Avrasya Araştırma: 1-2 puan fark sürpriz olur!

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Binali Yıldırım’ın seçimi rakibi Ekrem İmamoğlu’na karşı açık ara farkla kaybedeceğini söylerken, “1-2 puan fark ile kaybetmesi sürpriz olur” dedi.

Avrasya Araştırma: 1-2 puan fark sürpriz olur!

Avrasya Araştırma şirketi başkanı Kemal Özkiraz’ın Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’ya verdiği röportajdan öne çıkanlar:

Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz. Yarış başa baş mı?

Ben farklı bir sonuç bekliyorum. Bu haftaki anketi yapınca daha açık çıkacak ama benim gözlemim AK Parti seçmeninden çok ciddi sayıda kişinin sandığa gitmeyeceği yönünde. Bırakın 31 Mart’ta sandığa gitmeyenleri, 31 Mart’ta AK Parti’ye oy verenleri de sandığa götürmekte zorlanacaklar.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya çıkmasının etkisi ne olur?

Erdoğan motivasyon sağlayabilen bir lider. Belki sandığa gitmeyecek AK Partilileri götürmeye fayda sağlayabilir.

Bir sürpriz olur Binali Yıldırım açık ara kazanmaz mı?

Benim açımdan Binali Yıldırım’ın açık ara değil 1-2 puanla kaybetmesi sürpriz olur. Daha ciddi bir fark olmasını bekliyorum. Normal psikoloji onu söylüyor. Seçmen ne söylüyor gelecek hafta anketinde daha net göreceğiz.

Binali Yıldırım’ın Kürdistan söylemi oy kazandırır mı?


Artık bunların samimi geldiğini zannetmiyorum. Gelecek varsa gidecek de var. Kendi kitlelerini öyle şartlandırdılar ki, Kürdistan kelimesini o kadar kriminal hale getirdiler ki, şimdi bu söylem karşısında “Ne oluyor” diye soranlar var. Bir seçim kaybettik “Kürdistan” dedik, “Pontus” dedik, “ekümenik patrik”, dedik! Bu tutum bu sözler oy getirse bile götürecektir de. Aslında gelecek bir oy yok. Haberin tamamı

ANAR’dan 23 Haziran İstanbul seçim tahminleri