Binali Yıldırım’dan Bahçeli’nin “Kürdistan” rahatsızlığına yanıt

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır konuşmasında “Kürdistan” ve “Pekeke” ifadeleri dikkat çekmişti. Devlet Bahçeli, Türkiye’de Kürdistan yoktur diyerek rahatsızlığını dile getirdi. Yıldırım, “Bahçeli Cumhur İttifakı için çalışıyor” dedi. Diğer yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Barzani’nin yanında “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda bulunması tepki çekti.

Binali Yıldırım dan Bahçeli nin Kürdistan rahatsızlığına yanıt

Binali Yıldırım ne söylemişti?

Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“İstiklal mücadelesini başlatırken, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni toplayan Gazi Mustafa Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da, Lazistan mebusu da vardı. Anadolu’nun her tarafından temsilci vardı. Onun için bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere asla prim vermeyeceğiz.”


Devlet Bahçeli: Türkiye’de Kürdistan yoktur

Yıldırım’ın bu ifadeleri milliyetçi kesimlerin tepkisini çekerken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de uzun süreli sessizliğini bozdu. Bahçeli, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye’de Kürdistan ve Lazistan yoktur. Bundan sonra da olamayacaktır. Olması yönünde heveslenenler varsa karşılarında daima Milliyetçi-Ülkücü Hareketi bulacaklardır. Sözümüzden dönmedik, sevdamızdan ödün vermedik, özümüzün öğütülmesine müsaade etmedik. Dünden bugüne duruşumuz aynıdır.” ifadelerini kullandı.


Binali Yıldırım: Bahçeli Cumhur İttifakı için çalışıyor

Binali Yıldırım “Sayın Bahçeli mitili İstanbul’a attı. Cumhur İttifakı için çalışmaya devam ediyor. Diğer konular bizim ittifakımıza zarar veremez” dedi.

Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin Twitter’dan yaptığı açıklamalara ilişkin olarak; “Sayın Bahçeli mitili İstanbul’a attı. 23’üne kadar Cumhur İttifakı adayı için, benim için bütün teşkilatı ile çalışmaya devam ediyorlar. Bunun dışında herhangi bir faaliyeti yok. Diğer konular hiçbir şekilde bizim ittifakımıza zarar veremez” ifadelerini kullandı.


Binali Yıldırım’a o sözleri soruldu

Yıldırım Diyarbakır’da söylediği “Kürdistan” sözleri ile ilgili olarak ise, “Ben onlarla ilgili herhangi bir yorum yapma ihtiyacı duymuyorum. Cumhuriyet kurulmadan önce bu bölgelerde Osmanlı topraklarında her türlü etnik gruba sahip temsilciler vardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bütün bu temsilcileri bir araya getirerek işgal altındaki Anadolu topraklarının bağımsızlığı için büyük mücadele başlattı” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda

çavuşoğlu kürdistan şehitleri saygı duruşu barzani


Diğer yandan Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Kürdistan şehitleri’ için saygı duruşuna katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP iktidarına, sosyal medyada, “Şehitlerimizin kemikleri sızlıyor”, “Kürt oyları için yapmayacakları şeyleri yok” diye tepki yağdı.

Ekrem İmamoğlu: Mülteci sorunu en yakıcı konulardan biri haline geldi