Erdoğan İstanbul’u kaybederse ne olur? 30’a yakın vekil hazır bekliyor!

Oda TV yazarı Sabahattin Önkibar bugünkü “Erdoğan’ın kabusu” başlıklı yazısında 23 Haziran’da AKP’nin kaybetmesi durumunda neler olacağını yazdı. Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hareketinin de İstanbul seçiminden sonra harekete geçeceğini ifade etti.

Erdoğan İstanbul seçimi kaybederse ne olur? 30'a yakın vekil hazır bekliyor!

Sabahattin Önkibar, ‘Duyumlarıma göre; Gül-Babacan ve Davutoğlu ile direkt-endirekt teması olan 30’a yakın milletvekilinden Erdoğan haberdar.’ ifadelerini kullanırken ” Bütün bunlardan hareketle Tayyip Erdoğan’ın İstanbul seçimlerini kaybetmesi demek, altındaki halının kaymaya başlaması, yani iktidarının tehlikeye girmesi demek olacak.” sözünü de ekledi.

İşte Sabahattin Önkibar’ın yazısının o bölümü:

Erdoğan, büyük bir ülke olan Türkiye’yi ne ABD’nin ne de Rusya’nın gözden çıkaracağını ve o sorunların bir şekilde aşılabileceği kanaatinde.


Peki bunlar değilse…

Duyumlarıma göre; kabuslarına sebep olan konu ne midir?

– İstanbul seçimi.

Zira…

Bu seçimin Tayyip Erdoğan için neden o kadar hayati olduğu sorusuna gelince:

Erdoğan, belki de siyasal yaşamının en büyük riskini aldı.

Kamu vicdanının aksine İstanbul seçimlerinin iptali kampanyasında başrol oynadı ve sonuç aldı.


Tayyip Erdoğan şimdi tekrarlanacak İstanbul seçimini parti olarak bir kere daha yitirirse, hem “Oylarımızı çaldılar” argümanı güme gidip kişisel karizmasını çizdirecek, hem de partisi büyük bir moral vurgunu deyip psikolojik çöküşe geçecek.


“İktidar kaybederse, erken seçim!”

Bilgi olarak yazıyorum:

Dahası, bu vurgunla beraber Gül – Babacan – Davutoğlu parsa toplamaya yani AKP’den milletvekili koparmaya başlayacak.

Duyumlarıma göre; Gül-Babacan ve Davutoğlu ile direkt-endirekt teması olan 30’a yakın milletvekilinden Erdoğan haberdar.

Bütün bunlardan hareketle Tayyip Erdoğan’ın İstanbul seçimlerini kaybetmesi demek, altındaki halının kaymaya başlaması, yani iktidarının tehlikeye girmesi demek olacak.


İstanbul seçimi yenilenmeseydi Erdoğan 2023’e ulaşabilirdi

Erdoğan eğer Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesine itiraz etmeyip devam etse, Cumhurbaşkanı olarak öyle-böyle 2023’e ulaşabilirdi. Ancak 23 Haziran’da tekrar kaybederse artık bunun mümkün olmayacağı, yani erken seçim tartışmalarının uç vereceği ortada ve kulaklarıma kadar gelen sıkıntısı bundan.

Siyasi kumar

Başka bir anlatımla; Erdoğan İstanbul seçimleri hadisesinde büyük bir siyasi kumar oynuyor ki, bu kumarı kaybetmesi halinde iktidarı büyük bir yara alacak.

Diyeceksiniz ki madem tablo bu, Tayyip Erdoğan bu seçim için niye ısrarlı oldu?

Bunun cevabı, finans ve güç merkezi olan İstanbul’un Ekrem İmamoğlu’na verilmesinin,2023’de onun Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kesin olarak oturması olarak görülmesidir.

Buradan hareketle İstanbul seçimleri süreci tahmin edilenin ötelerinde dalgalı olacak.


(Kaynak: Odatv)

Ekrem İmamoğlu’nun CNN Türk’te yayını bitsin diye reji telefonla arandı