AK Parti’nin İstanbul’da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanak paylaşıldı

İstanbul’daki yerel seçimlerde Binali Yıldırım’ın oylarının Ekrem İmamoğlu’na yazıldığı iddiası ile AK Parti İstanbul İl Başkanı tarafından ortaya atılan tutanağın yanlış tutulduğu ve sonrasında düzeltildiği ortaya çıktı.

AK Parti nin İstanbul da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanaklar paylaşıldı
AK Parti’nin İstanbul’da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanak paylaşıldı

Bağcılar Sancaktepe Mahallesi’nde AK Parti’ye göre usulsüz bir şekilde Ekrem İmamoğlu’na yazıldığı iddia edilen 131 oy, CHP’nin elinde bulunan tutanaklarda Binali Yıldırım adına kayıtlı durumda olduğu görülüyor.

Sözcü’nün paylaştığı haber ve belgelere göre; AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın bugün İstanbul’daki yerel seçimlerde AK Parti’nin güçlü olduğu ilçelerde usulsüzlük yapıldığı iddiası ile basın toplantısı düzenledi. Şenocak seçim sonuçlarını itiraz etmek için örnek gösterdiği Bağcılar Sancaktepe’deki 1212 nolu sandığın ıslak imzalı tutanak paylaşıldı.


Şenocak, AK Parti’nin bu sandıkta “131” oy almasına karşın YSK sistemine giren sandık sonuç tutanağına “1” olarak giriş yapıldığını iddia etmişti.

YSK sisteminde “1” olarak gözükse de CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın elindeki sandık sonuç tutanağında bu sandıkta AK Parti oyunun “131” olarak girildiği görülüyor.

AK Parti’nin paylaştığı tutanak:

Yakınlaştırılmış hali:

CHP’nin paylaştığı tutanak: 

CHP'nin paylaştığı tutanak: 

Yakınlaştırılmış hali:

CHP'nin paylaştığı tutanak: 

İki tutanağa bakılınca ilkinde sıranın kaydırıldığı tahmin ediliyor. İkinci tutanakta ise ilk tutanağın düzeltildiği sandık tutanağının son hali görülüyor.

Şenocak’ın kameralara gösterdiği AK Parti oyunun “1” olarak girildiği tutanağın yanlış tutulduğu, daha sonra tutanağın düzeltilerek AK Parti oyunun 131 olarak girildiği belirtiliyor.

Yani CHP’nin kendi kurduğu sistemde ıslak imzalı tutanaklardan yola çıkarak yaptığı sayımda, 131 oy AK Parti’ye verilmiş olarak kayıtlara girdi.


Şenocak buradaki oyların CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yazıldığını öne sürdü ancak CHP’deki ıslak imzalı tutanaklara göre bu oylar Binali Yıldırım hanesine kaydedilmiş durumda. (Kaynak: Sözcü)

İstanbul seçim sonuçları: Sandıkların yüzde 100’ü açıldı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.