Ekrem İmamoğlu’nun adaylığının hikayesi: Her şey o kahvaltıda başladı!

Posta yazarı Candaş Tolga Işık, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olması sürecini anlattı. İmamoğlu’nun adaylığının ilk başta olumsuz karşılandığını aktaran Işık, “Kılıçdaroğlu ve çevresindeki birkaç isim hariç herkesin ilk tepkisi olumsuzdu: ‘“Tanınmamış bir isim. Muhafazakar yapısıyla teşkilattan tepki alır’ dendi” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu nun adaylığının hikayesi: Her şey o kahvaltıda başladı!

Posta yazarı Candaş Tolga Işık, ‘İmamoğlu’nun hayatını değiştiren kahvaltı’ başlıklı bugünkü yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adaylık sürecine ilişkin yaşananlara değindi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nun aday gösterilmesi fikrini ilk kez 2017’nin bahar aylarında ortaya attığını söyleyen Işık, Kılıçdaroğlu ve çevresindeki birkaç kişi dışında bu fikrin parti içerisinde ağırlıklı olarak olumsuz karşılandığını söyledi. Işık, “Kılıçdaroğlu ve çevresindeki birkaç isim hariç herkesin ilk tepkisi olumsuzdu: ‘“Tanınmamış bir isim. Muhafazakar yapısıyla teşkilattan tepki alır’ dendi” ifadelerini kullandı.


“Kılıçdaroğlu, bir yandan Cumhurbaşkanlığı için aday çalışmaları yaparken diğer yandan 2019’un 31 Mart’ı için İstanbul’a Ekrem İmamoğlu’nu hazırlıyordu” diyen Işık, İmamoğlu’nun da adaylık konusunda ‘kafasında soru işaretleri bulunduğunu’ ve 2018 sonbaharında ‘ikna turlarının’ başladığını söyledi.

Her şey o kahvaltıdan sonra başladı

Ekrem İmamoğlu nun adaylığının hikayesi: Her şey o kahvaltıda başladı!

Adaylığın kesinleşmesinin ardından İmamoğlu’nun adaylığını ailesine Kılıçdaroğlu ile birlikte açıkladığını belirten Işık ayrıca şunları söyledi:


“Son görüşme 2018 kasımının ilk haftasında Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasında baş başa gerçekleşti. Kemal Bey orada İmamoğlu’na unutamayacağı bir söz söyledi: ‘Sen bizim adayımız değil, büyükşehir belediye başkanımızsın.’ Kemal Kılıçdaroğlu o görüşmede Ekrem İmamoğlu’na bir de jest yaparak belediye başkan adaylığını İmamoğlu Ailesi’ne birlikte duyurmayı teklif etti.

Allah’ın emriyle oğlunuzu belediye başkanlığı için almaya geldik

imamoğlu ailesi kemal kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun annesi, babası, kardeşleri, eşi ve çocuklarıyla kahvaltıda bir araya geldi. O kahvaltıda Ekrem İmamoğlu’nun neden aday olması gerektiğini tüm aile fertlerine bizzat anlattı. ‘Birlikte zor ve uzun bir yola çıkıyoruz. Sizlerin desteğiniz ve dualarınız olmazsa başaramayız’ dedi. Ekrem Bey’in annesine ve babasına dönerek ‘Allah’ın emriyle oğlunuzu İstanbul belediye başkanı yapmak üzere almaya geldik’ dedi. Ve her şey o kahvaltıdan sonra başladı.”

Işık ayrıca, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu seçim kampanyasının bizzat içerisinde yer alarak çalıştığını söyledi ve “Kampanyaya zaman zaman direkt müdahil oldu. Misal, bizzat telefon açarak ‘Liderler soyadlarıyla kampanya yapar. Kampanyada İmamoğlu soyadını kullanacaksınız’ talimatını verdi” dedi.


İmamoğlu’nun başkanlığının Kılıçdaroğlu’nun mimarlığında kazanıldığını söyleyen Işık, “Demem o ki bakmayın siz şu sıralar CHP’de herkesin ‘Ekrem Bey’i İstanbul adaylığı için ben ikna ettim’ demesine. Bu işin bir tane mimarı var. O da Kemal Kılıçdaroğlu” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu ilk imzayı attı: Hepsini durdurun!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.