The Economist: Cumhurbaşkanı ülkesine bir yük olmaya başladı

İngiliz The Economist dergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim zaferini başyazılarından birine ayırdı. The Economist, “Demokrasi Karşılık Verdi” başlıklı yazısına “Neye oynadığını sanıyordu ki” sorusunu sorarak başladı.

The Economist: Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkesine bir yük olmaya başladı

The Economist dergisi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesinin seçim denetim kurumunu, partisinin Mart ayında kaybettiği belediye başkanlığı seçimini iptale zorladığında net bir fiyasko gibi görünüyordu” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’de demokrasi hasta olsa da henüz ölmedi”

Seçmenlerin, 31 Mart’a kıyasla daha da büyük bir farkla Ekrem İmamoğlu’na destek verdiğine dikkat çeken Economist, “Türkiye’de demokrasi hasta olsa da henüz ölmedi” diye belirtti.


“İmamoğlu’nun önündeki yolda bir sürü engel var” diyen dergi, Erdoğan’ın “hiç şüphesiz başarılı bir İstanbul Belediye Başkanı’nın destek alacağından korkacağını” söyledi.

“İstanbul halkı değişim istediğini gösterdi”

Economist, “İmamoğlu’nun adının şimdiden cumhurbaşkanı adaylığı için geçtiğini ve Erdoğan’ın da 1990’lardaki belediye başkanlığını bir sıçrama tahtası olarak kullandığını” vurguladı ve şöyle devam etti:

“Erdoğan için o günler çok geride kaldı. İstanbul halkı değişim istediğini net bir şekilde gösterdi. Cumhurbaşkanı ülkesine bir yük olmaya başladı. Muhaliflerine yaptığı baskı, AB’yle ilişkileri zehirledi ve Türkiye ile hemen kapısındaki dev, zengin ekonomi arasındaki yatırım ve ticaret fırsatlarını boğdu. Rus hava savunma teknolojisi satın alma kararı, Türkiye’nin en önemli NATO müttefiki ABD’yi öfkelendirdi.”

“Türk Lirası, yüzde 40 değer kaybetti”

Economist, olası Amerikan ambargolarının “büyük ölçüde cumhurbaşkanı nedeniyle, zaten kırılgan olan Türk ekonomisine darbe vuracağını” söyledi.

Dergi, “Kontrolden çıkmasına izin verilen bir kredi patlaması nedeniyle, Türk lirası değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Cumhurbaşkanı, yüksek faizin enflasyonu yükselteceğini söylüyor, ekonomistlerin düşünmeden reddettiği tuhaf bir görüş bu” diye belirtti.


“Berat Albayrak’ın sağlam bir tavsiye alması ihtimali düşük”

Berat Albayrak imajını düzeltmek için PR hamlesi başlattı ali saydam

The Economist, enflasyonun yüzde 20’lerde seyrettiğini vurguladı ve “Aynı zamanda damadı olan maliye bakanından sağlam bir tavsiye alması ihtimali de düşük” ifadelerini kullandı.

“Hükumet, İmamoğlu’nun hayatını zorlaştırabilir”

İmamoğlu ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul a kayyım atanacak!

“Merkezi hükümetin İmamoğlu’nun hayatını zorlaştırabileceğini” söyleyen dergi, AKP’nin 39 ilçe belediyesinin 25’ini ve belediye meclisindeki çoğunluğu kazandığını hatırlattı ve “bunun çok da zor olmayacağını” kaydetti.

Dergi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul’un bütçesiyle oynayabileceğini, bürokrasiyle İmamoğlu’nun elini kolunu bağlayabileceğini ve hatta yasal bir bahaneyle kovuşturma başlatabileceğini” aktardı.

“Cumhurbaşkanı’na aksi tavsiye verilmeli” diyen Economist, ‘Türkiye’nin ticaret ve turizm merkezi İstanbul’a zarar verecek her şeyin, ülkenin tümüne zarar vereceğini’ belirtiyor. Başyazı şu satırlarla sona eriyor:

“İmamoğlu’nun başarısı Gül ve Davutoğlu’nun kararlılıklarını güçlendirmiş olmalı”

Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu arasındaki diyalog ortaya çıktı!

“Ancak Erdoğan’ın iktidarda olduğu gerçeği ortada. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önemli bir çoğunlukla kazandı. Milliyetçi müttefikleri MHP’yle birlikte parlamento çoğunluğuna sahip. Dört yıl daha seçim yok. Kısa vadede değişim AK Parti’nin içinden gelmek zorunda. Buna yönelik bazı işaretler de var. Dedikodulara göre Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni parti ya da partiler kurmayı değerlendiriyor. İmamoğlu’nun başarısı, kararlılıklarını güçlendirmiş olmalı.”


Kaynak: The Economist (Türkçeleştirme: BBC Türkçe)

Ekrem İmamoğlu karşıtı eylem yapan İBB çalışanları: Talimatla oradaydık


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.