Seçimden önce kabine revizyonu için Erdoğan ikna edilmeye çalışılıyor

23 Haziran İstanbul seçimi öncesi AK Parti içerisinde bir grubun kabine değişikliği yapılmasını istediği, Erdoğan’ı ikna etmeye çalıştıkları belirtildi. Değişmesi istenen isimler arasında Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Abdülhamit Gül, Bekir Pakdemirli, Cahit Turhan gibi bakanlar var.

Seçimden önce kabine revizyonu için Erdoğan ikna etmeye çalışıyorlar

Seçimden önce kabine revizyonu için Erdoğan ikna edilmeye çalışılıyor

’31 Mart mesajınızı aldık’ denilerek güven verilebilmek için kabine revizyonu

Cumhuriyet’te Emine Kaplan’ın haberine göre şu iddialara yer verildi:

“Bu taleplerin Erdoğan’a da iletildiği, seçmene ’31 Mart mesajınızı aldık’ denilerek güven verilebilmesi için seçimden önce yapılacak revizyonun kritik öneme sahip olduğu dillendiriliyor. Erdoğan’ın ikna olması durumunda seçimden hemen önce bir revizyonun gündeme gelebileceği kaydediliyor.

Berat Albayrak ve Süleyman Soylu’nun yerleri değişebilir

Kulislerde, 31 Mart seçiminde oy zarflarına ‘damat varsa ben yokum’ notlarıyla yansıyan rahatsızlık nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Dışişleri Bakanlığı’na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na kaydırılacağı konuşuluyor.

İstanbul seçimine kısa bir süre kala AK Parti içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrasına bıraktığı belirtilen kabine revizyonunun zamanlaması konusunda farklı görüşler dile getirilmeye başlandı. Erdoğan, 31 Mart seçiminin akşamında AKP Genel Merkezi’nin balkonunda yaptığı konuşmada; seçmenin mesajının iyi değerlendirileceğini belirterek, değişim mesajı vermişti.

Erdoğan’ın bu süreçte hem teşkilatlar hem genel merkez yönetimi hem de kabinede değişiklik yapacağı beklentisi oluşmuştu. Ancak YSK’nin İstanbul seçimini iptal etmesiyle yapılacak değişimin 23 Haziran sonrasına bırakıldığı dile getirilmişti.

“Kabine değişikliği seçimden önce yapılmalı”

İstanbul seçiminin kritik bir noktaya gelmesi, Binali Yıldırım’ın aradaki farkı kapatma eğilimine girmesine karşın halen kamuoyu anketlerinde Ekrem İmamoğlu’nun önde çıkması nedeniyle parti içinde bazı isimler, eğer yapılacaksa kabinedeki değişimin seçimden önce olması gerektiğini dile getiriyor.

Parti kulislerinde, ‘Eğer 23 Haziran seçiminden önce kabinede yapılacak revizyonla seçmene ’31 Mart’ta verdiğiniz mesajı aldık ve gereğini yerine getirdik’ denilirse seçmenin güveni yeniden kazanılır. Bu da 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimini Binali Yıldırım lehine çevirebilir.

Bir revizyon düşünülüyorsa ve bu seçimden sonraya bırakılırsa İstanbul için geç kalınmış olunur’ görüşü ifade ediliyor. Bu görüş ve taleplerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği, vereceği karara göre önümüzdeki günlerde bir revizyonun gündeme gelebileceği kaydediliyor.

Kabine revizyonu iddiasında hangi bakanlar öne çıkıyor?

Parti kulislerinde;

  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Dışişleri Bakanlığı’na,
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı’na,
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na,
  • Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İçişleri Bakanlığı’na kaydırılabileceği,
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın da aralarında bulunduğu dışarıdan atanan bazı bakanların kabine dışında kalabileceği konuşuluyor.”
indigo dergisi google news

23 Haziran seçiminin matematiği