YSK gerekçeli kararı sonrası CHP’den ilk açıklamalar

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararı sonrası CHP’den ilk açıklamayı yapan Canan Kaftancıoğlu, “Türkiye hukuk ayıbı yaşıyor. Bir avuç kişi bu kararı aldırtmıştır” dedi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Millet iradesi cezalandırılmıştır” ifadesini kullanırken; CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “YSK, gerekçeli karar değil, AKP itiraz dilekçesini yayınlamış” açıklamasında bulundu.

YSK gerekçeli kararı sonrası CHP'den ilk açıklamalar
YSK gerekçeli kararı sonrası CHP’den ilk açıklamalar

31 Mart seçimini iptal eden YSK’nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan kararda YSK, İstanbul seçimlerinin iptali için 2 gerekçe öne sürdü. Bunlardan birincisi 754 sandıkta yasaya rağmen sandık başkanlarının görevlendirilmesi ve 108 sandıkta sayım döküm cetvelinde imza bulunmaması gösterildi. AK Parti’nin “çaldırılar” iddiaları ise yer almadı.

“Millet iradesi cezalandırılmıştır”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Millet iradesi cezalandırılmıştır. 31 Mart’taki seçimde milletin iradesi gasp edilmiştir. Bu kararda çalma, çırpma yoktur. Bu iddiada bulunanlar milletin karşısına çıkıp ne diyecekler? Ben 23 Haziran’da halkın demokrasiye altın harflerle geçecek bir ders vereceğini biliyorum.


“Bir avuç kişi bu kararı aldırtmıştır”

Kararın ardından Halk TV’de açıklamalarda bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Türkiye hukuk ayıbı yaşıyor. Bugüne kadar yapılmış olan bütün seçimlerden farklı hiçbir şey olmamıştır. Tek farkı bu seçimlerde AKP kaybetmiştir. Bu nedenle bu karar çıkarılmıştır. Bir avuç kişi bu kararı aldırtmıştır. Vatandaşlarım adına çok üzülüyorum ama kimse merak etmesin biz bu seçimleri yeniden kazanacağız.” dedi.

“YSK gerekçeli karar değil, AKP itiraz dilekçesini yayınlamış”


CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “YSK gerekçeli karar değil, AKP itiraz dilekçesini yayınlamış bunun için 16 gün beklemeye gerek yoktu. #HerŞeyÇokGüzelOlacak” ifadelerini kullandı.

Sadi Güven seçimin neden iptal edilmemesi gerektiğini açıkladı