini duyurmuştu.

Strateji ve eylem planı Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İFM’nin; mimari tasarımı ve proje hazırlama süreci Emlak Konut GYO tarafından başlatıldı. İFM için ilk yapım ihalesi Kasım 2012’de düzenlenirken ilk kazma 2014 yılında vurulabildi. 2016 olarak duyurulan projenin açılış tarihi önce 2018’e ardından 2020’ye ertelendi.


Geçen sürede Ağaoğlu; tüm hafriyat işlerini, zemin iyileştirmesini, ortak altyapıyı, ulaşım yollarını, kapalı ve açık otoparklarla üstlendiği ofis ve konut alanlarının kaba inşaatını tamamladı. Tahincioğlu ve İş GYO da kaba inşaatı bitirirken, üç şirket “ince işlere” geçmek için hâlâ diğer projelerin inşaat seviyesinin ilerlemesini bekliyor.

İstanbul’da kiralık ev fiyatları ne kadar oldu? (Semt ve ilçelere göre)