Mudanya Belediyesi Suriyelilerin sahile girmesini yasakladı!

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Suriyelilerin sahil şeridinde bulunmasını ve denize girmesini yasakladı. Diğer yandan İstanbul Caddebostan sahilinde Suriyeliler ve Afganlar vatandaşların tepkilerine neden oldu.

Suriyelilerin Mudanya sahiline girmesi yasaklandı!
Mudanya Belediyesi Suriyelilerin sahile girmesini yasakladı!

Mudanya sahilinde yaz aylarında Suriyelilerin yoğun bir şekilde bulunması ve uygunsuz davranışlar sergilemesi vatandaşların tepkisini çekti. Aratan şikayetler üzerine harekete geçen Mudanya Belediyesi, Suriyelilerin sahil şeridinde bulunmasını yasakladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz “”Hiç kimsenin başkalarını rahatsız etme, özgürlüğünü engelleme hakkı yoktur. Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları ve bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz” dedi.


Mudanya sahilinde hava sıcaklıklarının artması ve bayram tatili ile birlikte Suriyelilerin sayısındaki artış vatandaşların tepkisini çekti Sahildeki uygunsuz davranışları ve sahile yakın yerlere çadır kurmaları nedeniyle vatandaşlar belediyeye çok sayıda şikayet gönderdi.

Vatandaşların artan şikayetleri üzerine harekete geçen Mudanya Belediyesi Suriyelilerin sahil şeridinde dolaşmasına ve denize girmesine izin vermiyor.

Hayri Türkyılmaz: Bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz

Konu ile ilgili açıklama yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz şu ifadeleri kullandı:

mudanya belediye başkanı hayri türkyılmaz suriyeliler

mudanya belediye başkanı hayri türkyılmaz suriyeliler

“Hiç kimsenin başkalarını rahatsız etme, özgürlüğünü engelleme hakkı yoktur. Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları ve bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz.

Sahillerimizde oluşan uygunsuz görüntülere Zabıta ekiplerimiz tarafından anında müdahale edilmektedir. Yetki alanımızda olmamasına rağmen vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetleri dikkate alarak sahilde çalışmalarımızı sürdürüyor ve ilgili birimleri göreve davet ediyoruz.”


Kadıköy Caddebostan sahilini Suriyeliler istila etti!

caddebostan sahili suriyeliler afganlar istila etti kadıköy

Öte yandan İstanbul’un en ünlü semtleri arasında olan Kadıköy ilçesindeki Caddebostan sahilini Suriyeliler ve Afganlar istila etti. Konuyu Ekşi Sözlük yazarları da şu mesajlar ile gündeme taşımıştı:


• “kendi memleketinde kendini yabancı hissetmek isteyen, çocuğuyla sahilde yürürken kendini güvensiz hissetmek isteyen herkes an itibariyle caddebostan sahile inerek durumu görebilirler. her on türk vatandaşına karşılık yüze yakın suriyeli var.

para isteyenler, yemek isteyenler, vermediğinizde arapça veya anlamadığınız bir dilde bir şeyler söyleyenler.” (5 Haziran 2019 – such a good idea)

• “doğrudur, bu hareketlerde bulunan suriyeliler adına duyar kasacak kim varsa suriye’ye gitsindir. bunları buraya doluşturmak da her gün ühü ühü diye ağladıkları dış güçlere uşaklık politikasıdır.

edit:uyaran arkadaşlar var, ben caddebostan’da oturduğum için buralarda olanlara başlığı açan arkadaş gibi tanık oldum. büyükçekmece, beylikdüzü gibi semtlerde de aynı şikayetler mevcut. haddimizi bilecektik, bunları konuşur hale geldik, getirildik.

+yeşilköy- nargileleriyle insanlara rahatsızlık veriyorlarmış, taciz boyutuna varan şeylerden bahsediyor bir çaylak arkadaşımız.” (5 Haziran 2019 – nickmikalmisya)

• ‘ne yapsınlar savaştan geldiler diye yas mı tutsunlar, hiç mi eğlenmesinler’ciler gelmeden şunları yazmış olayım;

öncelikle caddebostan sahili iki yıldan fazladir bu istilanın altında. kontrolsüz ve plansız bir mülteci politikası var ve bu rahatsız edici. kültürel, yaşamsal anlamda da çok fazla ortak noktanızın bulunmadığı, genel olarak entegrasyona da karşı çıkan 5 milyon insanın rastgele şehirlere dağılmasına izin verirseniz sokaklar, caddeler, sahiller kalabalıklaşmaktan öte istilaya uğrar. adli vakalar artar. sahilde 25 tane davar gibi sağlıklı suriyeli adamın yanyana dizilip nargile tüttürmesi insanları rahatsız eder, bu ırkçılık değil, olamaz.


yapılması gereken ise; idlib dışında savaşın büyük oranda bittiği gerçekliğini göz ardı etmeden kademeli olarak bu insanlar ülkelerine geri gönderilmeli. (5 Haziran 2019 – saintly)


Twitter’dan tepkiler:

Sinan Oğan: Türkiye’de asker sayısı 382 bin, eli silah tutan Suriyeli sayısı 1 milyon