AK Parti’de kafalar karıştı: “Bir sandıkta 25 bin geçersiz oy” açıklaması

AK Parti İstanbul İl Başkanı, “Sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir” iddiasını ortaya attı. Ancak YSK hukuken bir sandıkta yalnızca 350 oy kullanılmasına izin veriyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, 31 Mart seçimi için “usulsüzlükler tespit edildiğini” öne sürerken “Sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım’ın aldığı 127 oy işlenmiş, ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler bu verileri sadece 0 olarak kayda girmişler, YSK’da sıfır olarak görünüyor” dedi.

“Bir sandıkta 25 bin oy geçersiz” açıklaması

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak: Sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir. 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların diğer oy pusulalarından farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit ettiğimiz önemli bir başka husustur.


AK Parti istanbul il başkanı bayram şenocak Sadece 1 sandıkta 25 bin oy geçersiz açıklaması

Hukuken bir sandıkta kaç kişi oy kullanabilir?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, bir sandık bölgesinde oy kullanacak seçmen sayısı 14 Aralık 2018’de belirlenmişti.

Seçmenlerin sandık bölgesinde, en az 2 seçim türü için bir sandıkta oylarını kullanacakları, yurt genelinde sandık alanlarının yetersiz olması ve tasarruf ilkelerini de göz önüne alan YSK, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 350 olarak belirlemişti.

Şenocak’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

— Hileler ve usulsüzlükler tespit ettik. Fahiş farklar tespit edildi, itiraz ettik.


— Sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım’ın aldığı 127 oy işlenmiş, ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler bu verileri sadece 0 olarak kayda girmişler, YSK’da sıfır olarak görünüyor. 2 bin 675 oydan bahsediyorum.


— Bunlar YSK’da 0 olarak gözüküyor. Bu işi hangi memurlar neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa uygulayacağız.

— Ayrıca 319 bin 570 geçersiz oyla karşı karşıyayız. Geçersiz oyların büyükşehir pusulalarında yoğunlaştığını görüyoruz.

— Tek zarf uygulaması bu seçimde ilk kez uygulanmıştır. Örneğin vatandaş belediye için oy kullanmış, muhtar için kullanmamışsa zarfın içinde eksik pusula olduğu için binlerce oy geçersiz sayılmış. Değişiklikten sonra bu şekilde bir geçersizliğin olması söz konusu değil.


— Bizim görevimiz vatandaşın iradesinin tam ve eksiksiz oalrak sandığa yansımasını sağlamaktır. Yasal hakkımızı kullandık. Aziz İstanbulluların verdiği karar başımızın üstündedir.

Anket şirketlerinin şaşırtan 31 Mart yerel seçim karnesi