Kulis: AKP İstanbul’da sadece 2 ilçede seçim iptali istiyor

Gazeteci Serkut Bozkurt’un kulis bilgisi olarak aktardıklarına göre; AKP ve MHP İstanbul’un tamamında yeniden seçim olursa kaybedeceğini bildiği için sadece iki ilçede Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesini istiyor.

Kulis: AKP ak parti İstanbul sadece 2 ilçede seçimin iptalini istiyor maltepe büyükçekmece

Tele1’den Serkut Bozkurt’un yazısı şöyle:

Cumhur İttifakı 31 Mart gecesinden beri İstanbul’daki seçim sonuçlarına itiraz ediyor.
İttifak içindeki en yüksek sesle itiraz eden aslında MHP.

Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim gecesi Balkon Konuşması’nda İstanbul ile ilgili olumlu olumsuz bir şey söylememişti.


Sonrasında dillendirilmeye başlandı.

Cumhur ittifakı İstanbul’un iki ilçesi üzerinden tartışma başlattı.

Büyükçekmece ve Maltepe.

İstanbul seçimlerinin tekrarını isteyen, Cumhur İttifakı YSK’ya bu iki ilçe üzerinden de baskı yapıyor.

Kulislere göre, baskı senaryosu şöyle:

İki ilçede sadece İBB başkanlığı seçimi

Cumhur ittifakı, YSK’ya “İstanbul’da Büyükçekmece ve/veya Maltepe’de sadece  “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tekrar seçim yapılmalı” diye baskı yapıyor.
Bu iki ilçede veya birinde tekrar sadece İBB başkanlığı için seçim yapılırsa mazbata el değiştirebilir, diye planlıyorlar.

Şöyle bir hesap yapalım:

Bu iki ilçeden (Maltepe- Büyükçekmece) gelen oyları hiç hesaba katmazsak…
İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki fark için 13 bin 500 dersek…
Maltepe’de İBB başkanlığı için Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’dan yaklaşık 38 bin oy fazla aldı.

Büyükçekmece’de ise bu oy farkı yaklaşık 5 bin İmamoğlu lehine.
Yani baskılar sonucu bu iki ilçede seçimler tekrarlanırsa İmamoğlu’nun toplam 43 bin oy farkı olmayacak.

Olası hukuksuzluk uygulanırsa, bu iki ilçedeki seçim sonuçları ve/veya sadece Maltepe’de seçimler iptal olursa yaklaşık 30 bin oy farkıyla Binali Yıldırım geçici belediye başkanı oluyor. (Büyükşehir il meclis üyeliği çoğunluğu Cumhur İttifakı’nda)

Yani…

Olası baskı sonucu, hukuksuzluk uygulanırsa…

İki ilçede sadece İBB başkanlığı seçim yapılırsa Binali Yıldırım seçimlere artı 30 bin farkıyla başlayacak.


Biraz karışık bir hesap farkındayım ama durum bu.

Büyükçekmece’de 174 bin, Maltepe’de 371 bin seçmen var.

YSK’ya baskı artabilir

Yine kulislere göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun yarın (Pazartesi günü) alması beklenen karar öncesi Cumhur İttifakı baskısını arttıracak. Hatta bu baskı dün (4 Mayıs Cumartesi ) en üst seviyede partili cumhurbaşkanı tarafından da dile getirildi. Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamayı YSK’ya tehdit olarak yorumlayarak YSK Başkanı Sadi Güven’in buna yanıt vermemesine tepki gösterdi.

Mazbata İmamoğlu’nun

31 Mart’tan sonra AKP, Büyükçekmece “usulsüz seçmen” iddiasında bulunmuştu.  Yüksek Seçim Kurulu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Büyükçekmece’deki seçmen kütükleriyle ilgili itirazını ileri bir tarihte görüşmek üzere erteledi. YSK bu kararı, Büyükçekmece ile ilgili alacağı kararın İstanbul’un Maltepe ilçesinde devam etmekte olan oy sayımını etkileyeceği gerekçesiyle almıştı.

AKP, ise “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesi talebiyle YSK’ya başvurmuştu. Maltepe’de kavga gürültü günlerce devam eden sayımdan sonra Ekrem İmamoğlu, mazbatayı almıştı.

YSK baskılara prim vermedi

Cumhur İttifakı, şimdi Büyükçekmece ve/veya Maltepe’de sadece İBB Başkanlığı için seçimlere tekrar gidilmesi için baskıyı arttırıyor.

Kulislere göre, bu baskı pazartesi akşamına kadar artacak.

Şu ana kadar baskılara prim vermeyen YSK’nın son baskılara rağmen de hukuki karar alması bekleniyor.

“Yabancı yatırımcı kaçar korkusu”

Bu senaryo için baskıya devam eden Cumhur  İttifakı’nın en büyük korkusu hukuksuz ve demokrasiye saygısı olmayan ülke konumuna düşmek!

Çünkü Cumhur İttifakı, iyice artan hukuksuzluk ve sandık sonucuna gösterilmeyen saygı sonrası yabancı yatırımcının kaçacağını biliyor.

AKP ve MHP, iki ilçe üzerinden uygulanmak istenen bu baskı ile biraz olsun bu kaçış engeller diye umut ediyor!

Cumhur İttifakı’nın korkusu İstanbul’un tamamında seçimin iptali

Cumhur İttifakı’nın diğer büyük korkusu ise aslında İstanbul seçimlerinin tümüyle yeniden yapılması.

Her ne kadar yüzde 95’ine sahip oldukları medya üzerinden yaptıkları propaganda da “İstanbul seçimleri yenilenmeli” deseler de korkuyorlar. Biliyorlar çünkü yenileceklerini.


Kaynak: tele1.com.tr

Erdoğan: Bir şaibe var, gidelim millete, milli irade karar versin


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.