AK Parti’nin İstanbul’da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanak paylaşıldı

İstanbul’daki yerel seçimlerde Binali Yıldırım’ın oylarının Ekrem İmamoğlu’na yazıldığı iddiası ile AK Parti İstanbul İl Başkanı tarafından ortaya atılan tutanağın yanlış tutulduğu ve sonrasında düzeltildiği ortaya çıktı.

AK Parti nin İstanbul da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanaklar paylaşıldı
AK Parti’nin İstanbul’da usulsüz oy iddiasını çürüten tutanak paylaşıldı

Bağcılar Sancaktepe Mahallesi’nde AK Parti’ye göre usulsüz bir şekilde Ekrem İmamoğlu’na yazıldığı iddia edilen 131 oy, CHP’nin elinde bulunan tutanaklarda Binali Yıldırım adına kayıtlı durumda olduğu görülüyor.

Sözcü’nün paylaştığı haber ve belgelere göre; AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın bugün İstanbul’daki yerel seçimlerde AK Parti’nin güçlü olduğu ilçelerde usulsüzlük yapıldığı iddiası ile basın toplantısı düzenledi. Şenocak seçim sonuçlarını itiraz etmek için örnek gösterdiği Bağcılar Sancaktepe’deki 1212 nolu sandığın ıslak imzalı tutanak paylaşıldı.


Şenocak, AK Parti’nin bu sandıkta “131” oy almasına karşın YSK sistemine giren sandık sonuç tutanağına “1” olarak giriş yapıldığını iddia etmişti.

YSK sisteminde “1” olarak gözükse de CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın elindeki sandık sonuç tutanağında bu sandıkta AK Parti oyunun “131” olarak girildiği görülüyor.

AK Parti’nin paylaştığı tutanak:

Yakınlaştırılmış hali:

CHP’nin paylaştığı tutanak: 

CHP'nin paylaştığı tutanak: 

Yakınlaştırılmış hali:

CHP'nin paylaştığı tutanak: 

İki tutanağa bakılınca ilkinde sıranın kaydırıldığı tahmin ediliyor. İkinci tutanakta ise ilk tutanağın düzeltildiği sandık tutanağının son hali görülüyor.

Şenocak’ın kameralara gösterdiği AK Parti oyunun “1” olarak girildiği tutanağın yanlış tutulduğu, daha sonra tutanağın düzeltilerek AK Parti oyunun 131 olarak girildiği belirtiliyor.

Yani CHP’nin kendi kurduğu sistemde ıslak imzalı tutanaklardan yola çıkarak yaptığı sayımda, 131 oy AK Parti’ye verilmiş olarak kayıtlara girdi.


Şenocak buradaki oyların CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yazıldığını öne sürdü ancak CHP’deki ıslak imzalı tutanaklara göre bu oylar Binali Yıldırım hanesine kaydedilmiş durumda. (Kaynak: Sözcü)

İstanbul seçim sonuçları: Sandıkların yüzde 100’ü açıldı!