Erdoğan: Valiyi küfürle anmak kabul edilebilir bir şey değil

VIP kriziyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletin valisini küfürle anmak kabul edilebilir bir şey değildir” dedi.

Erdoğan: İstanbul, Türkiye nin 81 vilayetinin özeti olan bir ilimiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Tacikistan’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Pazar günkü ortak yayınla ilgili konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin, 81 vilayetin özeti olan bir ilimiz. Görevlendirdiğimiz arkadaşlar ön hazırlıklari iyi bir şekilde yaptılar. Sadece İstanbul değil tüm Türkiye’nin bu tartışmayı izleme imkanı olacak” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu-Giresun Havalimanı’nda yaşanan VIP kriziyle ilgili sorulan soruya; “Valiler o ildeki temsilcisidir. Devletin valisini küfürle anmak kabul edilebilir bir şey değildir.” yanıtını verdi.

İstanbul adeta 81 vilayetin özeti olan bir ilimiz

16 Haziran Pazar günü gerçekleşecek ortak canlı yayınla ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:

— Görevlendirdiğimiz arkadaşlar ön hazırlıklari iyi bir şekilde yaptılar. Sadece İstanbul değil, tüm Türkiye’nin bu tartışmayı izleme imkanı olacak. İstanbul sadece İstanbul’da yaşayanlara hitap eden bir yer değil. İstanbul adeta 81 vilayetin özeti olan bir ilimiz. O akşam burayı izleyenler Sivaslı bile İstanbul’daki Sivaslı hemşerisini arayıp bu müzakerenin kendi arasında onlar da müzakeresini yapacak. Son bir haftaya da çok ciddi bir ışık verecektir.

Rejim saldırıları sürdürürse sessiz kalmayız

— İdlib’e bizim yaklaşımımız olmasaydı şu andaki durum çok daha farklı gelişirdi. Son olarak bir karara varıldı ve adeta silahların sustuğu bir an oldu. Ama ardından yine bazı arzu edilmeyen gelişmeler oldu. Sürecin üzerinde bütün ekiplerimiz duruyor. Gözlem kulelerimizden bölgeyi takibe aldık.


Yaralılarımız oldu, şehidimiz de oldu. Bunların faturasını karşı tarafa çok ağır ödettik. Rejim gözlem kulelerine bazı saldırıları devam ettirirse bizim sessiz kalmamız mümkün olmaz. Biz burada barışın egemen olmasını istiyoruz. Ölümlerin durmasını istiyoruz.

Yeni askerlik sistemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

— Terörle mücadelede en ufak bir tereddütümüz yok. Birileri konuşuyor. Şu anda bu ülkede bizim bir silahlı kuvvetlerimiz var. Güvenlik zaafı bu yasada olur gibi ifadeler kullananlar var. Bu yasayla ilgili çalışma yaklaşık 1,5-2 yıla varan bir çalışmadır. Talep bize çok daha eski gelen bir taleptir.

“Devletin valisini küfürle anmak kabul edilebilir bir şey değildir”

Ekrem İmamoğlu’nun Ordu’daki görüntüleriyle ilgili olarak konuşan Erdoğan şunları söyledi:

— Valiler o ildeki temsilcisidir. Devletin valisini küfürle anmak kabul edilebilir bir şey değildir. Vali Bey seçim süreciyle bir suç duyurusunda bulunmuş olabilir. Bana gelen bilgiler seçim öncesi doğru olmayacağına inandığım için işi hızlandırmak istemiyorum yaklaşımı… Bu işin arda bırakılır yanı yoktur. Valimiz seçim sonrası da bu işin takipçisi olacaktır.


— Bu devletin valisine kimsenin böyle bir ifadeyi kullanma hakkı yoktur, kullanamaz. Demek ki henüz bu devleti tanımamış. Protokolün çeşitli yerlerdeki giriş çıkışlarını bilmiyor. Affedilemez bir yanlışı yapmışlardır. Kim bilir bundan sonra daha neler çıkacak.

AK Parti, memleketine giden 300 bin seçmeni İstanbul’a taşıyacak!